امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۰:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55141
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۶
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی‌اکبر سیاری صبح امروز در مراسم روز سالمند که در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد با ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی‌اکبر سیاری صبح امروز در مراسم روز سالمند که در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد با طرح این موضوع که چگونه می‌توان فرایند پیر شدن را کند کرد افزود: همه به دنبال داشتن دوره سالمندی سالم هستند و همه اندیشمندان برای یافتن راهکاری به این موضوع فکر می‌کنند چرا که علم بشر برای کمک به بُعد جسمی کفایت می‌کند ولی ما باید به بعُد معنوی و سلامت روح و روان سالمندان هم توجه کنیم.

سیاری با اشاره به وضعیت کشور در روند رشد جمعیت در سالهای اول انقلاب خاطرنشان کرد: در همان سالها به ازای هر هزار نفر 35 نفر به جمعیت کشور اضافه شد و جمعیت به سرعت رشد کرد تا جایی که مسئولان به تکاپو افتادند تا این وضعیت را کنترل کنند چرا که ممکن بود در تأمین مایحتاج عمومی با مشکل مواجه شویم.

به گفته معاون بهداشت وزیر بهداشت الان نیز همان موج تولدی که در ابتدای انقلاب به وجود آمد در حال حرکت به سمت سالمندی است که باید از الان برای آن برنامه‌ریزی کرد.

سیاری بر این نکته تأکید کرد: همان طور که برای مراقبت‌های اولیه کودک و مادران باردار تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم برای سالمندانمان نیز از الان باید برنامه داشته باشیم. به عنوان مثال الان در پایتخت ۳ بیمارستان فوق‌تخصصی کودکان داریم که در همین راستا باید بیمارستان فوق تخصصی برای سالمندان هم ایجاد کنیم.

وی رشد سرعت شهرنشینی در سالهای اخیر در کشور را یکی دیگر از مسائل پیش رو دانست و گفت: رشد شهرنشینی در ایران 6 برابر نقاط دیگر دنیاست و از طرفی رشد جمعیت به یکباره به 16 در هزار نفر رسید که باز هم این امر دغدغه مسئولان کشور شد و اینکه جامعه ما به سمت پیر شدن می‌رود باید برای آن فکری کرد.

وی گفت: اکنون سیاست‌گذاری‌های وزارت بهداشت از جلوگیری رشد جمعیت به تلاش برای رشد مطلوب جمعیت تغییر کرده و در این میان نباید نقش کنترل بیماری‌ها و جلوگیری از مرگ کودکان را در رشد جمعیت نادیده گرفت چرا که یک زمانی در هر هزار تولد 120 کودک جان خود را از دست می‌دادند و یا کودکان زیادی بر اثر اسهال، دیفتری و سرخک فوت می‌کردند تا جایی که در سال 64 حدود 34 هزار کودک بر اثر اسهال فوت کردند اما اکنون این رقم کنترل شده است.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که مادر باردار فوت نکند یا معلول نشود و در عین حال کودک سالم به دنیا بیاورد. یک زمانی نجات جان نوزاد کم وزن محال به نظر می‌رسید ولی اکنون به مدد تکنولوژی نوین نوزادان 800 گرمی را هم در NICU زنده نگه می‌داریم و این امر جزو افتخارات ماست.

وی در ادامه این سخنرانی، خبر خوشی را برای سالمندان کشور اعلام کرد و گفت: از سالها پیش در وزارت بهداشت تلاش‌هایی برای تدوین سند ملی سالمندان انجام شده که طی چند ماه اخیر این سند بالاخره توانست مصوبه شورای عالی سلامت را دریافت کند و امیدواریم به زودی این سند اجرایی شود چرا که بسیاری از نیازهای سالمندان در حوزه‌های مختلف با تفکیک مسئولیت هر دستگاه مشخص شده است.

سیاری در ادامه، نسخه‌ای را برای سالمندان تجویز کرد و از همه جمع خواست تا آن را به دیگران هم توصیه کند.

وی گفت: تحرک روزانه و یک ساعت پیاده‌روی کنید به شرط آنکه تند حرکت کنید لازم است به حدی که ضربان قلب تند شود و اگر در هنگام پیاده‌روی افراد قدرت حرف زدن نداشته باشند باید مشکل خود را جستجو کنند.

وی اصلاح عادات غذایی را در کاهش چاقی، چربی، قند و فشار خون بسیار مؤثر دانست و افزود: استفاده از روغن جامد، قند و محصولات نمک بر سر سفره عادت اشتباهی است که باید در جامعه اصلاح شود و در عین حال کنترل استرس بسیار مهم است چرا که علت عمده بیماری‌هایی مانند رفلاکس تا سکته قلبی از استرس منشأ می‌گیرد.

به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت، سیگار، قلیان و الکل دشمن سلامتی است که نباید مصرف شوند. فکر نکنید الکل در جامعه ایرانی مصرف نمی‌شود اما به دلیل ضد ارزش بودن کسی زیاد راجع به آن صحبت نمی‌کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها