امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55237
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۱
تعداد بازدید: 61
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان پیرامون اولین سفر روحانی به آمریکا بیانیه‌ای ...

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان پیرامون اولین سفر روحانی به آمریکا بیانیه‌ای تحلیلی را صادر کرده و در این بیانیه اعلام کرد: سفر اخیر رئیس جمهور ایران به نیویورک دستاوردهایی را با خود به همراه داشته است، از دیگر سو دغدعه‌ها و نگاه‌های جدیدی در پی این تعاملات بوجود آمده است که از دید هیچ نقاد منصفی پنهان نمی‌ماند.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در این بیانیه با ارائه تحلیل خود از سفر رئیس جمهور بیان کرده است: اصول اساسی انقلاب اسلامی ایران، اصولی تغییرناپذیرند که در قانون اساسی، بیانات و به خصوص وصیت نامه سیاسی الهی امام خمینی (ره) بارها و بارها مطرح شده‌اند و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی نیز حفظ همین اصول و تذکر و تبیین آنها را به عنوان مسیر اصلی جمهوری اسلامی ایران بیان داشته‌اند.

در ادامه این بیانیه با ذکر یک مثال آمده است: در اصل سوم قانون اساسی بند شانزدهم یکی از وظایف دولت «تنظیم سیاست خارجی کشور بر اساس معیارهای اسلام، تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان و حمایت بی دریغ از مستضعفان جهان» بیان شده است، جای جای کلام امام خمینی و رهبر معظم انقلاب نیز آکنده از همین روح است.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در این بیانیه آورده‌اند: ما دانشجویان نسل سوم انقلاب با اتقان و استحکام می‌گوئیم که استکبارستیزی از آرمان‌های جدایی ناپذیر انقلاب اسلامی است.

این اتحادیه از اهداف اصلی و اولیه انقلاب اسلامی ایران را ایفای نقش الهام بخش مسیر مبارزه و مقاومت به مظلومان و مستضعفان جهان دانست و بیان کرد: هیچ کس در هیچ مقامی حق ندارد این مشی اساسی را در جمهوری اسلامی به سخره گرفته و به آن خیانت کند و به فرموده مقام معظم رهبری حفظ اصول انقلاب از خطوط قرمز حکومت اسلامی ایران است و همانگونه که شاهد بوده‌ایم چه بسیار کسانی از دست اندرکاران دولت که در سالیان انقلاب به دلیل بی احترامی به همین اصول توسط مردم مطرود شده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده است: نظام اسلامی در مسیر رشد و تعالی خود همچون هر موجود زنده‌ای با توجه به شرایط زمانی و پیرامونی نیاز به انعطاف پذیری و هوشمندی در اتخاذ تاکتیک‌های مناسب و به جا دارد، اینکه ما توقع داشته باشیم جزئیات و پروتکل‌های اجرایی سیاست خارجه نیز همواره یکسان باشد امری منطقی نیست، ما نیز معتقدیم باید با استفاده از تجربیات این سالیان و توجه به مقتضیات کشور و به علاوه با حفظ اصول انقلاب در عرصه‌های جدید ورود و زمینه توسعه انقلاب اسلامی را فراهم کنیم.

این بیانیه ادامه می‌دهد: این موضوع در واژگان رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز تحت عنوان نرمش قهرمانه طرح شده است اما نباید فراموش کرد این انعطاف پذیری و نرمش یک تاکتیک است و نه یک استراتژی، یک راهکار موقت است و نه یک راهبرد و اگر صاحب منصبی در نظام اسلامی مبنای رفتار و تعاملات بین المللی خود را بر اساس چنین رفتاری قرار دهد و صلح پایدار با مستکبرین را راه حل دائمی بهبود مشکلات جامعه بداند دچار اشتباه مبنایی شده است.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با ذکر یک سوال عنوان کرد: ارتباط حاکمیت که با یکدیگر علاوه بر تضاد ماهیتی، به عنوان مظاهر خیر و شر تقابل ساختاری نیز دارند چگونه می‌تواند باشد؟ آیا غیر از این است که برای برقراری ارتباط دائمی، باید یکی از آن‌ها دچار فروپاشی یا استحاله شود؟

شاید بتوان گفت که در این مقطع زمانی، هوشمندانه است که ما از مذاکرات و تعاملات در جهت تامین منافع کوتاه مدت خود استفاده کنیم و در عین حال اصول و آرمانهای خود را نیز در معرض حراج نگذاریم.

این اتحادیه اعلام کرد: شاید بتوان گفت که در این مقطع زمانی، هوشمندانه است که ما از مذاکرات و تعاملات برای تامین منافع کوتاه مدت خود استفاده کنیم و در عین حال اصول و آرمان‌های خود را نیز در معرض حراج نگذاریم، می‌توان از این فرصت برای تجدید قوا و آمادگی هر چه بیشتر اجزای اقتصادی کشور استفاده کرد تا در صورت بروز مجدد هرگونه تحریم یا تقابل فیمابین، با کمترین آسیب مواجه شویم.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در بیانیه خود ادامه داده است: در شرایط کنونی بعضی از واقعیات را نباید از نظر دور داشت، از جمله اینکه ایالات متحده هنوز تغییری در موضع خود مبنی بر کدخدایی در دهکده جهانی ایجاد نکرده است، مسئله‌ای که در سخنرانی اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به خوبی نمایان شد، همچنین قابل ذکر است در سالیان گذشته دولتمردان آمریکا بارها و بارها از گزینه حمله نظامی به ایران سخن گفته‌اند هرچند که نتوانسته‌اند هیچ طرفی از آن ببندند و در عین حال همزمان با تهدید نظامی از دعوت به میز مذاکره سخن گفته‌اند و با اعمال انواع تحریم‌های ضد بشری در صدد فلج کردن اقتصاد کشور و معیشت مردم بودند و تلاش بسیاری نیز در این جهت صرف کردند و  نه تنها به نتیجه دلخواه خود دست نیافتند بلکه نقش منطقه‌ای ایران نیز در این گیر و دار از قبل پررنگ‌تر شده است.

این اتحادیه تأکید کرد: باید توجه کنیم در زمان فتنه سال 88 و اغتشاشات پس از انتخابات در بسیاری از مسائل مربوط به آن نقش داشتند و مشغول توطئه آفرینی علیه نظام اسلامی بودند. 

در این بیانیه آمده است: اینها مسائلی نیست که مربوط به ده‌ها سال قبل باشند بلکه این اقدامات در دولت همین پرزیدنت اوباما علیه ایران و یا منافع ایران انجام شده است. البته توجه به فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان مبنایی برای اعتمادسازی در مسئله هسته‌ای و اقرار به برخی خیانت‌هایشان نسبت به ملت ایران از معدود نکات مثبت مواضع آمریکائی‌ها است.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اعلام کرد: گمان جدی داریم که این تغییر لحن دولت آمریکا نه یک راهبرد بلکه یک تاکتیک مقطعی است و ناشی از ضعف آمریکا در نتیجه گرفتن از سایر تاکتیک‌های نرم و سخت فوق الذکر است.  اگر اقتدار نظام اسلامی در اثر این توطئه‌ها خدشه‌دار می شد دیگر شاهد تلاش آمریکائی‌ها برای مذاکره با ایران نبودیم.

این اتحادیه سخنان رئیس جمهور در سازمان ملل را در راستای نرمش قهرمانانه مثبت تحلیل کرد و گفت: اما مسئولان باید مراقب باشند که حریفشان با چنین سابقه تاریکی قابل اعتماد نیست، کشوری که مسئولان آن درباره در خواست تماس تلفنی به رئیس جمهور ایران دروغ می‌بندد و به کمک رسانه‌هایشان، استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی علیه مردمش را در بوق کرنا می‌کند، مسئله‌ای که از سوی کارشناسان سازمان ملل نیز مورد تائید قرار نمی‌گیرد و کوس جنگ علیه وی را می‌نوازنند چه تضمینی وجود دارد که بعد از نهایت شفاف سازی و همکاری‌های ایران در مسئله هسته‌ای، درباره ما هم چنین اقداماتی نکنند و بگویند ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است.

در این بیانیه آمده است: مسئولان باید کاملا احتیاط کنند و بدانند چه می‌دهند و چه چیز می‌گیرند. بی‌صداقتی در رفتار چند روز اخیر دولتمردان امریکا نیز مشهود است. لازم است پیش از هرگونه اقدامی از سوی ما، امریکایی‌ها حسن نیت خود را به صورت عملی نشان دهند و به سخنرانی‌هایشان اکتفا نشود.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اظهار داشت: تاکنون جز در حرف هیچ اقدامی در عمل و رفتار امریکایی‌ها مشاهده نشده است که حاکی از تغییر رویکرشان باشد و تنها شرط شروط بعضا پرتوقعانه می‌گذارند. امریکایی ها باید بدانند شروطی که به فعالیت صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران آسیب می‌رساند را نمی‌پذیریم و تاکید می‌کنیم نرمش قهرمانانه یک تاکتیک مقطعی و فرصتی برای بازیابی قوای درونی است و هیچگونه تغییری در ماهیت امریکایی‌ها برای ایجاد ارتباط دائمی دیده نمی‌شود.

این اتحادیه اعلام کرد: رئیس جمهور باید همچون سخنرانی سازمان ملل با تدبیر مسئله را پیش ببرند و از هرگونه اقدام شتابزده‌ای خودداری کنند و گفتگوها و سخنان خود از هرگونه سخنی که به نوعی به اصول انقلاب و الگو بودن ایران در بین مستضعفان جهان خدشه وارد می‌کند از جمله به رسمیت شناختن ماهیت رژیم اشغالگر صهیونیستی جدا خوداری کنند.

این اتحادیه خواستار شد: روحانی هرچه زودتر شروط و انتظارات خود از دولت مردان امریکا را به صورت علنی و شفاف  در رسانه‌ها و افکار عمومی اعلام کند.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ضمن احترام به تمام افراد و مسئولانی که برای اعتلای ایران اسلامی در حال تلاش و فعالیت هستند از مسئولان مربوطه درخواست می‌کند برای رفع نگرانی امت شهیدپرور و دلسوزان انقلاب متن مذاکرات فیمابین را منتشر کنند تا زمینه هر گونه سوء برداشت خودی‌ها و سوء استفاده دشمنان منتفی شود.

این اتحادیه از وزیر امور خارجه دعوت کرد تا برای تنویر افکار دانشجویان و گفت‌وگو با آنان و پاسخ به بعضی سئوالات در جمع دانشگاهیان و تشکل‌های دانشجویی حضور یابد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها