امروز : دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 24
۱۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55291
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس  به نقل از  شبکه خبری «دویچه‌وله»، اقدام «سیلویو برلوسکونی» در خارج کردن شماری از وزرای هم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس  به نقل از  شبکه خبری «دویچه‌وله»، اقدام «سیلویو برلوسکونی» در خارج کردن شماری از وزرای هم حزبی‌اش از دولت ائتلافی ایتالیا، ضربه محکمی به دولت این کشور زد. کناره‌گیری 5 وزیر از کابینه در واقع کار را برای «انریکو لتا» نخست‌وزیر این کشور که فقط 5 ماه از به قدرت رسیدن وی می‌گذرد، دشوار کرده است تا جایی که وی تهدید به استعفا کرد.

روز گذشته تیتر روزنامه‌های ایتالیا نیز به خوبی بیانگر  «لا استامپا»  از اقدام برلوسکونی با عنوان «جنون» یاد کرد. «کوریه‌ره دلاسرا» نیز در صفحه اصلی خود در مطلبی که مانند گریه برای درخواست کمک بود نوشت: « میانه‌روها کجا هستید» و «ایل‌فاتو کواتودیانو» نیز با اشاره به موارد اتهامی برلوسکونی و موضع‌گیری‌های اخیر دادگاه درباره وی این تیتر را زد: « کسی که محکوم شناخته شده در حال پایین کشیدن ایتالیاست.» 

اما توجیه هواداران حزب مرم آزاد برای حضار نشدن در دولت این به نقل از برلوسکونی این بود: « ما نمی توانیم از دولتی حمایت کنیم که موانع مالیاتی را برای مردم بیشتر می‌کند.»

استعفایی غیرمسئولانه

با این حال به نظر می‌رسد که پشت این استعفا دلیل دیگری باشد. در جولای گذشته برلوسکونی به اتهام تقلب مالیاتی گناهکار شناخته شد و قرار بود که جمعه آینده سنا درباره اینکه آیا وی می‌تواند در سنا حضور داشته باشد یا خیر تصمیم گیری کند. حال به نظر می‌رسد که حزب مردم آزاد می‌خواهد با این اقدام در راستای تلاش برای ادامه حیات سیاسی برلوسکونی از رای در این مورد جلوگیری کند.

البته این  اقدام را می‌توان هدیه‌ای ارزشمند برای سیاستمدار کهنه‌کار ایتالیایی دانست که یکشنبه گذشته 77 ساله شد.

اما لتا دید دیگری دارد و به نظر می‌رسد وی نیز با نشریات این کشور هم عقیده است چرا که اقدام وزرا برای خروج از دولت را جنون‌آمیز و نوعی بی‌مسئولیتی می‌داند. «گوگلیمو اپیفانی» از نزدیکان لتا که ریاست حزب دموکراتیک را بر عهده دارد نظر مشابهی دارد: « بار دیگر خواست یک نفر بالاتر از منافع کشور قرار گرفت.»

پنج ماهی که در بحران گذشت

البته برای لتا وضعیت موجود یکی از بحران‌های کوچکی است که در 5 ماه گذشته پشت‌سر گذاشته است. در آن زمان وقتی «جیورجیو ناپولیتانو» رئیس جمهور ایتالیا در حرکتی متهورانه د برای سامان دادن به وضعیت سیاسی آشفته این کشور اقدام کرد. 

اما به نظر می‌رسد که تشکیل دولت جدید نیز بی‌دردسر نباشد.

در ماه‌های آینده نیز عرصه سیاسی ایتالیا با فراز و نشیب فراوانی روبرو خواهد بود. «جوزفا ایدم» وزیر فرصت‌های برابر و ورزش به دلیل بی‌نظمی در اظهارات مالیاتی‌اش باید استعفا دهد.
آینده مبهم

برلوسکونی اگرچه دیگر در دولت ایتالیا نیست اما همچنان در کابینه لتا نقش مهمی ایفا می‌کند. این در شرایطی است که موارد متعدد اتهام علیه وی باعث شده تا پای وی به دادگاه کشیده شود.

از طرفی ایتالیا  در رکود اقتصادی شدید به سر می‌برد که بدترین رکود پس از جنگ جهانی دوم تاکنون است. 

از این رو نیازمند دولتی قدرتمند است تا بتواند اصلاحات را با جسارت اجرا کند و اوضاع را تحت کنترل خود درآورد.

دویچه وله نوشت که برلوسکونی منتظر انتخابات جدید است و هر چه این انتخابات زودتر برگزار شود بهتر است. به نظر می‌رسد که ناپولیتانو نمی‌خواهد مسئله ایتالیا به این ترتیب حل شود و قصد دارد در صورتی که وضع به همین منوال ادامه پیدا کند، پارلمان را منحل کند.

انتهای‌پیام/ص  
برچسب ها:
آخرین اخبار