امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۱۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54962
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۸
تعداد بازدید: 110
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت سودان امروز یکشنبه متعهد شد که بر تصمیم خود در خصوص افزایش قیمت سوخت قاطعانه خواهد ایستاد. مقامات ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت سودان امروز یکشنبه متعهد شد که بر تصمیم خود در خصوص افزایش قیمت سوخت قاطعانه خواهد ایستاد.

مقامات سودان می گویند از آغاز ناآرامی های پراکنده در این کشور به علت افزایش قیمت تقریبا دو برابری بنزین و گازوئیل که بی سابقه ترین اعتراض ها در تاریخ نظام عمر البشیر رئیس جمهور سودان است، 33 نفر کشته شده اند، این ناآرامی ها دوشنبه هفته گذشته آغاز شد.

این در حالی است که مخالفان در سودان می گویند که دستکم 50 نفر در این ناآرامی ها به ضرب گلوله کشته شده اند.

دولت سودان باندهایی ناشناس را مسئول تیراندازی به سوی معترضان و شهروندان می داند.

این در حالی است که برای امروز یکشنبه اعتراض های جدیدی در سودان هنوز تایید نشده است.

احمد بلال عثمان وزیر اطلاع رسانی سودان در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: ما از تصمیم خود در خصوص افزایش قیمت سوخت هرگز عقب نشینی نخواهیم کرد.

وی افزود :زمانی که اعتراض ها به خشونت کشیده شد ، مقامات سودان مجبور به مداخله شدند این یک تظاهرات نبود آنها به جایگاه های سوخت حمله کردند و 21 جایگاه را به آتش کشیدند.

بلال گفت: دولت می دانست اگر قیمت سوخت را افزایش دهد چنین ناآرامی هایی رخ می دهد اما کاهش یارانه ها می تواند به دولت کمک کند تا میلیاردها دلار پس انداز کند، اقتصاد ما قادر به تحمل چنین هزینه ای نیست. ما لازم است این کار را انجام دهیم و می دانیم این اقدام کمی به مردم فشار می آورد.

قیمت بنزین در سودان از دوشنبه گذشته از بشکه ای 2 دلار و 83 سنت به بشکه ای چهار دلار و 71 سنت افزایش یافت.

قیمت سوخت سال گذشته نیز پس از لغو بخشی از یارانه ها ، تقریبا دو برابر شد.

سودان پس از استقلال سودان جنوبی در سال 2011 به دلیل اینکه عمده چاه های نفت در خاک سودان جنوبی واقع است میلیاردها دلار از درآمد نفتی خود را از دست داد. از آن زمان تاکنون سودان با تورم ، کاهش ارزش پول خود و کاهش ذخایر ارزی روبه رو بوده است.

این در حالی است که روزنامه الانتباهه پرطرفدارترین روزنامه سودان که از تصمیم جنجال بر انگیز دولت برای حذف یارانه سوخت انتقاد می کرد، امروز یکشنبه توقیف شد.

طیب مصطفی، مدیر روزنامه الانتباهه که دایی عمر البشیر رئیس جمهور سودان است، به خبرگزاری فرانسه گفت: دستگاه های امنیتی دیروز به ما اعلام کردند مجوز انتشار روزنامه تا اطلاع ثانوی تعلیق شده است اما به علت این تصمیم اشاره نکردند.

مقامات سودان از هفته قبل با آغاز تظاهرات ضد دولتی سه روزنامه را توقیف و دفتر شبکه های ماهواره ای العربیه و اسکای نیوز عربی را در خارطوم به دلیل انتشار اخبار دروغین و انحراف افکار عمومی تعطیل کردند.

مقامات سودانی امروز یکشنبه اعلام کردند که تعطیلی مدارس خارطوم به دلیل ناآرامی های ناشی از اعتراضات تا بیستم اکتبر ادامه خواهد داشت.

وزارت آموزش و پروش سودان، چهارشنبه گذشته، اعلام کرده بود که مدارس تا روز سی ام سپتامبر، تعطیل است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها