امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۹:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55048
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۶
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در آخرین روزهای کاری دولت دهم بود که اخباری مبنی بر به تصویب رسیدن افزایش مرخصی زایمان مادران از 6 ماه به 9ماه باعث شادی ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در آخرین روزهای کاری دولت دهم بود که اخباری مبنی بر به تصویب رسیدن افزایش مرخصی زایمان مادران از 6 ماه به 9ماه باعث شادی مادرانی شد که ایام بارداری خود را می‌گذراندند و یا در دوران مرخصی زایمان خود به سر می‌بردند.

افزایش مرخصی زایمان مادران در ابتدای طرح با اما و اگرهای زیادی مواجه بود از جمله تأمین نشدن منابع مالی مورد نیاز برای اجرایی شدن این طرح در مرحله اول به دلیل داشتن بار مالی زیاد برای دولت از سوی شورای نگهبان رد شد اما در بررسی‌های مجدد گفته شد که منابع مالی مورد نیاز برای اجرایی شدن افزایش مرخصی زایمان مادران تأمین شده است و دیگر دغدغه‌ای از این بابت وجود ندارد و دستگاه‌ها موظف به اجرای افزایش مرخصی زایمان مادران هستند.

در آن زمان انتشار اخبار به تصویب رسیدن این لایحه باعث شد تا کمی‌ها و کاستی‌های این لایحه مورد توجه جدی قرار نگیرد اما آیا این لایحه هم اکنون اجرایی می‌شود و توانسته است که گوشه‌ای از دغدغه‌های ذهنی مادران را کم کند؟

در دورانی که تمام مسئولان صحبت از تحدید نسل و افزایش جمعیت را مطرح می‌کنند آیا تدابیر اندیشیده شده برای افزایش مرخصی زایمان مادران توانسته است گوشه‌ای از دل‌نگرانی‌ها را برطرف کند؟و یا صرفاً طرحی بود تا کارنامه‌های عملکرد مسئولان را سنگین تر کند؟

افزایش مرخصی زایمان مادران هم اکنون با اما و اگرهای زیادی مواجه است یکی از نکاتی که از دید مسئولان مغفول مانده است این است که آیا همان 6 ماه مرخصی زایمان مادران به درستی اجرا می‌شود؟

مرخصی زایمان مادران مساوی با از دست دادن موقعیت شغلی افراد

هم اکنون گزارش‌های زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه مادران زیادی پس از گذراندن دوران مرخصی زایمان خود پس از بازگشت به محل کار خود پست شغلی خود را از دست داده‌اند و علاوه بر این حقوق آنها نیز کاهش پیدا کرده است.

زهرا سجادی در گفت‌و گو با خبرنگار جامعه فارس گفت: وقتی موضوعی در مجلس مصوب می‌شود و به دولت ابلاغ می‌شود معنایش است که اگر چنانچه دستگاهی این کار را انجام نداد تحت پیگرد قرار می‌گیرد چون قانون را نقض کرده است و علی رغم اینکه قانون به آن دستگاه دستور داده است که یک کاری را انجام دهد اما آن دستگاه قانون را عمل نکرده است.

وی ادامه داد: مرخصی زایمان مادران از جمله مصوباتی است که به منظور رفاه حال مادران و ترویج فرزند آوری به منظور جلوگیری از تحدید نسل مطرح شده است و از جمله موضوعات مهمی است که دستگاه‌ها موظف به اجرا کردن آن هستند برهمین اساس و برطبق قانون باید مادران با حفظ سمت به موقعیت شغلی خود بازگردند اگر دستگاهی خلاف قانون عمل کند و بعد از 6 یا 9 ماه مرخصی زایمان به محل کار برگردد و پست خود را از دست بدهد طبیعی است که در اینصورت ترجیح بدهد از مرخصی استفاده نکند و در آن ایام در محل کار خود حاضر شود تا پست خود را از دست ندهد.

سجادی تصریح کرد: این قانون می‌خواهد به مادران اعلام کند که با آرامش خاطر به تربیت و حفظ آرامش فرزند خود بیندیشد و بعد از اینکه مشکلات را سپری کرد به محل کار خود بازگردد و با حفظ سمت به فعالیت خود ادامه دهد و اگر چنانچه مادری بخواهد از ابتدا این دغدغه را داشته باشد که پس از بازگشت به کار پست خود را از دست بدهد و یا حقوقش کسر می‌شود طبعاً دلهره خواهد داشت.

مادران باید با حفظ سمت پس از مرخصی زایمان به شغل خود بازگردند

وی خاطرنشان کرد: ضمانت اجرای قانون در متن قانون نهفته شده است و وقتی که مصوب می‌شود دوباره برای آن ماده قانونی ضمانت اجرا در نظر گرفته نمی‌شود و افرادیکه با این مشکل مواجه می‌شوند می‌توانند با مراجعه به دیوان عدالت اداری از دستگاه متخلف شکایت کرده و حق خود را مطالبه کنند.

معاون مرکز زنان افزود: دستگاه مربوطه موظف است به هر شکلی حقوق کارمند خود را حفظ کند و هم اکنون با افزایش مرخصی زایمان مادران به 9 ما بازهم دستگاه‌ها موظف هستند آن را مطابق متن قانون اجرایی کنند و نباید موقعیت شخص کارمند به خطر بیفتد.

دیوان عدالت اداری به شکایات از دستگاه‌هایی که مرخصی زایمان را به درستی اجرا نمی‌کنند رسیدگی کند

همچنین شهلا میرگلوبیات نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌و گو با خبرنگار جامعه فارس گفت: زنانی‌که در مورد مرخصی زایمان خود با مشکلاتی مواجه شده‌اند می‌توانند با ارائه مدارک و تنظیم نامه‌ای خطاب به فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی خواستار پیگیری این موضوع شوند همچنین دیوان عدالت اداری نیز موظف است به شکایات مردمی مبنی بر عدم اجرای صحیح مرخصی زایمان مادران با دستگاه‌های متخلف برخورد کند.

بر اساس این گزارش، مادرانی که مرخصی 6 ماهه زایمان خود را سپری کرده‌اند و هم اکنون درخواست افزایش مرخصی خود به 9 ماه را دارند نیز با مشکلاتی مواجه شده‌اند،چراکه بیمه تأمین اجتماعی هم اکنون به دلیل تأمین نشدن بار مالی این طرح از اجرای آن ممانعت کرده است و گفته می‌شود مادرانی که هم اکنون مرخصی 6 ماهه خود را سپری کرده‌اند باید به محل کار خود بازگردند در غیر اینصورت مرخصی 6 ماهه آنها نیز محسوب نمی‌شود.

افزایش مرخصی زایمان مادران در انتظار تأمین بودجه

و امروز رئیس سازمان تأمین اجتماعی از قبول مشروط اجرای افزایش مرخصی رایمان مادران از 6 ماه به 9 ماه خبر داد و گفت: افزایش مرخصی زایمان بار مالی زیادی دارد و دولت هنوز منابع آن را تأمین نکرده است.

وی ادامه داد: سازمان تأمین اجتماعی یک نهاد بیمه‌ای است و خدماتی محسوب نمی‌شود، بنابراین دولت موظف است مابه‌التفاوت افزایش مرخصی زایمان را پرداخت کند.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی یادآور شد: دولت می‌تواند به سازمان‌های بیمه‌ای تکلیف کند ولی باید منابع آن را نیز در نظر بگیرد در صورت تخصیص منابع از سوی دولت سازمان تأمین اجتماعی افزایش مرخصی زایمان از 6 به 9 ماه را اجرایی می‌کند.

شهلا میرگلوبیات عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: روز گذشته رئیس سازمان تأمین اجتماعی با حضور در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درخصوص افزایش مرخصی زایمان مادران گفت: مصوبه دولت درمورد کارمندان دولت بوده است که در این مورد مشکلی وجود ندارد اما برای خانم‌هایی که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند مصوبه‌ای داده نشده است که اجرایی کردن آن نیازمند گرفتن مصوبه و تأمین منابع مالی آن از سوی هیأت دولت است.

وی افزود: مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اظهار امیدواری کرد تا دو ماه آینده این مشکل مرتفع شود و بتوانیم افزایش مرخصی زایمان مادران را به مراکز خود ابلاغ و اجرایی کنیم.

به این ترتیب سریال افزایش مرخصی زایمان مادران وارد فاز جدیدی شد تا ببینیم آیا این لایحه قربانی نداشتن بودجه می‌شود؟
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار