امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۸:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55344
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۰
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، زهرا زواریان، نویسنده درباره جشنواره کتاب سال مقاومت بین‌الملل اسلامی با عنوان «جایزه ادبی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، زهرا زواریان، نویسنده درباره جشنواره کتاب سال مقاومت بین‌الملل اسلامی با عنوان «جایزه ادبی شهید آوینی»، بیان داشت: در حوزه ادبیات کودک و نوجوان با موضوع مقاومت و پایداری کم کاری صورت گرفته است، به ‌ویژه برای کودکان، به دلیل این ‌که پدیده جنگ مسله خشن بوده به همین دلیل کار با مشکلات خاصی روبه‌رو است.

وی با اشاره به اینکه پرداختن به این دو ضرورت برای نوسندگان حوزه کودک و نوجوان سخت است، اضافه کرد: توجه به این نکته لازم به نظر می‌رسد که زمانی که جنگ در حال وقوع است، بچه‌ها به طور مستقیم با جنگ مواجه هستند، آنها در جنگ زندگی کرده‌اند و ناگزیر در مواجهه با جنگ به طور مستقیم بودند پس به تبع آثار آن دوره با تولیدات دو دهه بعد از جنگ متفاوت خواهد بود.

زواریان ادامه داد: از نظر من نویسندگانی که مستقل کار کرده‌اند، مؤفق‌تر بوده‌اند چون تنوع بیشتری در آثارشان دیده می‌شود؛ نکته مهم دیگر این است که ما وقتی برای کودک و نوجوان می‌نویسیم و می‌خواهیم از جنگ برای او بگوییم با ظاهر خشن جنگ مواجه هستیم و باید این لطافت در قلم‌ها باشد که این خشونت جنگ را به گونه‌ای به کودک و نوجوان بگوییم تا روح لطیف‌اش آسیب نبیند.

* شخصیت‌های تأثیرگذار در جنگ بار سنگینی به ادبیات دفاع مقدس اضافه کرده که از رمان این عهده بر نمی‌آید

این نویسنده ادبیات کودک‌ و نوجوان گفت:‌ باید با نوشتن درباره جنگ آمادگی لازم را برای این گروه سنی فراهم کنیم این در حالی است که نوع جذابیت موضوعات و هم‌ذات پنداری در آثار برای کودکان و نوجوانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی اضافه کرد: آوردن همه اطلاعات تاریخی و شخصیت‌های تأثیرگذار در جنگ و انعکاس ارزش‌گذاری‌ها در جنگ، بار سنگینی به ادبیات دفاع مقدس اضافه می‌کند که رمان از عهده این بار برنمی‌آید.

زواریان ادامه داد:‌ کاری که «روایت فتح» انجام می‌دهد به شرط اینکه آثار که قرار تولید شوند، سفارشی و فرمایشی نداشته باشد و جنبه تحمیلی به نوشته‌ها داده نشود بلکه از خلاقیت ‌خود نویسنده باید بهره گرفته شود تا یک اثر قابل قبول تولید و تهیه شود.

* کمک جلسات نقد و بررسی به حوزه ادبیات کودک و نوجوان 

این نویسنده پیشکسوت گفت:‌ جشنواره شهید آوینی، نخستین بار است که به این حوزه توجه کرده و این آغاز می‌تواند مناسب و باعث تشویق و پیشرفت نویسندگان خواهد شد، اگر به اثر جایزه داده می‌شود باید این اثر در حد بالا و دارای تمام ویژگی‌ها باشد.

وی اضافه کرد:‌ جلسات نقد و بررسی،‌ هم‌اندیشی، معرفی آثار و ترجمه کتاب‌های پر مخاطب می‌تواند به حوزه ادبیات کوک و نوجوان کمک کند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها