امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۸:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55054
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۸
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سفر رئیس‌جمهور کشورمان به نیویورک در طی روزهای اخیر در کانون توجه افکار عمومی داخلی بوده است ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سفر رئیس‌جمهور کشورمان به نیویورک در طی روزهای اخیر در کانون توجه افکار عمومی داخلی بوده است که این مسئله در مذاکرات مستقیم وزیر امور خارجه ایران با وزرای خارجه 1+5 و دیدار وی با همتای آمریکایی‌اش و همچنین گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا به اوج خود رسید.

در این میان عده‌ای در حال القای این فضا در جامعه هستند که آغاز مذاکرات با آمریکا به معنی حل مشکلات تاریخی بین دو کشور است و از سوی دیگر حل اختلافات با آمریکا سرآغاز جهش اقتصادی ایران خواهد بود.

به واقع اینکه گمان شود حل مشکلات ایران با آمریکا با گفت‌وگوهای چند ساعته قابل حصول است، بسیار دور از ذهن است. ایران و آمریکا از جنبه‌های مختلفی دارای اختلاف هستند و علاوه بر این تجربه تاریخی ناخوشایند دو کشور هم شکاف بین تهران و واشنگتن را عمیق‌تری کرده است و همچنین با نگاهی به گذشته نیز می‌توان پی برد که آمریکا با وجود احیای روابط خود با کشوری همچون چین همچنان به اقدامات خود در حمایت از جدایی‌طلبان بودایی، دولت هنگ‌کنگ و ... ادامه داده است.

از سوی دیگر برخی احیای روابط با ‌آمریکا را به منزله جهش اقتصادی کشور و کلید حل مشکلات معیشتی می‌دانند و این در حالی است که مشکلات اقتصاد ایران سال‌های متمادی ادامه دارد و ریشه در اقتصاد تک محصولی، ضعف مدیریتی و ... دارد.

مثال تاریخی مصر به خوبی می‌تواند نشان دهد که بین دوستی با آمریکا و پیشرفت اقتصادی رابطه مستقیم  برقرار نیست. اما در این میان تزریق خوش‌بینی در میان افراد جامعه امری خطرناک است چرا که با توجه به آنچه گفته شد، هرگونه مذاکره بین تهران و واشنگتن قطعاً دارای پیچیدگی‌های سیاسی و دیپلماتیک خاص خواهد بود و چنین روندی دارای فراز و نشیب‌هایی است. همچنین تجربه تاریخی در طی 35 سال گذشته نشان داده که آمریکا پاسخ حسن نیت ایران را همیشه به تلخی داده است. کمک ایران به آمریکا برای آزادی  گروگان‌های این کشور در لبنان در دهه 80 میلادی که به سردی  توسط جورج بوش پدر پاسخ داده شد، روی کار آمدن دولت اصلاحات با شعارهای جدید که با قانون «داماتو» توسط بیل کلینتون پاسخ داده شد و ... باعث شده تا امروز تهران به راحتی نتواند به آمریکا اعتماد کند و این نشان می‌دهد که باید در این زمینه بسیار محتاط گام برداشت و نباید به خوش‌بینی مفرط در این زمینه در جامعه دامن زد.

«امان‌الله قرایی مقدم»، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی طی یک‌سال گذشته باعث شده تا افکار عمومی نسبت به پرونده هسته‌ای و رابطه با آمریکا حساس شوند، تصریح کرد که در فضای کنونی توقف و کارشکنی در مذاکرات با توجه به شرایط ممکن است به سرخوردگی مردم تبدیل شود.

واقعیت این است که در خوش‌بینانه‌ترین شرایط ایران و آمریکا مسیری پر فراز و نشیب برای حل مناقشات دارند و علاوه بر لبخندهای دیپلماتیک طرفین باید گام‌های عملی برداشته شود که نیاز به زمان دارد. ما در همین راستا نباید با ارائه تحلیل‌های خوش‌بینانه و غیرواقعی افکار عمومی را منحرف و امید بی‌جا ارائه دهیم به ویژه اینکه جریان اصلی سیاست بین‌الملل بر بدبینی تأکید دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها