امروز : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 25
۱۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54987
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۹
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الجزیره، «عصمت منصور» اسیر آزادشده فلسطینی است که این روزها در عرصه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الجزیره، «عصمت منصور» اسیر آزادشده فلسطینی است که این روزها در عرصه نوشتن رمان‌هایی از گفتن «نه» در برابر دشمن و به دست آوردن عزت سخن می‌گوید.

بنابر این گزارش این نویسنده فلسطینی نوشتن آثار خود را از زندان‌های رژیم صهیونیستی آغاز کرده و رمان «زندان زندان» و مجموعه داستان «فضای بسته» را ارائه داده و به زودی رمان «سیم» را ارائه خواهد کرد.

این اسیر آزادشده فلسطینی که 20 سال در زندان‌های رژیم صهیونیستی بوده، جوانی 17 ساله بود که به تهمت مشارکت در کشتن یک شهرک‌نشین صهیونیست به زندان افتاد و پس از آن به یکی از نمادهای جنبش سیاسی و ادبی در زندان‌های رژیم صهیونیستی تبدیل شد.

او خود در این باره می‌گوید: آنچه که قبل از زندان و در زندان رخ داد یک زمینه و سیاق واحد داشت و آن اینکه من یک انسانم و یک پیام، مسئله و دغدغه را دنبال می‌کنم و این مسئله نیازمند ابزاری است که تاثیر بیشتری بیابد.

وی که کودکی خود را در روستای «دیر جریر» در شرق رام‌الله گذرانده و در آن سرکوب انتفاضه اول در پایان دهه 80 را دیده بود معتقد بوده و هست که: مقاومت وسیله‌ای مشروع و به حق است که استحقاق آن را دارد که در این عرصه برای طرد اشغالگران هزینه بپردازیم.

منصور که در زندان نمی‌توانست به شیوه‌های معمول به مبارزه بپردازد آموزش برای او وسیله‌ای برای رساندن پیام مردمش بود و برای همین در زندان با حمله مشکلاتی که اسرائیلی‌ها ایجاد کرده بودند نه تنها دیپلم گرفت بلکه لیسانس خود را از یک دانشگاه آزاد آمریکایی دریافت کرد.

وی به تلاش‌های اسرای فلسطینی برای آموختن اشاره می‌کند و می‌گوید: اهتمام اسیران برای خواندن کتاب در زندان‌ها بسیار است و مقاومت و مبارزه آنها برای ساختن کتابخانه در زندان‌ها باعث شده که بتوانیم مسیری را که به قول خودشان برای اهل کردن ما ایجاد کرده بودند، در هم بشکنیم.

در سال 2011 «عصمت منصور» در زندان «بئر السبع» نخستین رمان خود با نام «زندان زندان» را درباره زندانی‌ئی به نام «عبدالله سعید» ارائه داد؛ فردی که به دلیل عدم ارائه برگه‌ای چه بسا سفید در سلول انفرادی بود.

وی درباره رمان خود می‌گوید: این دیوارها و بندها و درب‌ها نبود که ما را در اسارت قرار می‌دهد بلکه این آگاهی‌هاست که می‌خواهند آنها را تغییر دهند.

منصور که در این رمان به پنجره کوچک سلول انفرادی و زیبایی‌های جهان از این پنجره اشاره دارد، می‌افزاید: رمان من سخت‌ترین مرحله از مراحل زندان را ارائه داده است اما در همان مرحله اسیر می‌تواند زندان را زندانی کند و از آن آزاد شود و فضایی انسانی را با همه تناقضات بین سلولی کوچک و سرد و دنیای بزرگ پشت درهای زندان ایجاد کند.

این رمان‌نویس فلسطینی البته در کارهای خود به نقد اهمال درباره اسرا بعد از امضای قرارداد اسلو در جریان سازش و برخی اشتباهات مقاومت پرداخته است.

وی همچنین سعی کرده از واقعیت‌ها سخن بگوید و اسیر فلسطینی را مقدس جلوه ندهد؛ منصور در این باره می‌گوید: ادبیات اسیران بیشتر عبارت است از تحسین و بزرگ کردن چهره اسیران چون اسطوره‌هایی است که نه خسته می‌شوند نه گریه می‌کنند و نه شکایت.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار