امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55155
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «جرمی شاپیرو» مشاور پیشین وزیر امور خارجه آمریکا در یادداشتی در مجله «فارین پالیسی»، تأکید کرد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «جرمی شاپیرو» مشاور پیشین وزیر امور خارجه آمریکا در یادداشتی در مجله «فارین پالیسی»، تأکید کرد که قطر نه دوست ایالات متحده است و نه دشمن اما از ثروت هنگفت خود برای حمایت از گروه‌های اسلامگرای تندرو و کارشکنی در پروژه‌های آمریکایی به ویژه در مصر، لیبی، سوریه و عراق استفاده می‌کند.

وی افزود: امیدی وجود داشت که رهبری جدید قطر با سیاست‌های «شیخ تمیم بن حمد» تغییر کند اما هنگامی که روشن شد شیخ تمیم نیز از سیاست‌های پدر خود پیروی می‌کند این امیدها نیز از بین رفت زیرا شیخ تمیم خود تئوریسین سیاست‌های پدرش در حمایت از گروه‌های تندرو در قطر و سوریه بوده است.

شاپیرو چند گام مهم را به مقامات آمریکایی پیشنهاد داده تا برای مهار کردن قطر از آن استفاده کنند.

اولا دست قطر را از دخالت در بحران سوریه کوتاه کند و با اعمال فشار بر ترکیه از رسیدن تسلیحات نظامی به معارضان سوری جلوگیری کند زیرا حتی با سرنگونی اسد دخالت‌های دوحه در سوریه منجر به ایجاد جنگ داخلی دیگری میان اسلامگراها و سکولارها و اعراب و کُردها خواهد شد که در نهایت سوریه را به پرتگاه تجزیه خواهد کشید.

دوما واشنگتن می‌تواند با حمایت از نقش عربستان در پشتیبانی از گروه‌های معتدل تر در سوریه از نقش قطر بکاهد و به این ترتیب کمک‌های مالی عربستان جایگزین کمک‌های مالی قطر خواهد شد.

راهکار سوم نیز این است که ایالات متحده از نزاع موجود میان عربستان و قطر استفاده کند و عربستان را تشویق کند که معارضان دوحه به ویژه افرادی از خاندان پادشاهی فعلی که  از حکومت جدا شده‌اند را دعوت کند و برای آنها از طریق شبکه «العربیه» فضایی برای اظهار نظر فراهم کند همانگونه که الجزیره تریبونی برای معارضان عربستانی تبدیل شده است.

اقدام چهارم نیز این است که دانشگاه‌های آمریکایی و محافل سیاسی متخصص از اعضای خاندان پادشاهی قطر که معارض هستند برای سخنرانی دعوت به عمل آورد تا به این ترتیب شکاف و چندپاره گی را از داخل خواندن امیری گسترش دهند.

شاپیرو همچنین تأکید می‌کند که در گام دیگری واشنگتن می‌تواند رفتار غیر انسانی قطر را با کارگران خارجی در داخل این کشور در آستانه میزبانی جام جهانی سال 2022 از سوی قطر فاش کند تا چهره این کشور را بیش از پیش در عرصه بین المللی خدشه دار کند.

جرمی شاپیرو از سال 2009 تا 2013 به عنوان مشاور در وزارت امور خارجه آمریکا در زمینه سیاست‌های اروپا و روابط اروپا و آسیا فعالیت داشته، وی در حال حاضر به عنوان همکار میهمان در اندیشکده بروکینگز آمریکا فعالیت می‌کند.
انتهای پیام/ر
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها