امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55035
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۴
تعداد بازدید: 108
1. حضرت علی (ع) می‌فرمایند، از تاریخ باید (عبرت) گرفت. در دهه‌های گذشته با کمال تأسف عواملی در دولت‌ها و مدیریت‌های دولتی نفوذ کردند، که باعث رانت ...

1. حضرت علی (ع) می‌فرمایند، از تاریخ باید (عبرت) گرفت. در دهه‌های گذشته با کمال تأسف عواملی در دولت‌ها و مدیریت‌های دولتی نفوذ کردند، که باعث رانت خواری، ثروت اندوزی، اشرافی گری، حیف و میل کردن بیت المال، قانون ستیزی، ولایت گریزی، قدرت پرستی، غرب زدگی، فساد انگیزی و فرقه و فتنه سازی و انحراف از موازین و اصول علمی و دینی شده‌اند و می‌شوند. آنها در مقابل استکبار و دشمنان انقلاب اسلامی، اهل مماشات، سرسپردگی، خودباختگی و ذلت پذیری‌اند. ولی در مقابل دین و نظام خود اهل خشونت، منفی بافی، یأس آفرینی  و ساختار شکنی‌اند. باید اصلاحات لازم از این منظر انجام شود.

2. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با توصیه و مطالبات مقام معظم رهبری ایجاد شده است و امروز بلاتکلیف است. معاون را به دولت دعوت نمی‌کنند. هر چه زودتر باید تعیین تکلیف گردد تا حوزه فناوریهای نوین و حمایت از آنها آسیب نبیند. دانشمندان و علمای این حوزه از این بابت به شدت گله مند و مطالبه‌گر هستند. اگر قرار بر تغییر است باید موظب بود که معاون علمی رئیس جمهور فردی غیر سیاست زده و در عوض عالم و مبتکر و گشاده دید و خوش فکر باشد. به هیچ وجه قابل قبول نیست که این حوزه بدست سیاسی کاران کهنه کار بیفتد. بسیاری از فنارویهای بومی شده و تولید شده فعلی، نتیجه حمایت این معاونت در طول سال‌های گذشته است. مدیریت و برنامه ریزی برای فناوری های نوین و ناب و استراتژیک ضرورت اجتناب کشور است. امروز دانشمندان کشور متحیر و گله مند هستند، که چرا علم و فناوری در اولویت نیست و دولت نسبت به این حوزه حساسیت کم دارد و آنرا یله و رها کرده است. خصوصاً اینکه جای دانشگاهیان در هیات دولت کم رنگ شده است. این کم رنگی باید در جایی دیگر جبران گردد. هنوز دولت برنامه ای برای تولید فناوری های نوین به مجلس نداده است. باید زودتر این کار انجام گردد. سهم تولید فناوریهای نوین در حوزه صنعت نفت و گاز باید به صورت روشن تعیین تکلیف گردد.

3. می‌توان ادعا کرد که هر حقوق بگیری که مسکن ملکی نداشته باشد، فقیر است. باید ساخت و ساز مسکن با قدرت ادامه یابد. وزیر مسکن باید برنامه روشن و جامعی در این ارتباط ارائه کند که قابل سنجش باشد. تا زمانیکه شیوه دیگری جایگزین نشده، مسکن مهر باید ادامه یابد و در حین ادامه اشکالات بر طرف گردد.

4. خوشحالم که مسئولین دولتی اعلام کرده‌اند سفرهای استانی از سر گرفته می‌شود. همه مردم مشتاق تسریع در این امر هستند. باید در فضای میدانی کشور حضور داشت. در محیط در بسته و در استخر نمی توان با مشکلات مردم و کشور آشنا شد و نسبت به رفع آنها برنامه ریزی کرد. کابینه باید چابک و پر حرکت وسط میدان باشد. دولت باید میدان دار عملیات های بزرگ اجرائی باشد. کابینه پشت کارتابلی نا کارآمد است.

5. تولید ملی موضوعی است که مقام معظم رهبری بارها آن را مطالبه کرده و درمان درد اقتصاد ایران را در آن می‌بینند. بنده به عنوان یک دانشگاهی و کسی که دستی بر تولید فناوری داشته است، اذغان می کنم که در کشور ما هیچ فرد و هیچ دانشمند و هیچ مدیری به زیبائی مقام معظم رهبری به این موضوع نپرداخته است. لذا:

- اگر می خواهیم پول ملی ارزش و قدرت پیدا کند و وابستگی به نفت کاهش یابد، باید به تولید به پردازیم.

- اگر می خواهیم اقتصاد سامان یابد، باید بانکها در خدمت تولید قرار گیرند.

- اگر می خواهیم قاچاق و واردات کالاهای بنجل مدیریت شود، باید تولید بالای دار نرود.

از ریاست محترم مجلس به سهم خود تشکر می کنم که طی یکسال گذشته، در مناسبتهای مختلف، به مقوله تولید پرداخته است. می خواهم خسته نشوند و با فضای جدید و دولت جدید عطششان کم نشود.

6. یکی از معضلات اصلی حوزه صنعتی و تولیدی و خدماتی کشور، بهره وری است. سند چشم انداز بهره وری نیروی کار را 5.3% می خواهد. آیا مصوبات مجلس و دولت سهمی در این افزایش دارد؟ بنده نگرانم. مردم ما، دولت و مجلس پر خرج نمی خواهند. باید هزینه ها کاهش یابد. باید قناعت و صرفه جوئی مشی دولت و مجلس باشد. باید با بهره گیری از نیروهای خبره و نخبه جوان، دولت را چابک تر و سبک تر و کوچک تر ساخت.

7. نقش معجزه‌گر فناوری اطلاعات از دید مسئولان و مجلسیان مورد غفلت است. مدعی هستم با این فناوری بسیاری کارهای غیر ممکن، ممکن می‌گردد. درمان درد بی درمان مبارزه با فساد، اصلاح ساختار اداری، مبارزه با پولشوئی، کنترل واردات و صادرات، تنظیم بازار، اصلاح بانکی، اصلاح ساختار اقتصادی و غیره با فناوری اطلاعات عملی است و لاغیر. مجلس باید در هر طرح و لایحه و قانونی به شیوه و میزان استفاده از این فناوری توجه ویژه کند و این نسخه معجزه گر را مد نظر داشته باشد. باید باور کرد که این فناوری مزیت استراتژیک دارد. کسب و کار، رفاه، آموزش، تولید علم، فرهنگ، و خانواده، با توجه به این فناوری کامل می شود. از مجلسیان در تعجبم که چرا در وضع قانون به این نکته کلیدی توجه کافی نمی‌کنند. دولتیان چرا به سوی استفاده از این فناوری نمی‌روند؟ اگر بروید، دکان خیلی‌ها تعطیل می‌شود؟ اگر سالمیم و می‌خواهید خدمت کنیم؟ بسم الله.

8. قانون کم نداریم. امروز جای نظارت عالمانه، پاک و بدون دخالت خالی است. نظارت اجرا را کامل می کند. تلقی ابزاری از نظارت و اعمال نظر شخصی، کار آمدی مجلس را کاهش می دهد. همدلی رمز موفقیت است.

9. خطابم به دولت است. وزیر باید مثل دانشمند عمل کند. همکاران را سیاست زده نکند که مجبور شوند متناسب با تمایلات وزیر صحبت کنند. جناب وزرای نفت و صنعت، معدن و تجارت برای صنایع پائین دستی نفت و گاز برنامه مشترک بدهید. در این حوزه فرصتها عالی است.

10. دولت باید بین بخش صنعت و بخش خدمات توازن ایجاد نماید، تولید ثروت و ارزش افزوده را بالا ببرد و ساختار را به نفع تولید کننده اصلی اصلاح نماید. بسیاری از منابع در طرحهای نیمه تمام محبوس مانده است. جناب وزیر صنعت، معدن و تجارت باید با اولویت این طرحها را به اتمام برساند. طرحهای غیر اقتصادی زیادی هستند که عمدتاً در دولت سازندگی شروع شده اند. جناب وزیر باید مشخص کند با آنها می خواهد چکار کند؟

11. بیش از بیست سال است که شاخص های واسطه گری بالاتر از شاخص های بهای تولید قرار گرفته است. این وضع هم عمدتاً نتیجه سیاست گذاریهای دوران دولت سازندگی است. آیا آن سیاست ها می خواهد ادامه یابد؟

12. واحدهای تولیدی نیازمند سرمایه در گردش و نقدینگی اند. وزیر صنعت، معدن و تجارت باید نسبت به تأمین آن اقدام اساسی انجام دهد. صادرات مواد خام غوغا می کند. کارشناسان معتقدند که اگر سنگ آهن صادراتی تبدیل به محصول گردد، بالغ بر 15 میلیارد دلار صرفه جوئی دارد؟ وزیر ص.م.ت باید سیاست روشنی را در این ارتباط اعلام کند!

13. بسیاری از مناطق ویژه آزاد اقتصادی، ضد تولید عمل می کنند و در جهت اهداف قانون حرکت نمی کنند؟ مجلس هم مستقیم از آنها نمی تواند بازخواست کند. اگر توجه نشود ممکن است قومی گری و قبیله گرائی و باند بازی حتی قانون را از اهداف خود دور کند.

14. چرا بعضی وزرا از ادغام وزارتخانه ها دفاع می‌کنند؟ درست است که با ادغام، تمرکز و قدرت وزیر بیشتر می شود. ولی آیا این به صلاح کشور و خصوصاً بخش صنعت و تجارت و بخش زیربنائی کشور است؟ مطمئناً خیر. ضرورت کار کارشناسی بی تعصب پا بر جاست و دولت باید این کارشناسی را در فضای علمی غیر تعصبی انجام دهد. امروز وزیر صنعت، معدن و تجارت، یک روز نگران سنگ آهن است و روز دیگر نگران نان مردم و روز بعد نگران نقدینگی تولید! این خلاف تدبیر است. بالا بردن تولید باید با استفاده از سرمایه و کار داخلی صورت گیرد و این امر نیازمند تمهیدات، تسهیلات، بستر سازی، الزامات و اقدامات است. باید تولید در بخش صنعت و کشاورزی اولویت اول کشور باشد. باید از اجرای برنامه های با پیامدهای منفی و نزولی که در سه دوره دولتی قبل خصوصاً در دوران سازندگی و اصلاحات انجام شد، جلوگیری شود.

15. اگر بانکها از دلال بازی، خرید و فروش مسکن و ارز و غیره ممنوع نشوند، هیچگاه وارد سرمایه گذاری در تولید نمی شوند. این مطالبه عمومی است. وزیر محترم اقتصاد باید حرمت تولید ثروت از طریق تولید ملی را رعایت کند و شفاف سازی نماید.

16. فساد اداری ریشه تولید ملی را زده و می‌زند. دولت باید برنامه عملیاتی داشته باشد. امروز همه نگران رشد جدید کانونهای ثروت و قدرت پدیدار شده در دولتهای سازندگی و اصلاحات و همچنین ایجاد کانونهای جدید هستند. دولت باید این نگرانی را در بیان و عمل بر طرف نماید.

17. دفع تهاجم فرهنگی و اقتصادی دشمنان ملت ایران، امروزه تبدیل به عزم ملی شده است. ارتقاء اقتدار کشور و ارتقاء کیفیت زندگی و بالا بردن سطح پایداری در مقابل سلطه گران و زیاده خواهان مطالبه عمومی ملت است که دولت باید با جدیت در راستای آن اقدام کند.

18. باید توجه داشت مجدداً نظیر دوران سازندگی و اصلاحات مدیران پر خرج و پر برج نصب نگردند. محور برنامه‌ها باید گسترش پیشرفت و عدالت به صورت توأمان باشد. مردم نگران رشد مجدد اشرافیگرای و خوی کاخ نشینی هستند.
محمد سلیمانی عضو شورای مرکزی جبهه پایداری
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها