امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۰:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54926
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۲
تعداد بازدید: 72
امیر سمواتی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، ضمن گلایه شدید از بخش بین‌المللی بنیاد سینمایی فارابی به جهت دادن اطلاعات غلط به کمیته انتخاب گفت: ...

امیر سمواتی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، ضمن گلایه شدید از بخش بین‌المللی بنیاد سینمایی فارابی به جهت دادن اطلاعات غلط به کمیته انتخاب گفت: واقعیت این است که من فکر می‌‌کنم در زمینه معرفی نماینده ایران به اسکار یک خودباختگی اتفاق افتاد، البته این موضوع هیچ ربطی به اصغر فرهادی ندارد و اگر «دربند» هم در بین دو گزینه نهایی نبود من همین انتقادات را داشتم.

وی افزود: آقایان اطلاعات را براساس آنچه که خودشان می‌پسندند به کمیته دادند و به اعضای کمیته گفتند به دلیل اینکه سونی پیکچرز پخش‌کننده جهانی فیلم است و این شرکت نفوذ زیادی بر اعضای آکادمی اسکار دارد بهتر است «گذشته‌» معرفی شود در حالی که توضیح ندادند اسکار 6 هزار عضو دارد و سونی‌پیکچرز چگونه می‌‌تواند بر روی همه 6 هزار عضو تأثیر بگذارد و این مسئله تنها به بخش بین‌المللی فارابی برمی‌گردد.

این تهیه‌کننده سینما خاطرنشان کرد:‌ بخش بین‌المللی فارابی با تلاش برای معرفی «گذشته» به اسکار تنها ضعف خود را پوشش داد چرا که در تمام این سال‌ها هرگز نتوانستند کار درستی انجام دهند و چون سیستم کارمندی بر این بخش حاکم است ترجیح دادند وظایف آنها را جای دیگری انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: من تجربه معرفی دو فیلم  «نفس عمیق» و «کافه‌ترانزیت» را هم به اسکار دارم و کاملاً می‌دانم شرایط چگونه است و این دوستان چون کارمند هستند ترجیح می‌دهند جای دیگری وظیفه آنها را انجام دهد و در غیر این‌صورت برایشان فرقی ندارد «گذشته» معرفی شود یا «دربند» وگرنه دوست دارند وظیفه آنها در معرفی فیلم‌ها به اعضای آکادمی توسط جایی انجام شود که به قول خودشان نفوذ بیشتری دارند غافل از اینکه اگر سیستم کارمندی بر آنها حاکم نبود به گونه‌ای دیگر برخورد می‌کردند و پای فیلمی تمام ایرانی می‌ایستادند تا آن را به اسکار معرفی کنند و به بهترین شکل توسط اعضای آکادمی دیده شود.

سمواتی در ادامه اظهار داشت: من سینمای اصغر فرهادی را بسیار دوست دارم اما در این زمینه بحث تولید داخل و خارج از کشور است و «گذشته» شبیه فوتبالیست‌هایی است که تابعیت کشور دیگری را می‌گیرند تا بتوانند در تیم ملی آن کشور بازی کنند.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «دربند» در ادامه اظهار داشت: مغز منفصل تمام اعضای کمیته انتخاب بخش بین‌الملل فارابی و شخص امیر اسفندیاری بود و دفاع ایشان نیز از عملکرد هیئت انتخاب در حد کلیات است و اگر وارد جزئیات شویم متوجه همه قضایا خواهیم شد.من از ایشان سؤال دارم در تمام سال‌هایی که نماینده سینمای ایران را به اسکار معرفی کرده‌ایم بخش بین‌الملل  فرابی دقیقاً غیر از آنکه به اسکار نامه زده و نسخه اصلی را برای آکادمی اسکار فرستاده دیگر چه کاری انجام داده است؟.

این تهیه کننده سینما در ادامه انتقاد خود از معرفی «گذشته» به عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار گفت: معرفی این فیلم توجیه می‌کند که سینمایی زیرزمینی و غیربومی ما قوت بگیرد و اگر چنین است چرا هیچوقت فیلم‌هایی که کارگردانان ایرانی خارج از کشور ساخته‌اند را برای اسکار معرفی نکرده‌ایم؟.

وی در خاتمه اظهار داشت: مشخص است که از قبل و از اردیبهشت‌ماه یک مهندسی انجام شده و برخی از افراد آن را طراحی کرده بودند تا گزینه مطلوب خود را به اسکار معرفی کنند و خجالت‌آور است که از سینمای ایران فیلمی به اسکار معرفی می‌شود که تولید کمپانی‌های خارجی است و به نظر من بهترین کار این است که در این مورد تجدید نظر شود و حتی اگر «درند» را هم معرفی نکردند مهم نیست بلکه حتما فیلم دیگری معرفی شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها