امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۷:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55302
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 105
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «الکساندر لوکاشینکو» رئیس جمهور بلاروس پنج‌شنبه آینده (11 مهر) با سفر رسمی وارد قزاقستان ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «الکساندر لوکاشینکو» رئیس جمهور بلاروس پنج‌شنبه آینده (11 مهر) با سفر رسمی وارد قزاقستان می‌شود.

دیدار و مذاکرات لوکاشینکو با «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان و برخی از مقامات دیگر دولت و مجلس این کشور در دستور کار این بازدید 2 روزه خواهد بود.

مسائل تعمیق روابط دوجانبه در بخش‌های اقتصادی و تجاری میان مینسک و آستانه و همچنین تدوین اقداماتی برای سرمایه‌گذاری مشترک در اجرای طرح‌هایی در بخش صنایع و نوآوری، صنایع تعاونی و کشاورزی از جمله موارد دستور کار این سفر عنوان شده‌ است.

این در حالی است که مقامات سطوح عالی بلاروس و قزاقستان فرآیندهای توسعه همگرایی میان جامعه کشورهای هم‌پیمان و در محدوده اتحاد شوروی سابق، بویژه در چارچوب اتحادیه گمرکی و سازمان همکاری اقتصادی موسوم به «اوراسیا» را نیز مورد بحث و تبادل‌نظر قرار می‌دهند.

امضای بیانیه مشترک رؤسای جمهوری بلاروس و قزاقستان و چندین سند دوجانبه نیز از دیگر اقدامات برنامه‌ریزی‌ شده برای این سفر است.

دولت قزاقستان هدف از بازدید آتی رئیس جمهور بلاروس از آستانه را یک انگیزه جدید برای توسعه همکاری‌های بین این کشورها و گامی در زمینه تقویت اعتماد دوجانبه و چندجانبه و همچنین امکانی برای هماهنگ‌سازی مواضع در مورد مسائل بین‌المللی می‌داند.

بلاروس، قزاقستان و روسیه کشورهای عمده سازمان امنیت جمعی و سازمان همکاری اقتصادی اوراسیا بوده و از 2 سال پیش نهاد تازه‌ای را با نام اتحادیه گمرکی به‌ منظور کاهش مشکلات برای حمل‌ونقل کالا و فرآورده‌های داخلی ایجاد کردند.

بلاروس و قزاقستان همچنین به عنوان 2 کشور با وضعیت بهتر و با ثبات اقتصاد خود، جایگاه مناسبی در جامعه کشورهای همسود دارند.

کارشناسان بررسی موضوع پذیرش اعضای جدید به اتحادیه گمرکی از جمله تبادل‌نظر در مورد درخواست قرقیزستان برای عضویت در این نهاد اقتصادی را از دیگر محورهای گفت‌وگوهای سران بلاروس و قزاقستان در مذاکرات آستانه می‌دانند.

به گفته این کارشناسان، در بازدید آتی رئیس جمهور بلاروس از آستانه که با گذشت بیش از 2 سال از سفر قبلی وی انجام می‌شود، احتمالا مسائل امنیت آسیای مرکزی نیز از دیگر محورهای مذاکرات خواهد بود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها