امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 23
۱۳:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55329
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۸
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در آستانه دیدار «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی و «باراک اوباما» رئیس‌جمهور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در آستانه دیدار «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی و «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا، پایگاه صهیونیستی «دبکا» در گزارشی به نتانیاهو توصیه کرده انتظار نداشته باشد که اوباما از مسیر دیپلماسی در مواجهه با برنامه هسته‌ای ایران عقب بنشیند.

دبکا می‌نویسد: با وجود آنکه دیدار رودرروی نتانیاهو و اوباما برای دو طرف با ارزش است، نخست‌وزیر نباید انتظار داشته باشد که بتواند رئیس‌جمهور اوباما را از تلاش خود برای دستیابی به توافق هسته‌ای با تهران بازدارد. او در بهترین حالت باید امیدوار باشد که آمریکا اعلام کند هر اطلاعات جدیدی که وی ارائه کند، به دقت مورد بررسی قرار گیرد. اما وی به دو دلیل نمی‌تواند نسبت به تغییرات اساسی امیدوار باشد:

1. اوباما دیگر نمی‌تواند خود را از مسیری که وارد آن شده، خارج کند، چراکه او این هدف را در سر می‌پروراند که بتواند به همه اثبات کند که مشکلات بین‌المللی بدون استفاده از قوای نظامی و با به‌کارگیری دیپلماسی و مذاکره قابل حل است.

2. اوباما تنها پس از آنکه توانست «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را متقاعد کند که قصد ندارد اشتباهی را که در سال 2011 در لیبی مرتکب شد، تکرار کند، توانست مشکل بزرگ دستیابی به توافق با روسیه در مورد تسلیحات شیمیایی سوریه را حل کند.

دبکا در ادامه تاکید کرده است که «اکنون نوبت آن است که واشنگتن، مسکو و تهران همراستا با هم به توافقی در مورد برنامه هسته‌ای ایران دست یابند».

این پایگاه در ادامه مدعی شده است که تهران اکنون تلاش می‌کند تا از میل واشنگتن و مسکو برای دستیابی فوری به توافقی هسته‌ای با ایران، به نفع خود استفاده کند و این توافق را به نفع خود تمام کند.

دبکا می‌افزاید: ممکن است نتانیاهو بار دیگر از اوباما بشنود که آمرکیا همچنان به وعده خود برای توقف برنامه هسته‌ای ایران و خروج اورانیوم غنی‌شده از این کشور، پایبند است، اما وی درخواهد یافت که اوباما و پوتین بعد از کنار زدن اسرائیل، با سرعت سرسام‌آوری (به سمت توافق با ایران) حرکت می‌کنند. به احتمال بسیار زیاد، مذاکرات پشت‌پرده با ایران و همچنین مذاکرات روز 15 اکتبر (23 مهر) با گروه 1+5، به نتایجی حاصل می‌شود که برای اسرائیل غیرقابل قبول است.

این پایگاه که پیشتر هم مدعی شده بود ایران و آمریکا در مذاکرات غیرعلنی در مورد موضوع هسته‌ای تقریبا به توافق رسیده‌اند، بار دیگر در این مورد نوشته است: ایران و روسیه در مسیر دستیابی به توافق امتیازاتی می‌دهند، اما آمریکا نیز امتیاز خواهد داد و در این روند بحث غنی‌سازی اورانیوم مشکل‌ساز خواهد بود، مگر اینکه واشنگتن در این مورد با آن‌ها به توافق برسد. اوباما پیش از این در تماس‌های محرمانه خود با تهران، به بخش بزرگی از این توافق دست یافته است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار