امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۹:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55372
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «مرتضی محمد‌نژاد» حافظ کل قرآن کریم و نفر اول بیست و هشتمین دوره ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «مرتضی محمد‌نژاد» حافظ کل قرآن کریم و نفر اول بیست و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم است.

محمد‌نژاد تا کنون موفق به کسب مقام سوم مسابقات بین‌المللی عربستان سعودی، و مقام اول مسابقات بین‌المللی کشورمان در سال 1390 شده است.

بنا بر این گزارش به منظور آشنایی بیشتر با این حافظ کل قرآن کریم دقایقی را با وی به گفت‌وگو نشستیم.

خود را معرفی کنید؟

محمدنژاد: «مرتضی محمد‌نژاد» متولد 1366شهر میاندوآب و مجرد هستم، البته از سال 1370 به همراه خانواد‌ه در شهر ارومیه ساکن هستیم.

حفظ قرآن را از چه زمان شروع کردید؟

محمد‌نژاد: سال 1373 پدرم یک جلسه حفظ قرآن راه‌اندازی کرد و این جلسه را دارالتحفیظ نام گذاشت، از همان زمان من با حضور در این جلسات کار حفظ قرآن را آغاز کردم، البته حفظ قرآن از سوی من تا سال 1376 چندان جدی نبود و در این مدت حدود 4 جزء قرآن را حفظ کردم، اما از سال 1377 کار حفظ را با جدیت دنبال و در سال 1379 به همراه خواهر و برادرانم موفق به حفظ کل قرآن شدم.

پدر شما حافظ قرآن است؟

محمد‌نژاد: پدرم حافظ قرآن نیست اما علاقه‌مند به فعالیت‌های قرآنی است، وی تا حدودی به موضوعات تجدید و روش‌های حفظ تسلط دارد از این رو این جلسه را راه‌اندازی کرد، البته من و خواهر و برادران خودمان قرآن را حفظ کردیم، در این جلسه بیشتر پرسش و پاسخ انجام می‌شد.

سایر جوانان و نوجوان هم در جلسه حفظ پدر شما حضور داشتند؟

بله؛ در آن سالها استقبال از جلسه بسیار بالا بود و صدها نفر از جوانان و نوجوانان ارومیه در آن شرکت می‌کردند، اما امروزه استقبال از جلسه کمرنگ شده است.

شغل پدر شما چیست؟

محمد‌نژاد: پدر من نظامی است، وضع زندگی ما متوسط است و شکر خدا مشکل چندانی نداریم.
 
«مرتضی محمد‌نژاد» نفر اول مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
 

من به همراه خواهر و برادرانم حافظ کل قرآن هستیم
 

چند نفر از اعضای خانواده شما حافظ قرآن هستند

محمد‌نژاد: ما سه برادر و یک خواهر هستیم که همگی حافظ کل قرآن هستیم، البته من و خواهرم بیشتر در مسابقات شرکت می‌کردیم و دو برادر دیگرم به دلیل مشغله زندگی کمتر در مسابقات حضور داشتند.

اساتید شما در این راه چه کسانی بودند؟

محمد‌نژاد: اصلی‌ترین اساتید ما پدر مادر بودند، البته در جلسات یکی از اساتید ارومیه به نام آقای «علیرضا عیوضی» هم شرکت می‌کردیم و ایشان ما را راهنمایی می‌کردند.

در دورانی که مشغول به حفظ بودید از تلاوت‌های کدام اساتید استفاده می‌کردید؟

محمد‌نژاد: در آن زمان بیشتر از نوارهای ترتیل آقای «شهریار پرهیز‌کار» و «محمدصدیق منشاوی» استفاده می‌کردم.

در دوران مدرسه کار قرآنی هم انجام می‌دادید؟

محمد‌نژاد: در دوران مدرسه اغلب در مراسم صبحگاه قرآن تلاوت‌ می‌کردم. در دوره دبیرستان هم در کلاس‌های قرآن می‌خواندم، البته مدارس برنامه خاصی نداشتند و فعالیت قرآنی ما در مدارس به همین موضوعات محدود بود.
 

فعالیت‌های قرآنی در شهرستان‌ها وضع خوبی ندارد
 

فعالیت‌های قرآنی در اغلب شهرستان‌ها کمرنگ تر از تهران است، اوضاع برنامه‌های قرآنی در شهرستان شما چگونه است؟

محمد‌نژاد: وضع فعالیت‌های قرآنی در شهرستان ما مانند برخی دیگر از استان‌هاست و برنامه و فعالیت چندانی در این جا صورت نمی‌گیرد.

از طرفی اسباب مهاجرت به تهران هم برای ما فراهم نیست و باید در همین شهر بمانیم و با همین شرایط به فعالیت‌های خود ادامه دهیم، البته اوضاع من و چند نفر دیگر که عنوان بین‌المللی داریم بهتر است، اما اغلب قاریان و حافظان استان فعالیت چندانی ندارند.
 

خروجی چندانی از عملکرد مؤسسات قرآنی مشاهده نمی‌شود
 

فعالیت‌ جلسات و مؤسسات قرآنی در استان آذربایجان غربی چگونه است؟

محمد‌نژاد: جلسات حفظ و قرائت توسط اساتید به خوبی در استان برگزار می‌شود و تا حدودی رونق دارد، البته این جلسات سنتی هستند و هیچ حمایتی هم نمی‌شوند، همچنین مؤسسات قرآنی زیادی در استان وجود دارد، اما کارکرد این مؤسسات چندان معلوم نیست و خروجی چندانی از کار آنها مشاهده نمی‌شود.
 
 
 
فعالیت دستگاه‌های قرآنی استان چگونه است؟

محمدنژاد: ظاهراً فعالیت‌هایی در استان انجام می‌شود، اما من به عنوان یک فعال قرآنی چیز خاصی را احساس نمی‌کنم، حتی مسئولان حمایت چندانی از جلسات سنتی نمی‌کنند، البته ما کار خود را می‌کنیم و منتظر حمایت مسئولان نیستیم.

علت این عدم حمایت‌ها چیست؟

محمد‌نژاد: علت این موضوع یا عدم حمایت و پشتیبانی از سوی مسئولان کشور است و یا کوتاهی و تنگ‌نظری مسئولان استان که امکانات را در اختیار فعالان قرار نمی‌دهند.

خود شما جلسه حفظ قرآن برگزار می‌کنید؟

محمد‌نژاد: بله من روزهای شنبه ساعت 18 در مسجد خطیب واقع در میدان ولایت فقیه ارومیه جلسه حفظ قرآن با حضور جوانان و نوجوانان برگزار می‌کنم.

شما تاکنون به چه کشورهایی به منظور مسابقه و تبلیغ سفر کرده‌اید؟

محمد‌نژاد: سال 1380 به کشور امارات، 138 به مصر، 1387 به کشور عربستان و یک بار هم به کشور لیبی به منظور شرکت در مسابقه سفر کردم، که در مسابقات عربستان موفق به کسب مقام سوم و در مسابقات لیبی هفتم شدم، همچنین سال 1390 به منظور تبلیغ به پاکستان اعزام شدم.
 

دوبار برای اعزام به حج دعوت اما موفق به رفتن به این سفر نشدم
 

به حج هم اعزام شده‌اید؟

محمد‌نژاد: تاکنون دو بار در سال های 1389 و 1390 برای اعزام به حج دعوت شدم اما به دلیل مشکلات کاری و زندگی نتوانستم به این سفر معنوی بروم.

اگر مجدداً برای اعزام به حج از شما دعوت شود به این سفر می‌روید؟

محمد‌نژاد: من هم مانند بیاری از آرزومندان به این سفر علاقه دارم اما متأسفانه نتوانستم به حج بروم، همچنین اگر شرایط این سفر برای من فراهم شود و مشکلی نداشته باشم حتماً این فرصت را از دست نمی‌دهم.
 

حمایت سازمان دارالقرآن از جلسات حفظ، کاری خوبی است که باید ادامه پیدا کند
 

‌چندی پیش سازمان دارالقرآن برنامه‌ای را به منظور احیای جلسات سنتی حفظ قرآن کریم اجرا کرد، که شما هم به عنوان یکی از اساتید انتخاب شدید. نظر شما درباره این حرکت سازمان دارالقرآن چیست؟

محمد‌نژاد: این کار حرکت بسیار خوب و پسندیده‌ای است و بودجه خوبی هم برای آن در نظر گرفته شده است، البته باید این امر زودتر از اینها انجام می‌شد، اما در مجموع حرکت پسندیده‌ای است، به شرط آنکه این حمایت‌ها مستمر باشد و پس از مدتی قطع نشود، البته مسئولان سازمان دارالقرآن درباره این حمایت‌ها گفتند ما تا یکسال حمایت می‌کنیم و پس از آن کار حمایت به نهاد دیگری واگذار می‌شود.

برنامه های ارائه شده و حمایت‌های سازمان از این جلسات چگونه است؟

محمد‌نژاد: حمایت‌ها و برنامه‌هایی که سازمان دارالقرآن اعلام کرده بسیار خوب است، به عنوان مثال گویا قرار است به اساتید درجه یک و حافظان بین‌المللی بابت هر جلسه تدریس تا 120 هزار تومان حق‌الزحمه پرداخت شود، همچنین قرار است امکانات و لوازم موردنیاز جلسات هم در اختیار اساتید قرار گیرد، فقط امیدوارم این حمایت‌ها مقطعی نباشد.
 

در کشور ما یک متولی واحد برای فعالیت‌های قرآنی وجود ندارد
 

آیا نباید سایر دستگاه‌ها به ویژه نهادهای مسئول هم از این کارها انجام دهند؟

محمد‌نژاد: متأسفانه در کشور یک متولی واحد برای فعالیت‌های قرآنی وجود ندارد. اغلب کارها به صورت مقطعی و جزیره‌ای برگزار می‌شود، بسیاری از دستگاه‌ها به صورت مقطعی فعالیت‌هایی انجام می‌دهند، اما چون وحدتی بین کارها وجود ندارد سرانجام چندانی پیدا نمی‌کند.

افزایش بودجه‌های قرآنی در

شهرستان‌ها احساس نمی‌شود
 

انتظار شما از مسئولان قرآنی چیست؟

محمد‌نژاد: انتظار من این است که از نخبگان حمایت کنند و مشکلاتی مانند بیمه و دستمزد این افراد را حل کنند، همچنین مسئولان باید از نخبگان شهرستانی و برنامه‌های قرآنی استان‌ها حمایت کنند، البته متأسفانه در این سال‌ها اخباری به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه بودجه‌های قرآن 10 برابر شده است، اما ما شهرستانی‌ها به هیچ وجه این افزایش بودجه را احساس نمی‌کنیم.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها