امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۸:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54827
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۱۰
تعداد بازدید: 131
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست خبری سی امین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران صبح روز یکشنبه هفتم مهرماه و با حضورهاشم میرزاخانی رئیس هیئت ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست خبری سی امین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران صبح روز یکشنبه هفتم مهرماه و با حضورهاشم میرزاخانی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر این  جشنواره برگزار شد.

در ابتدای این نشست، مژگان زرگر معاون جشنواره ها و اموربین الملل و بازرگانی و مدیر روابط عمومی جشنواره ضمن خوش آمدگویی به حاضران اعلام کرد: این نشست اولین نشست خبری جشنواره فیلم تهران است که ضمن معرفی رسمی هیئت انتخاب بخشهای ملی و بین الملل، پوستر جشنواره و تیزر جشنواره رونمایی خواهد شد و دبیر جشنواره گزارشی از نحوه برگزاری و برنامه های درنظر گرفته شده برای سی امین دوره ارائه می نمایند و با توجه به گستردگی برگزاری این دوره از جشنواره در نشست آتی معرفی هیئت های داوری در بخشهای ملی، بین الملل و جهان اسلام و آسیا و برنامه های ویژه جشنواره اعلام می شوند.

هاشم میرزاخانی دبیر سی امین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران ضمن خوش آمدگویی به اصحاب رسانه گفت: از ابتدای ورودم به سینمای جوان به عنوان مجموعه ای که با جوانان سراسر کشور در ارتباط است فیلم کوتاه را سینمای فرهیختگان اطلاق کردیم و سینمای جوان را محل همدلی و همراهی نسل جوان با سینمای حرفه ای خواندیم و از شما همکاران محترم در رسانه خواستم تا کمک کنید فیلم کوتاه از انزوا خارج شود و این پیمان روز اول و عهدی که بستیم عملی شد.

وی ادامه داد: امروز به واقع، همه سینمای جوان را به خوشنامی می‌شناسند و افتخار فیلمسازان حوزه سینمای حرفه ای‌است که از سینمای کوتاه وارد سینمای حرفه‌ای شده‌اند و یا حتی در سینمای کوتاه مانده اند و به آن وفا دارند.

میرزاخانی با بیان این نکته این دوره از جشنواره نقطه عطفی در جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران است افزود: از اختتامیه جشنواره 29 ستاد اجرایی این دوره از جشنواره تشکیل شد و برنامه‌های متنوع و مدونی را برای این دوره طراحی کرد که امیدواریم جشن سی سالگی جشنواره را باشکوه و به یادماندنی نماید.

براساس این گزارش، محمد احسانی معاون فعالیت ها و آثار سازمان سینمایی  نیز که در نشست خبری فیلم تهران شرکت داشت و هنگام رونمایی از پوستر جشنواره دبیر سی‌امین جشنواره را همراهی می‌کرد گفت: من برای خسته نباشید به برگزارکنندگان جشنواره در این نشست حاضر شدم تا از فضای جوان و با نشاط انجمن که با حضور خبرنگاران جوان بیشتر شده نشاط کسب کنم.

وی افزود: سینمای جوان سینمای آینده ما است و کسانی که این جا کار می کنند و آموزش می بینند در آینده نه چندان دور، زمام این سینما را به دست می گیرند. فیلم محصول نگاه و برداشت و درنهایت جمع بندی هنرمندان از پیرامون اوست و با نگاه هوشمندانه و توأم با هنر آنها خروجی   اثری با آن ویژگی ها خواهد بود.

احسانی با ذکر این نکته که تیم جدید اهتمام دارد بر این نیروهای جوان سرمایه گذاری کند و به این غنچه های جدید بال و پر بیشتر بدهد و  مدیران فرهنگی تلاشی جز این ندارد گفت: باید تلاش کنیم تا زمینه های بهتر برای فعالیت جوانان فراهم شود.

معاون آثار سازمان سینمایی در ادامه به اهمیت نقش رسانه ها پرداخت و گفت: اصحاب رسانه باید با نگاه تیزبین خود ما را رصد کنند، مسائل را منتقل کنند و براساس عقل با استفاده از عقول دیگران و فضای دوستانه به منفعت مشترک که ارتقای سینمای ایران  است دست یابیم.

در ادامه جهت رونمایی از پوستر زرگر مدیر روابط عمومی جشنواره گفت: با اهمیتی که سی امین  دوره جشنواره داشت، این دوره استاد نامی کشور جناب آقای مسعود نجابتی پوستر جشنواره را طراحی نمودند و سپس رونمایی از پوستر سی ام توسط هاشم میرزاخانی و محمد احسانی انجام شد.
 
بخش بعدی برنامه رونمایی از تیزر جشنواره سی ام بود. در این بخش نیز زرگر با ذکر این نکته که براساس تصمیم دبیر جشنواره و شورای اجرایی سه سال متمادی است که تیزر جشنواره به عنوان یک المان ثابت تثبت شده است گفت: تیزر جشنواره که توسط هنرمند فیلمساز فیلم کوتاه آقای آرش رصافی ساخته شده با تغییرنریشن و با صدای استاد متقالچی در این دوره صداگذاری شده به دوبله تیزر به زبان انگلیسی اشاره کرد و افزود: به مناسبت سی امین دوره جشنواره، تیزر به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده است.

دبیر سی امین جشنواره گفت: شروع فعالیت رسمی جشنواره سی ام  همزمان با چاپ فراخوان از اسفند ماه سال 91 بود لذا علاقه مندان می توانستند برای چهارمین سال متمادی بصورت الکترونیکی ثبت نام کرده و پس از دریافت کد ثبت نام ،از طریق این کد پی گیر آثار خود باشند.
 
در ادامه این نشست میرزاخانی ضمن معرفی بخش های مختلف جشنوار گفت: بر اساس آیین نامه؛ جشنواه همانند سال گذشته در دو بخش ملی و بین الملل برگزار می شود که در بخش ملی آثار راه یافته به بخش مسابقه علاوه بر داوری در بخش ملی بر اساس موضوع ؛ قابل داوری در سه زیرمجموعه چراغ راه، چشم انداز سرزمین زیبای ما و پرتوی ایمان هستند.
 
براساس این گزارش، از دیگر موارد اشاره شده در این نشست توسط رئیس هیئت مدیره انجمن استقبال عظیم فیلمسازان از داخل و خارج از کشور از این جشنواره بود.

وی با بیان اینکه ارسال4494 فیلم از ایران و 109 کشورجهان رکوردی جدید درتعداد کشورهای  شرکت کننده به یک جشنواره بین المللی در داخل ایران است افزود:استقبال فیلمسازان داخلی و خارجی از این جشنواره آن را به عنوان جشن بزرگ خلاقیت ها و همدلی های فیلم سازان و سینماگران جهان ارتقاع داده است.

میرزاخانی در ادامه این نشست خبری ضمن تقدیر از همراهی  هیئت انتخاب بخش ملی و بین الملل اظهار داشت:  18 کارشناس ، فیلمساز، کارگردان، سینماگر، پژوهشگر، فیلمنامه نویس، تهیه کننده و استاد دانشگاه فیلم های رسیده به بخش ملی و بین الملل را بازبینی و انتخاب کرده اند و در این جا از خانمها و آقایان در بخش های مربوطه تشکر و تقدیر کنم.

وی سپس اعضای هیات دوران را به این شرح معرفی کرد:مسابقه بین الملل - دکتر مهناز مظاهری، دکتر علی اصغر فهیمی فر، سیاوش سرمدی، مسابقه ملی – تجربی: دکتر فرشاد فرشته حکمت، سعید عقیقی و جواد مزدآبادی، مسابقه ملی – پویانمایی: دکتر محمدعلی صفورا، کیانوش دالوند، حسین صافی، مسابقه ملی – مستند: محمدعلی فارسی، احسان رجبی و مهدی جعفری، مسابقه ملی – داستانی: سامان سالور، پناه برخدارضایی، داریوش غریب زاده، حبیب ا.. بهمنی، رضا ایرانمنش و مسعود اطیابی

دبیر سی امین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در ادامه ، به تشریح مکان های برگزاری جشنواره پرداخت و گفت : برای اولین بار، در سال 90 مجموعه سینما آزادی در اختیار انجمن بود که تحول بزرگی در برگزاری جشنواره های فیلم کوتاه بود و در سال 91به منظور بهتر شدن امکان نمایش و در اختیار داشتن سالن با ظرفیت های بیشتر پردیس سینمایی ملت در اختیار جشنواره بود و با توجه به تجربه خوبی که در آن دوره به دست آمده در این دوره نیز پردیس سینمایی ملت به منظور نمایش آثار در نظر گرفته شد.

وی در ادامه گفت: به منظور بهره مندی تمام عزیزان علاقه مند به فیلم کوتاه با توافق انجام شده با مدیران محترم کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 30 استان کشور و دفاتر انجمن،  جشنواره همزمان در سراسر کشور برگزار می شود که دفاتر انجمن در این استانها به عنوان ستاد اجرایی جشنواره مدیران کل را همراهی می کنند.

مدیرعامل انجمن سینمای جوان همچنین با اشاره به تصمیم شورای اجرایی در برگزاری جشنواره از 30 مهر تا 3 آبان ماه در سراسر کشور اظهار داشت: با توجه به اتمام جشنواره در روز 28 مهر ماه و برگشت فیلمسازان استانهای دیگر به شهرهایشان و همچنین آمادگی سرپرستان دفاتر مقرر شد این دوره جشنواره دو روز بعد از تهران در شهرستانها کار خود را آغاز کند.

براساس این گزارش، مراسم افتتاحیه جشنواره عصر 22 مهر ماه در سالن شماره 3 پردیس سینمایی ملت و مراسم پایانی و اهدای جوایز نیز عصر روز 28 مهرماه یکشنبه، در تالار وحدت برگزار خواهد شد.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها