امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۱۸:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55162
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، نواز شریف نخست وزیر پاکستان و مان موهان سینگ نخست وزیر هند پس از ماه‌ها ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، نواز شریف نخست وزیر پاکستان و مان موهان سینگ نخست وزیر هند پس از ماه‌ها انتظار و جنجال رسانه‌ای، سرانجام در نیویورک با یکدیگر ملاقات کردند.

این ملاقات که در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد 75 دقیقه به طول انجامید.

شریف و سینگ در این جلسه درباره آتش بس در مرز مشترک به توافق رسیدند و تأکید کردند تا زمانی که آتش بس برقرار نشود تنش میان هند و پاکستان کم نخواهد شد. این در حالی است که این موضوع در آغاز مذاکرات جامع بین اسلام‌آباد و دهلی نو نیز تأثیر به ‌سزایی دارد.

«جلیل عباس جیلانی» وزیر امور خارجه پاکستان با مثبت ارزیابی کردن ملاقات نواز شریف با مان موهان سینگ ابراز داشت: هنوز تاریخ دقیقی برای پیگیری مذاکرات دو کشور در ماه آینده تعیین نشده است.

به گفته وی، بعد از ملاقات نخست وزیران هند و پاکستان توافق شد افسران ارشد نظامی به دنبال راهی برای پایان دادن به درگیری مرزی و برقراری آتش‌بس باشند که البته جدول زمانی دیدار فرماندهان نظامی 2 کشور هنوز مشخص نشده است.

همچنین در این جلسه نواز شریف از همتای هندی خود برای سفر به پاکستان دعوت به عمل آورده و مان موهان سینگ نیز همین درخواست را از شریف داشت که این موضوع نیز مورد موافقت 2 طرف قرار گرفت. البته هنوز تاریخ دقیق این سفر‌ها تعیین نشده است.

با این حال، نخست وزیران دو کشور باز هم نتوانستند در این جلسه بر سر موضوعاتی چون مناقشه کشمیر، اختلاف مرزی بر سر ارتفاعات «سیاچن» و اختلاف مرزی «سرکریک» به توافق برسند.

مان موهان سینگ از پاکستان خواست از ورود شبه نظامیان به کشمیر جلوگیری کند اما نواز شریف پاسخ داد: ما خود قربانی تروریسم هستیم و نمی‌توانیم هیچ قولی در این زمینه بدهیم.

در همین حال، نواز شریف نیز از هند خواست به حمایت از شبه‌نظامیان در بلوچستان پایان دهد که سینگ نیز در پاسخ، با رد این موضوع پاسخ داد که سیاست هند اقتضا می‌کند در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نکند.

2 طرف در این جلسه تأکید کردند که این موضوعات تنها زمانی قابل بحث هستند که مسئله مناقشه مرزی اخیر در «خط کنترل» که مهم‌ترین مسئله موجود بین 2 کشور در شرایط فعلی است مرتفع شود.

به گفته وزیر خارجه پاکستان، فرماندهان نظامی 2 کشور به زودی برای حل مشکل درگیری‌های مرزی در منطقه مورد مناقشه کشمیر و اطمینان از عدم وقوع چنین حوادثی در آینده با یکدیگر دیدار خواهند کرد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار