امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۰۷:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55366
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۸
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «فرانسه»، «چاک هیگل» وزیر دفاع آمریکا امروز دوشنبه درباره توافق امنیتی در ماه نوامبر سال جاری میلادی با ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «فرانسه»، «چاک هیگل» وزیر دفاع آمریکا امروز دوشنبه درباره توافق امنیتی در ماه نوامبر سال جاری میلادی با دولت کابل و حضور آتی نظامیان آمریکایی در افغانستان ابراز امیدواری کرد.

بر این اساس، هیگل خطاب به نظامیان آمریکایی که مشغول شرکت در مانور 5 روزه در کره جنوبی هستند، اعلام کرد که: من امیدوارم که ما تا پایان ماه اکتبر به این توافق برسیم زیرا بدون این توافق نمی توانیم پیشرفتی کنیم.

در این خبر آمده است که آمریکا در نظر دارد تا پایان سال 2014 میلادی، 57 هزار نفر از نظامیان خود را از افغانستان خارج کند و طرح های احتمالی دارد تا نیروی کوچک تری از نظامیان خود را که تعداد آنها 10 هزار نفر گزارش شده است، بعد از ضرب الاجل خروج ناتو از افغانستان، همچنان در این کشور حفظ کند.

اما ادامه حضور نظامیان ناتو در افغانستان بعد از پایان سال 2014 میلادی به حصول یک توافق امنیتی جدید میان دولت واشنگتن و کابل نیاز دارد که این توافق شامل مفادی می شود که اجازه دسترسی آمریکا به پایگاه های مختلف نظامی در افغانستان را تامین می کند.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه سخنان امروز خود اعلام کرد که: ما در حال همکاری با رئیس جمهور کرزی و دولت او هستیم تا این توافق امنیتی تکمیل و امضا شود؛ به محض اینکه این کار را انجام دهیم، ما پیشرفت خواهیم کرد. آن (توافق) به لحاظ حیاتی با اهمیت است.

این خبر در شرایطی منتشر می شود که بر اساس آنچه خبرگزاری فرانسه گزارش داده است، «حامد کرزی» رئیس جمهور افغانستان تاکید کرده است که کشورش در مذاکرات پیرامون این توافق امنیتی با آمریکا عجله نمی کند؛ کرزی حتی اینطور اشاره کرده است که ممکن است قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در آوریل سال آتی میلادی، این توافق نهایی نشود.

کرزی در ماه آگوست اعلام کرده است که: ما عجله ای نداریم و اگر این (توافق امنیتی جدید با آمریکا) در دولت من اتفاق بیفتد مطلوب خواهد بود و اگر این اتفاق در دولت من نیفتد، رئیس جمهور جدید می تواند درباره آن بحث کند و یا آن را قبول و یا رد کند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار