امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۶:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55247
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۵
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان صبح امروز در نشست هم‌اندیشی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان صبح امروز در نشست هم‌اندیشی با اصحاب رسانه از تغییر رشد در برخی جرائم خبر داد و اظهار داشت: نرخ رشد مزاحمان تلفنی در ایران طی سال گذشته افزایش یافته است.

حال و احوال خوبی در زمینه جرائم نداریم

حمید خالقی با بیان اینکه حال و احوال خوبی در زمینه جرائم نداریم، تصریح کرد: شاید نتوان جرائم را ریشه‌کن کرد، اما می‌توان آمار جرائم را کاهش داد.

وی ابراز داشت: یک هزار و 600 عنوان مجرمانه داریم و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در راستای اصل 156 قانون اساسی راه‌اندازی شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه مشارکت همگانی و مردمی در دوران دفاع مقدس، هدفمندسازی یارانه‌ها و کارت‌های سوخت بسیار موثر و مفید بود، افزود: دستگاه قضایی به تنهایی نمی‌تواند در زمینه پیشگیری از جرائم گام بردارد و نیاز به مشارکت همگانی است.

خالقی تصریح کرد: 55 نهاد در زمینه پیشگیری از جرم فعالیت می‌کنند، اما یک مجموعه واحد نداریم که دیگر مجموعه‌ها را زیر یک چتر واحد بگیرد و به صورت جزیره‌ای کار می‌شود.

وی از طرح‌های کاهش آمار طلاق، تصادفات برون‌شهری و طرح امید به عنوان برنامه‌های ملی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم نام برد و گفت: طرح کاهش مصرف شیشه و طرح کاهش تصادفات درون‌شهری جزو برنامه‌های منطقه‌ای این معاونت در کرمان است.

این مسئول قضایی بحث طلاق و سرقت را اولویت برنامه‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان برشمرد و اظهار داشت: در راستای آگاهی‌بخشی به نسبت به مسائل حقوقی اطلاع مردم از قوانین مهم است.

خالقی افزود: برای نخستین بار در کشور از فرهنگ به عنوان مقوله پیشگیری استفاده کردیم و فیلم‌های کوتاه و انیمیشن توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان تولید شده است.

کاهش 200 درصدی جرائم انتخاباتی در کرمان

وی ابراز داشت: 600 برنامه آموزشی با همکاری دستگاه‌های مختلف در استان کرمان برای جوامع هدف مختلف با بهره‌گیری از 30 نفر از استادان مجرب قضایی و دانشگاه برنامه‌ریزی شده است.

خالقی تصریح کرد: آموزش‌های غیرحضوری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان هم شامل تهیه فیلم کوتاه، انیمیشن و مستند، تهیه فایل‌های صوتی ویژه رانندگان تاکسی و مسافران تاکسی‌های درون‌شهری و تهیه بنر، پوستر و بروشور می‌شود.

وی گفت: فعالیت‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان در حوزه وضعی، امنیتی و انتظامی هم شامل تهیه پیش‌نویس شرح وظایف هیئت مدیره مجتمع‌های مسکونی و تهیه پیش‌نویس شرح وظایف و آیین‌نامه داخلی نمایشگاه‌های اتومبیل و مشاوران املاک است.

این قاضی خاطرنشان کرد: با توجه به برگزاری جلسات توجیهی برای اقشار مختلف شاهد کاهش 200 درصدی جرائم انتخاباتی در انتخابات رئیس جمهوری نسبت به انتخابات مجلس شوراهای اسلامی بودیم.

خالقی عنوان کرد: سیمای جرائم استان کرمان برای نخستین بار تدوین شد که دربرگیرنده سیمای جرائم، دعاوی و آسیب‌های اجتماعی است.

75 درصد کرمانی‌ها درگیر پرونده‌های قضایی هستند

وی از ورود 13 میلیون و 700 هزار پرونده طی سال گذشته به دستگاه‌های قضایی خبر داد و افزود: این رقم در استان کرمان 472 هزار و 400 پرونده بوده است.

خالقی ابراز داشت: شاهد رشد 22 درصدی پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی استان کرمان در سال گذشته هستیم و حدود 75 درصد از کرمانی‌ها درگیر این پرونده‌ها هستند.

وی بیشترین پرونده جرم از نظر فراوانی در استان کرمان را سرقت و ضرب و جرح عمدی ذکر کرد و گفت: این آمار با میانگین کشوری مطابق است.

این مسئول قضایی در مورد تغییر رشد جرائم تصریح کرد: این تغییر در استان کرمان در زمینه ترک انفاق و در سطح کشوری در زمینه مزاحمت تلفنی است.

خالقی نرخ جرم در استان کرمان نسبت به کشور را مناسب خواند و بیان کرد: در کشور به ازای هر 100 هزار نفر 6 هزار پرونده و در استان کرمان به ازای هر 100 هزار نفر 5 هزار و 262 پرونده تشکیل می‌شود که کرمان در این زمینه در جایگاه 23 قرار دارد.

13 درصد ازدواج‌ها در کرمان منجر به طلاق می‌شود

وی با بیان اینکه بیشترین میزان دادخواست‌ها در استان کرمان به مطالبه طلب و طلاق توافقی اختصاص دارد، گفت: دعاوی غیرمالی در سال گذشته 126 درصد رشد نسبت به سال 90 دارد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان با اشاره به تشکیل 3 هزار و 350 پرونده طلاق در استان کرمان طی سال 90 افزود: این رقم در سال گذشته با 12.99 درصد رشد به 3 هزار و 788 مورد افزایش یافته است.

خالقی عنوان کرد: 31 درصد رشد درخواست طلاق از سوی زوجه و 33 درصد رشد از سوی زوج را در استان کرمان شاهد هستیم و میزان مطالبه نفقه 19 درصد رشد یافته است.

وی اظهار داشت: بر اساس آمار رسمی ثبت اسناد و املاک استان کرمان احکام طلاق ثبت شده در سال گذشته 4 هزار و 71 مورد و آمار ازدواج هم 30 هزار و 217 مورد بوده و به ازای هر هشت ازدواج یک طلاق روی داده است.

این قاضی با بیان اینکه 13 درصد ازدواج‌ها در استان کرمان منجر به طلاق شده است، گفت: آمار طلاق در نیمه دوم سال گذشته نگران‌کننده است.

مواد مخدر و سرقت مهمترین جرائم زندانیان کرمان

خالقی با اشاره به اینکه رتبه نخست زندانیان در استان کرمان با رقمی برابر با 55 درصد مربوط به مواد مخدر است، تصریح کرد: رتبه دوم به سرقت اختصاص دارد.

وی گفت: 79 درصد زندانیان در استان کرمان 19 تا 39 ساله و فقط دو درصد آنها دارای مدرک فوق دیپلم به بالا هستند و این زندانیان شامل 91 درصد مرد و 9 درصد زن می‌شوند.

خالقی خواستار همکاری رسانه‌ها در زمینه انتقال پیام‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان، ارائه نظرات و پیشنهادات و فرهنگسازی برای استفاده از مشاوره شد.

وی ابراز داشت: با توجه به آمار 60 درصد از طلاق‌های به علت عدم آشنایی با مسائل زناشویی است و رسانه‌ها می‌توانند در زمینه آموزش مهارت‌های زندگی به افراد در شرف ازدواج به ما کمک کنند.

راهکارهای یک دزد برای جلوگیری از سرقت

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان اظهار داشت: مال‌باختگان حدود 60 درصد در سرقت اموال مقصر هستند و یک دزد تحصیلکرده در مصاحبه‌ای که با وی داشتم، بیان کرد در مکان‌هایی که دوربین مداربسته و یا دزدگیر وجود داشته باشد از سرقت اموال می‌گذریم.
==============

گزارش از مهسا حقانیت
==============
انتهای پیام/80019/ی40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها