امروز : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - 2016 December 5
۲۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55306
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۱۰
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از منابع مصری، برای نخستین بار پس از 33 ماه تعلیق روابط بین الازهر و واتیکان، نماینده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از منابع مصری، برای نخستین بار پس از 33 ماه تعلیق روابط بین الازهر و واتیکان، نماینده شیخ الازهر امروز(دوشنبه)  در واتیکان با پاپ فرانسیس اول دیدار می‌کند.

بنابر این گزارش قرار است دکتر شوقی علام مفتی اعظم مصر به دیدار پاپ فرانسیس اول برود و پیام احمد الطیب شیخ الازهر درباره استقبال از بازگشت روابط الازهر ـ واتیکان بر اساس احترام متقابل را به وی تحویل دهد.

دیدار مفتی اعظم مصر با پاپ که محمود عزب مشاور شیخ الازهر او را همراهی می‌کند، در حاشیه حضور مفتی مصر در کنگره صلحی با عنوان «شجاعت امید ... ادیان و فرهنگ‌ها در گفت‌وگوها» است که در رم پایتخت ایتالیا برگزار می‌شود.

منابع خبری می‌گویند الازهر در نامه‌ای به پاپ بر بازگشت روابط و از سرگیری گفت‌وگوها بین این دو مرکز بزرگ مسیحی و اسلامی تاکید کرده‌اند.

بنابر این گزارش، پس از مدت‌ها تعلیق روابط الازهر و واتیکان و پس از یک سری رد و بدل سخنان بین مقامات این دو مرکز اسلامی و مسیحی، شیخ الازهر اواخر شهریور سفیر جدید واتیکان را به حضور پذیرفت و نامه پاپ فرانسیس اول را دریافت کرد.

در این دیدار «جان پل گوبل» سفیر جدید واتیکان در قاهره، با اشاره به پیام عید فطر پاپ به مسلمانان و پیام ویژه او به احمد الطیب، تاکید کرد: این پیام به امضای شخص پاپ تاکیدی بر احترام واتیکان به اسلام و مسلمانان و تلاش برای ایجاد تفاهم هرچه بیشتر بین مسلمانان و مسیحیان جهان برای تحقق صلح و عدالت است و پس از آن بود که «رفیق جریش» سخنگوی کلیسای کاتولیک مصر با اشاره به این دیدار دوستانه بین سفیر واتیکان و شیخ الازهر، گفته بود: گفت‌وگوها بین الازهر و واتیکان به زودی احیا خواهد شد

به گزارش فارس، روابط بین الازهر و واتیکان در سال 2006 رو به تیرگی گذاشت و با انفجارها در کلیسای قدیسین اسکندریه مصر در شب کریسمس سال 2011 و سخنان ضداسلامی پاپ بندیکت شانزدهم، مجمع مطالعات اسلامی الازهر روابط خود با واتیکان را به حالت تعلیق درآورد.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار