امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۴:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55042
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۶
تعداد بازدید: 63
مریم مجتهدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص طرح بحث ازدواج سرپرست با فرزند خوانده، گفت: لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان از مجلس ...

مریم مجتهدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص طرح بحث ازدواج سرپرست با فرزند خوانده، گفت: لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان از مجلس هشتم مطرح و بارها به شورای نگهبان ارجاع داده شده و با وارد شدن ایراداتی به مجلس بازگشته بوده. در این رفت‌وآمدها لایحه دستخوش تغییراتی شد که افزودن تبصره ماده 27 یکی از آن موارد است این لایحه به تصویب رسیده و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است.

وی افزود: تبصره ماده 27 به این صورت اصلاح شده است: «ازدواج چه در زمان حضانت و چه بعد از آن بین سرپرست و فرزندخوانده ممنوع است مگر اینکه دادگاه صالح پس از اخذ نظر مشورتی سازمان، این امر را به مصلحت فرزندخوانده تشخیص دهد.»

رئیس مرکز امور زنان ریاست جمهوری در دولت دهم، ادامه داد: در شرع اسلام فرزندخواندگی چیزی شبیه رابطه ابوت و بنوت نیست. یعنی بین فرزندخوانده و پدرخوانده و مادرخوانده رابطه حقوقی خاصی که این فرزندان با پدران و مادران واقعی آنها وجود دارد، برقرار نمی‌شود.

مجتهدزاده افزود: نتیجه این موضوع این است که حرمت‌های ناشی از خویشاوندی نیز در این میان وجود ندارد، ناچار از یکسو پدر خوانده و مادر خوانده با فرزندانی که برگزیده‌اند محرم نمی‌شوند و از دیگر سو نتیجه این عدم محرمیت این است که ازدواج آنها با هم در صورتی که مانع دیگری وجود نداشته باشد خالی از اشکال است.

رئیس مرکز امور زنان در دولت دهم افزود: هر چند از نگاه حقوقی و شرعی این امر بلااشکال است اما با توجه به فلسفه فرزند خواندگی وقتی ماهیت قانونی رابطه سرپرستی عاری از شائبه ارتباط جنسی است و هدفش قداست‌دادن به رابطه مادر و پدر و فرزندی است این تبصره از نظر اخلاقی صحیح نبوده و برای فرزند خوانده‌ای که سالها سرپرست خود را پدر و مادر واقعی تلقی می کند موجب بروز مشکلات روحی و روانی می‌گردد و ممکن است موجب سو استفاده نیز شود.

مجتهدزاده ادامه داد: ضمن آنکه با عنایت به اوضاع و احوال اجتماعی و اخلاقی حاکم بر موضوع فرزندخوانده در سطح جهانی این تصریح قطعاً باعث اشکال خواهد شد و بر نهاد فرزند خواندگی لطمه خواهد زد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین خانواده‌ها نیز با وحشت از آینده کودکی که به فرزندخواندگی می‌گیرند، رغبت کمتری برای پذیرش سرپرستی چنین کودکانی خواهند داشت لذا صرف نظر از مبانی شرعی در وضع یک قاعده بایستی به عرف و بستر و اوضاع و احوال جامعه نیز توجه گردد، این تبصره با روح قوانین مربوط به فرزند خواندگی که بخشیدن عطوفت پدری و مادری به طفل یا کودکی بی سرپرست است به شدت در تعارض است.

مجتهدزاده اظهارداشت: چگونه ممکن است در یک قانون فردی بتواند در مقطعی نقش والد و در مقطعی دیگر نقش همسری را نسبت به یک کودک ایفا کند، اگر قانونگذاران به مصلحت کودک می‌اندیشند باید در خصوص این مواد تجدید نظر کنند تا هرگونه نگاه غیر عاطفی از بنیان مقدس خانواده دور شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار