امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۹:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55360
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۸
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ کردستان عراق حکومت نیمه مستقلی از حکومت عراق است که در کشاکش‌های بین جریانات سیاسی درون عراق ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ کردستان عراق حکومت نیمه مستقلی از حکومت عراق است که در کشاکش‌های بین جریانات سیاسی درون عراق موضعی معتدل و نسبتاً بی‌طرفانه‌ای گرفت. فاصله خود را با دولت و گروه‌های دیگر حفظ کرد و در درون اقلیم هم یک امنیت گسترده ایجاد کرد.

اما روز یکشنبه حوادث تروریستی رخ داد که منجر به کشته و زخمی شدن 68نفر و زیر سوال رفتن امنیت این منطقه شد که تبعات زیادی را به همراه داشته و خواهد داشت.
 
گروهک تروریستی موسوم به «دولت اسلامی عراق و شام »که در سوریه فعالیت می کند مسئولیت انفجارهای خونین دیروز در اربیل عراق را برعهده گرفت.

دولت اسلامی عراق و شام یک گروه تروریستی نزدیک به القاعده است که در سوریه فعالیت می‌کند که مسئولیت انفجارهای دیروز اربیل را برعهده گرفت.

در این خصوص بر آن شدیم تا با مجید جلالی کارشناس مسائل عراق گفت‌وگویی داشته باشیم که حاصل آن از نظر خوانندگان می‌گذرد.

فارس: انفجارهای یکشنبه اقلیم که منجر به کشته و زخمی شدن حدود 70 نفر از نیروهای امنیتی و شهروندان این منطقه شد را چطور ارزیابی می‌کنید. چرا منطقه‌ای که امنیت بسیار بالایی داشته و با این مسائل بیگانه بود وارد چنین گردابی شده است؟

جلالی: البته این نوع حوادث در گذشته نیز رخ داده بود. در سال 2004 چنین اتفاقی رخ داد که منجر به کشته شدن برخی سران حزب دموکرات در مراسم عید قربان شد و در سال 2007 نیز در مقابل ساختمان وزارت کشور انفجاری رخ داد که از آن پس در کردستان عراق دیگر شاهد انفجار نبودیم که نشان می‌داد یک امنیت گسترده‌ای شکل گرفته و ایجاد شده است.
 گروه‌های افراطی کُرد هم که قبلاً در قالب «جند الاسلام» فعالیت می‌کردند با بسته شدن فضای فعالیت به مناطق میانی عراق از جمله استان‌های صلاح الدین و دیالی رفته و در آنجا شروع به اقدامات تروریستی خود کردند و به این ترتیب هم بسترهای ناامنی از بین رفت و هم نیروهای ایجاد کننده ناامنی از بین رفتند.

حالا کردستان عراق از دو ناحیه کُردهای افراطی یا اعراب تندرو که تهدید این منطقه بودند، خالی شده بود که امنیت موجود در اثر قدرت‌ نیروهای امنیتی و سیاست‌های حاکمیت، همکاری مردم و تفاوت‌های جمعیتی و فرهنگی حاصل شد.

در استان‌های میانی و جنوبی عراق، افراطی‌ها و تندروهای سلفی عرب آمده، مستقر شده و اقدام به عملیات می‌کردند، اما در اقلیم کردستان، اعراب تحت نظر بودند و افراطی‌ها شناسایی و اخراج شده بودند. از لحاظ اجتماعی هم نیروهای افراطی عربی به سختی می‌توانستند وارد محیط شوند. مبادی ورودی‌ کاملاً بسته شده بود و اشراف اطلاعاتی در کردستان حاکم بود، به انضمام همکاری مردمی در این فضا که یک تروریست فلوجه‌ای یا عرب بعثی بابلی را به سادگی قابل شناسایی می‌کرد.

این امنیت باعث شکل‌گیری یک جزیره امنیتی با ثبات که با فضای عراق متفاوت بود و باعث سرمایه‌گذاری و ورود سرمایه‌های خارجی در این منطقه شد.

فارس: آیا گروه‌های افراطی سلفی داخل اقلیم کردستان در این حوادث نقش داشتند؟

جلالی: برای پاسخ به این سوال باید دید که سرنوشت گروه‌های تندرو در کردستان عراق به کجا رسید. عمده گروه‌های اسلام‌گرای افراطی وارد روند سیاسی شدند و جریانی نماند که وارد فاز مسلحانه شود.

در خارج از اقلیم نیز سیاست‌های مسعود بارزانی و حکومت اقلیم کردستان هیچ گونه تعرضی به القاعده در عراق نداشته و چالشی بین آنها نبود.
 نمایی از حمله تروریستها که توسط دوربین های امنیتی ضبط شده است
 

فارس: همانطور که اعلام شد «دولت اسلامی عراق و شام» عامل این انفجارها بودند، اما چرا این اتفاق افتاد؟

جلالی: در تحولات سوریه کُردها یک طرف ماجرا بودند که توانستند مناطقی را تحت تصرف خود در آورند. گروه‌های سلفی افراطی که قصد داشتند حوزه جغرافیای تحرکات خود را بیشتر کنند که در برخی مناطقی مانند «عفرین» و «تل ابیض» اختلاف جمعیتی است، یعنی حضور کردها کمتر است ولی این مناطق را تصرف کرده و از دست جبهه النصره خارج کرده‌اند.

اما در عین حال کردهای سوری «پ ی د» با پروپاگاندای عظیم رسانه‌ای، خود را مظلوم و مورد ظلم و کشتار نشان دادند. مسعود بارزانی که با «پ ک ک» رقابت دارد، نمی‌توانست این موضوع را بپذیرد و با کردهای سوری همکاری کامل نکرده و در آن ایجاد تشکیک کرد. وی به کمیته مقدماتی کنگره کردی دستور بررسی داد که در گزارش آنها آمده است که «پ ی د» اجازه بررسی کامل به آنها نداد و همچنین در مورد کشتار ادعایی جبهه النصره اسامی و اسنادی نیز ارائه نشد. در پی این گزارش بود که مسعود بارزانی این کشتار را مورد تشکیک قرار داده اما هشدار داد که اگر این اتفاقات رخ دهد اقلیم ساکت نخواهد شد.

از طرفی «عمرو اوسی» نماینده کردها در دمشق به کردستان عراق آمد و سیگنال‌هایی به اقلیم داد که بشار اسد برای مبارزه اقلیم کرستان با جبهه النصره در خاک سوریه مشکلی ندارد. در این مرحله به نظر می‌رسد که افراط‌گرایان سوری به این نتیجه رسیدند که تنها حامیان کردها پس از حکومت سوریه، اقلیم کردستان است و باید به اقلیم پیام می‌دادند که اگر در مسائل سوریه ورود کند باید تاوان آن را بدهد. با توجه به ناتوانی حکومت سوریه، اگر اقلیم کردستان وارد سوریه شود توازن قوا به سود بشار اسد به هم می‌خورد لذا افراط گرایان در سوریه نظیر جبهه النصره و «داعش»(دولت اسلامی عراق و شام) دست به این تحرکات زدند تا به اقلیم کردستان پیغام دهند که اگر در سوریه دخالت کند باید ناامنی و کشتار در کردستان عراق را تحمل کند.

بنا بر اخبار موثق بیش از 100 نفر از جوانان کُرد در قالب جبهه النصره در سوریه در حال جنگ هستند که یکی از مسئولان آسایش سلیمانیه اعلام کرده که اسامی 39 نفر از آنها را دارد.

کرد عراقی اسلام‌گرایی که با جلال طالبانی، مسعود بارزانی یا حکومت اقلیم مشکلاتی داشتند و دارند، آماده فعالیت علیه حکومت اقلیم هستند، اما کسی تا به حال از آنها استفاده نکرده بود که امروز جبهه النصره در سوریه پذیرای آنهاست.

جند الاسلام 13 سال است که از اقلیم رفته اما افرادی از آنها باقی مانده و جریان فکری به راه انداخته‌اند و در مساجد این جوانان را تربیت می‌کنند که همین جوانان اکنون به سوریه رفته و ممکن است در آینده در اقلیم فعال شوند. 

کردهای سوریه یا باید از جانب حکومت سوریه یا اقلیم کردستان و یا ترکیه حمایت شوند که ترکیه چنین سیاستی ندارد و حکومت سوریه نیز این توان را ندارد، اما اقلیم کردستان چنین توانایی و انگیزه‌ای را دارد.

پس به زعم جبهه النصره و داعش این پیام باید به اقلیم که تنها حامی مسلم کردهای سوری است می‌رسید که اگر وارد سوریه شود، امنیت کردستان عراق به هم می‌خورد.

اولین پیامد این ناامنی شرکت‌های نفتی و اقتصادی فعال در کردستان عراق هستند.
 فارس: تاثیرات این ناامنی بر سیاست‌های منطقه‌ای اقلیم کردستان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

جلالی: این یک اقدام بازدارنده بود زیرا اقلیم هنوز به طور جدی وارد موضوع سوریه نشده است. اقلیم کردستان همواره به ثبات و امنیت خود می‌بالید، اما نحوه عملیات در قلب نیروهای امنیتی و مقابله با آسایش(نیروهای امنیتی) کردستان عراق نشان داد که مهاجمان قصد داشتند قدرت نظامی- امنیتی حکومت کردستان را به چالش بکشند. اقلیم کردستان عراق این پیام را گرفته و آن را در درازمدت عملی خواهد کرد.

فارس: چه تاثیری بر برگزاری کنگره ملی کرد در اقلیم خواهد داشت؟

جلالی: این پیامی برای آن نشست نیز بود که هزینه‌های زیاد این بلند پروازی‌ها می‌تواند از تحمل حکومت کردستان عراق خارج باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار