امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۰:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55336
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۰
تعداد بازدید: 202
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس(توانا)، نشست رسانه‌ای تشریح برنامه‌های هفته ملی کودک امروز با حضور رسید صادق رضایی مدیرعامل کانون ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس(توانا)، نشست رسانه‌ای تشریح برنامه‌های هفته ملی کودک امروز با حضور رسید صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فاطمه قربان معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، سیید حامد برکاتی رئیس اداره سلامت یونیسف در ایران، محمد جعفریان رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر، حمیدرضا الوندی مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی، حجت‌الاسلام حسین روحانی‌نژاد معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی، سردار سعید منتظرالمهدی معاون اجتماعی ناجا، سرهنگ محمد کریم خسروی معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا، مظفر الوندی دبیر مجمع ملی حقوق کودک و محمدرضا دوست محمدی نایب رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی در سالن همایش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محمد باقر آدوسی معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان داشت : کودکان سرمایه‌های هر جامعه، میراث‌دار فرهنگ کهن آن ملت و اداره کنندگان آتی جامعه و گسترش دهندگان تمدن بشریت هستند.

وی اضافه کرد: رشد قوای ذهنی، جسمی، عاطفی و عقلی کودکان و همچنین جامعه پذیری، هویت پذیری و خردورزی و در یک کلام شکل‌گیری شخصیت آنها در دوران کودکی صورت می‌پذیرد به همین منظور سرمایه‌گذاری در دوران کودکی نه تنها منجر به کاهش هزینه در دوران جوانی و میان‌سالی می‌گردد بلکه منجر به تولید، ارزش افزوده و پویایی جامعه نیز خواهد شد.

آدوسی ادامه داد: بیش از 20 دستگاه که نمایندگان آنها در این جلسه نیز شرف حضور دارند به این ضرورت رسیده‌اند که توسعه یافتگی و پیشرفت هر جامعه منوط به توسعه یافتگی و پیشرفت نیروی انسانی بویژه کودکان آن جامعه است به همین دلیل در چند سال اخیر به صورت خودجوش گردهم آمدند  و با تشکیل جلسات هم‌اندیشی در این حوزه به بهانه روز جهانی کودک تلاش‌هایی را مصبوغ کرده‌اند.

وی افزود: این گروه به این تصمیم رسیده‌اند که دبیرخانه هفته ملی کودک در سال 1392 با توجه به پیشینه 50 سال کار تخصصی در حوزه کودک به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سپرده شود.

به گفته معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این مرکز اولین جلسه هم‌اندیشی را با حضور نمایندگان دستگاه‌های حاضر و با شرکت مدیرعامل کانون تشکیل داد و با 5 جلسه پیاپی سیاست‌های کلی این هفته اعم از شروع و پایان هفته، شعار و هدف هفته ملی، روز شمار و متولی اصلی روزها و در نهایت پوستری‌ها برنامه ریزی کرد که از جمله کم‌نظیرترین آنها مصاحبه مطبوعاتی گروهی از دلسوزان این عرصه و ظرفیت‌های دستگاه‌ها برای این هفته و جدول زمان‌بندی اجرا و جمع‌بندی بوده است.

وی اضافه کرد: جدول زمان‌بندی اجرا و جمع‌بندی کارها طی آئین‌نامه‌ای تدوین و از سوی وزارتخانه و سازمان‌ها به ادارات کل استانی و از سوی وزارت کشور به استانداری‌ها ابلاغ شد تا جلسات هم‌اندیشی استانی با حضور همین دستگاه‌ها برگزار شود که تاکنون در 31 استان دبیرخانه شکل گرفته و در 29 استان نیز کارگروه به ریاست استانداری و در دو استان به ریاست دبیر تشکیل شده است.

آدوسی ادامه داد: نتیجه جلسات هم‌اندیشی استان‌ها 83 جلسه کارگروه‌های استانی و شهرستانی و 130 جلسه دبیرخانه‌ای بوده که با طراحی بیش از 280 برنامه شاد، متنوع و تخصصی مشترک دستگاه‌ها علاوه بر آن نیز سایر دستگاه‌ها در طول یک هفته با هدف معطوف کردن توجه به جامعه به حقوق کودک و نوجوان توجه بسیاری خواهند داشت.

* رضایی: پروژه‌های بزرگی در کشور صورت می‌گیرد اما نسبت به کودکان همچنان غفلت می‌شود

در ادامه این مراسم سید صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بیان داشت: کودکان و نوجوانان نیازمند شعار نیستند بلکه نگاه به دوران کودکی باید عالمانه بوده و طبق آن نیز برنامه‌هایی برای این گروه سنی تدوین شود.

وی اضافه کرد: کودکان زندگی خود را می‌کنند و این بزرگ‌سالان هستند که خود را به درون کودکی و کودکان نزدیک می‌کنند اما ما معتقدیم اگر کسی بخواهد برای کودکان کار کند باید مخاطبان خود را شناخته و زبان آن را بداند.

رضایی ادامه داد: سیاستگذاری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و اجرای برنامه‌ها باید برای کودکان و نوجوانان به گونه‌ای باشد که در وهله اول زبان و نیاز آنها را بشناسیم به گونه‌ای دیگر باید نیاز کودک امروز را شناسایی کنیم و طبق نیاز و زبان او برنامه‌هایی را تولید کنیم.

به گفته وی کانون فعالیتهای فرهنگی، ادبی، معارف اسلامی، سینمایی، انیمیشن، بازی‌ها و مجموعه کارهای تیمی و گروهی خود را که برای کودکان در نظر گرفته طبق نیاز این گروه سنی بوده است که بازهم معتقدیم باید با زبان، زبان و ادبیات خود کودک به تولید برنامه برای آنها بپردازیم.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: مباحثی که امروز درباره سبک زندگی ایرانی - اسلامی مطرح می‌شود را شاید بتوان در مباحث نظری مطرح کرد که والدین در ذائقه کودکان و سبک زندگی آنها نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

وی اضافه کرد: باید کودکان را باور کرده و نیازهای آنها را جدی بگیریم به گونه‌ای که گنجینه لغات ما باید به مخاطبان این گروه سنی بسیار نزدیک باشد.

رضایی ادامه داد: تاثیر دوران کودکی و نوجوانی در دوران جوانی و بزرگسالی نمایان است، همچنین پروژه‌های بزرگی در کشور صورت می‌گیرد اما متاسفانه نسبت به کودکان غفلت می‌شود در صورتیکه آینده این کشور توسط کودکان امروز ساخته می‌شوند.

* قربان: برپایی عدالت آموزشی در سراسر کشور توسط وزارت تعلیم و تربیت

در ادامه این مراسم فاطمه قربان معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش، بیان داشت: امروز در همه جهان بر این باور هستیم که سرمایه انسانی بسیار حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: برای تربیت نیروی انسانی، نخستین نهادی که مهارت‌های زندگی را به انسانها آموزش می‌دهد، خانواده است اما اولین نهادی که مسئول تعلیم و تربیت بوده، دستگاه آموزش و پرورش است.

قربان ادامه داد: ما برای اینکه وظیفه خود را به خوبی و شایستگی انجام دهیم که عدالت آموزشی در سراسر کشور استقرار پیدا کند دو وظیفه عمده در آموزش و پرورش و بویژه آموزش و پرورش ابتدایی در دستور کار قرار گرفته که نخست باید به بستر سازی و زمینه‌سازی برای بررسی همه کودکان لازم‌التعلیم اشاره کرد تا با این رویکرد در دورترین مراکز روستایی، عشایری و کم‌تر توسعه یافته مدرسه‌ای ایجاد شود.

به گفته وی افتخار آموزش و پرورش ایران این است که در بازگشایی مدارس، 22 مدرسه یک نفر دانش آموز را در سطح کشور داشته است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش، گفت: دومین مأموریت ما در استقرار عدالت آموزشی در سراسر کشور، ارائه آموزش با کیفیت است تا کودکان را با علوم روز برای فردای کشور تربیت کنیم.

وی اضافه کرد: خوشحالیم که در سراسر جهان بویژه ایران همه دستگاه‌های حاکمیت در تربیت کودک سهمی را به خود اختصاص می‌دهند و به نوعی یکی از دغدغه‌های همه انسانها، کمک به تربیت نیروی انسانی است.

قربان در پایان گفت: برای هفته ملی کودک از همه دستگاه‌ها دعوت بعمل آمده تا اهداف این هفته را با کمک آحاد مردم جامعه و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی به ثمر برسانیم.

*الوند: ارائه برنامه‌هایی برای کودکان بویژه کودکان با نیازهای خاص در این هفته

در ادامه این مراسم حمیدرضا الوند مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی، اظهارداشت: نشست مسئولان ارشد سازمانهای فعال در عرصه کودک سال گذشته توسط آموزش پزشکی برپا شد که متولی امسال نیز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

وی اضافه کرد: سازمان بهزیستی از جمله دستگاه‌هایی است که قبل از تولد با مردم ارتباط داشته و بعد از مرگ هم با آنها مرتبط است.

الوند ادامه داد: وظیفه سازمان بهزیستی در حوزه کودکان بسیار سنگین است که در این راستا باید گفت این سازمان در حوزه مهدکودک‌ها تا پایان سن 5 سالگی مراقبتهای هدفمندی را از کودکان در نظر گرفته‌اند.

وی افزود: از دیگر فعالیتهای سازمان بهزیستی در هفته کودک و سایر ماه‌های سال می‌توان به ارائه خدمات به کودکان نیازهای خاص و قلبارگری بینایی سنجی اشاره کرد چرا که جامعه سالم در گرو خانواده سالم تحقق می‌یابد.

* صفی‌الدین: ایران درخصوص مسائل کودکان بسیار متعهدانه عمل کرده است

منیر صفی‌الدین نماینده دفتر یونیسف از دیگر سخنرانان این جلسه بود که درباره هفته کودک، بیان داشت: در ایران 16 وزارتخانه و سازمان دولتی و غیردولتی گرد هم آمده تا برنامه‌هایی را برنامه هفته کودک برنامه‌ریزی کنند.

وی اضافه کرد: از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز به دلیل رهبری و مدیریت برنامه‌های هفته کودک تشکر می‌کنیم و از رسانه‌ها نیز قدردانی می‌کنیم که تا جایی که بنده به یاد دارم رسانه‌های ایران در حوزه مسائل کودکان بسیار متعهدانه عمل کردند.

صفی‌الدین ادامه داد: تقریباً همه کشورهای جهان روزی را به کودک اختصاص داده‌اند که آن روز 20 نوامبر است، همچنین امسال برگزاری جشن کودک به یک روز ختم نمی‌شود و یک هفته برنامه برای کودکان در نظر گرفته شده است.

به گفته وی دفتر یونیسف آماده ارائه خدمات به همه دستگاه‌ها و نهادها برای کمک به کودکان است.

* برکاتی: کودکان و بویژه خردسالان در کشور مورد غفلت قرار گرفته‌اند

در ادامه این مراسم سید حامد برکاتی رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر سازمانها امسال گردهم نمی‌آمدند قطعاً حوزه کودک نسبت به گذشته مغفول‌تر می‌ماند.

وی اضافه کرد: حوزه کودکان بویژه خردسالان در کشور مورد غفلت قرار گرفته‌اند و امیدواریم همه ارگانهای مختلف به صورت جد به سمت خانواده‌ها رفته و مادران را توانمند‌تر از گذشته کنند.

برکاتی ادامه داد: از سال 88 فعالیت‌هایی در اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گرفته، بهداشت کودکان زیر 8 سال مورد توجه قرار گرفت و مرگ و میر که در گذشته بسیار زیاد بود به کمتر از 18 هزار رسیده است.

* عارف‌نیا: طراحی آمبولانس کتاب و سفر توریستی برای نویسندگان کودک طی این هفته

در ادامه این مراسم، عارف نیا از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بیان داشت: معتقدیم که صیانت از فرهنگ کشور و هنرهای سنتی در گرو آموزش به کودکان است.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم از آثار تاریخی و میراث فرهنگی صیانت کنیم باید از دوران کودکی آن را به کودکان خود آموزش دهیم که در این راستا نیز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برنامه‌های متنوعی را برای کودکان برنامه‌ریزی کرده است.

عارف‌نیا ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز برای هفته کودک برنامه‌هایی را در دستور کار خود قرار داده است که از جمله آن می‌توان به برنامه‌های باستان‌شناسان کوچک، آمبولانس کتاب، قصه‌گویی و خیمه شب بازی در این سازمان و کاخ‌موزه‌های آن اشاره کرد.

به گفته وی، برپایی 10 نشست تخصصی پیرامون کودکان و میراث فرهنگی، سفر توریستی برای نویسندگان کودک، نمایشگاه موزه تاریخ کودک، نمایشگاه کتاب کودک و اکران فیلم‌هایی با موضوع کودکان از جمله برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته به شمار می‌رود.

* بازدید از موزه‌های برای خانواده‌ها و کودکان در 18 مهر سال جاری رایگان است

به گفته عارف‌نیا، با موافقت معاون رئیس جمهور در روز پنجشنبه 18 مهر سال جاری بازدید از موزه‌ها تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای کودکان و والدینشان رایگان خواهد بود.

وی افزود: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای هفته کودک به انتشار پوستر ویژه‌ای با این موضوع و ویژه نامه مطبوعاتی برای کودکان خواهد پرداخت.

* الوندی: لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در دستور کار مجلس قرار گرفت

مظفر الوندی دبیر مجمع ملی حقوق کودک از دیگر سخنرانان این مراسم به شمار می‌رفت که وی درباره قانون حمایت از کودکان و نوجوانان، گفت: در چند سال اخیر اتفاقات خوبی در حوزه قوانین برای کودکان و نوجوانان رخ داده است که از جمله آن نیز می‌توان به نخستین قانون که حمایت از خانواده است که در اول اسفند سال 91 ابلاغ شده، اشاره کرد.

وی اضافه کرد: دو لایحه در مجلس با عنوان حمایت از کودکان و نوجوانان و لایحه کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست در حال پیگیری است که امیدواریم هرچه سریعتر قانون آن به تصویب برسد.

الوندی ادامه داد: هنوز درباره بازماندگان از تحصیل، کودکان خیابانی و کودکان کار با مشکلاتی مواجه هستیم که باید به آنها نیز توجه بسیاری شود.

*کرامتی: برپایی جشنواره کودک در اصفهان

در ادامه مهتاب کرامتی سفیر حسن نیت یونیسف در ایران، بیان داشت: بنده را در این مراسم به عنوان نماینده سینمای ایران در نظر بگیرید.

وی اضافه کرد: زنده باد کودکی، زنده‌باد زندگی پیام خوبی است که برای هفته ملی کودک در نظر گرفته شده که حرفهای زیادی را هم با خود همراه دارد.

کرامتی ادامه داد: یونیسف امسال برای دومین بار در کنار فارابی و جشنواره کودک قرار دارد که بنده داوری این جشنواره را نیز بر عهده دارم.

* عباسی: آسیب‌شناسی کودک در سراسر کشور صورت گرفته است

عباسی مشاور دفتر امور زنان وزارت کشور، گفت: اگر بخواهیم خانواده‌ای سالم داشته باشیم باید کودکی سالم را تربیت کنیم، به همین منظور انتظار می‌رود که در مناسبت‌های مختلف به الگوی اسلامی توجه بسیاری شده تا کودکان به الگوی اسلامی دسترسی پیدا کنند.

وی اضافه کرد: وظیفه وزارت کشور نظارت و راهبری است و در اجرا هیچ دخالتی ندارد اما از سازمانها و نهادها درخواست کرده است که در بهتر و با شکوه‌تر برگزار کردن برنامه‌های هفته کودک همکاری‌هایی را داشته باشند.

عباسی ادامه داد :آسیب شناسی که در حوزه کودک در سراسر کشور صورت گرفته است در برنامه پنجم توسعه لحاظ خواهد شد یعنی امنیت کودکان دراین برنامه بصورت قانون پیگیری می‌شود.

وی افزود: هماهنگی، استمرار و تعامل تمامی برنامه‌های کودک باید با رویکرد فرهنگ بومی و محور اعتدال و عدالت باشد.

* زارعان: استقبال 93 درصدی مخاطبان از برنامه‌های عموپورنگ

علی زارعان مدیر گروه کودک شبکه دوم با بیان اینکه طی 18 سال گذشته به خاطر ندارم که به منزلت امسال هفته کودک با شکوهی را برپا کرده باشیم، گفت: مخاطبان خاموش کمتر نیاز خود را به زبان می‌اورند اما نگفتن آنها دلیل بر بی‌نیازی نیست.

وی اضافه کرد: در تقسیم‌بندی روزها، 19 مهر روز کودک و رسانه شناخته شد که به صدا و سیما در کنار سازمان‌ها برای کودکان برنامه‌هایی را ایفا خواهد کرد.

زارعان ادامه داد: شبکه 2، شبکه 5، شبکه پویا، شبکه آموزش و شبکه جام‌جم برنامه‌هایی را در روز کودک به صورت شبانه‌روزی برپا خواهند کرد که بیش از 40 ساعت برنامه کودک برای این مخاطبان پخش خواهد شد.

وی افزود: جشنواره فیلم فارابی در اصفهان برپا خواهد شد که شبکه 2 از این برنامه حمایت جدی خواهد کرد و پوشش مناسبی را از آن خواهد داشت یعنی عروسک سنجد با دو باکس 15 دقیقه‌ای گزارشی را از این جشنواره به مخاطبان ارائه خواهد کرد.

به گفته مدیر کودک شبکه 2، عمو پورنگ 93 درصد از مخاطبان را به خود اختصاص داده است، همچنین به زودی از لوازم‌التحریر کلاه قرمزی و سنجد رونمایی خواهد شد.

* حجت‌الاسلام نوری‌زاده: رونمایی از سایت «زیبا نویسی» در 20 مهر سال جاری

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام نوری‌زاده از سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: برای کودکان و نوجوانان باید کارها و برنامه‌هایی در خور شأنشان برگزار شود.

وی اضافه کرد: سازمان تبلیغات اسلامی از ظرفیت‌های خود در هفته ملی کودک استفاده کرده و طلبه‌هایی را به مدارس و هیئت‌ها اعزام می‌کند.

به گفته حجت‌الاسلام نوری زاده، سایت «زیبانویسی» به زودی از سوی موسسه فرهنگی تبیان در 20 مهر سال جاری رونمایی می‌شود.

* وطن‌دوست: وظیفه و رسالت نیروی انتظامی، پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی است

در ادامه این مراسم وطن‌دوست از آموزش همگانی ناجا، بیان داشت: وظیفه و رسالت نیروی انتظامی ایجاد نظم در سراسر جمهوری اسلامی است و آن را به پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی انجام می دهد که بهترین زمان آن هم دوران کودکی بوده که نیروی انتظامی آن را از مهدکودک‌ها آغاز کرده است.

وی ادامه داد: در گذشته نیروی انتظامی براساس گزارش‌های مردمی به وظیفه خود می‌پرداخت که اگر نیروی انتظامی بخواهد کارهای خود را قاعدتاً به طور مکتوب انجام دهد با حمایت مردم و پتانسیل آنها نیازمند است.

وطن‌دوست ادامه داد: ما در سراسر دیشب تعاملاتی با دستگاه‌های مختلف در حوزه آموزش همگانی و چگونگی برخورد با کودکان را داشته‌ایم که چگونگی برخورد با کودکان را در دستور کار خود قرار داده و از نیروهای مجرب در این امر استفاده خواهیم کرد.

وی در پایان گفت: ما با شبکه 2 جلساتی را برپا کرده ایم تا در هفته کودک و ناجا آموزش‌هایی به صورت زیرنویس پخش شود.

*واعظیان: تولید 20 نشریه تخصصی کودک توسط مراکز دولتی

در ادامه این مراسم واعظیان از مرکز مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: با توجه به راهبرد ارشاد مبنی بر هدایت و نظارت، برای کودکان فعالیت‌های خوبی با توجه به فرهنگ ایرانی اسلامی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: در حوزه فرهنگ، وزارت ارشاد فعالیت‌های متعددی برای رشد و تربیت کودکان انجام داده است که در حوزه معاونت سینمایی 26 دوره جشنواره برای کودکان برگزار شد که بیست و هفتمین دوره آن نیز در اصفهان برگزار می‌شود، همچنین سالانه 10 عنوان فیلم برای کودکان یا درباره کودکان ساخته می‌شود.

واعظیان درباره تولیدات ارشاد در حوزه کتاب، بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سالانه چندین میلیارد تومان برای خرید کتاب اختصاص می‌دهد که بخشی از آن را به مدارس و سازمان‌ها اهداء و به حمایت از ناشران کودک در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی توجه بسیار دارد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار