امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55449
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۸
تعداد بازدید: 129
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، پایگاه اطلاع رسانی غیردولتی موریتانی (الاخبار) امروز دوشنبه به نقل از یک سخنگوی القاعده در منطقه ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، پایگاه اطلاع رسانی غیردولتی موریتانی (الاخبار) امروز دوشنبه به نقل از یک سخنگوی القاعده در منطقه صحرای آفریقا اعلام کرد: دو عامل انتحاری که خودرویی حامل بیش از یک تن مواد منفجره را هدایت می کردند، موفق شدند روز شنبه اردوگاه ارتش مالی را در تمبکتو هدف قرار دهند. این انفجار سبب شد 16 تن از نظامیان مالی کشته و شماری زخمی شوند.

درگیری نیروهای ارتش مالی با شورشیان طوارق در شهر بیابانی کیدال امروز دوشنبه برای دومین روز متوالی ادامه داشت.

شورشیان طوارق پس از پایان دادن به آتش بس با دولت جدید در پنجشنبه گذشته، عصر دیروز یکشنبه بیرون بانکی در مرکز کیدال با یگانی از نیروهای ارتش درگیر شدند، طرفین یکدیگر را به آغاز تیراندازی متهم می کنند.

شورشیان طوارق ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهور جدید مالی، را به ناتوانی در عملی کردن مفاد قرارداد آتش بس متهم می کنند.

بر اساس توافق نامه آتش بس، دولت مالی موظف بود ظرف دو ماه از به قدرت رسیدن مذاکرات برای اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق شمالی را آغاز کند.

یک مسئول دستگاه اطلاعات مالی که خواست نامش فاش نشود گفت درگیری ها همزمان با ورود شمار بیشتری از نیروهای ارتش از شهرک انیفس به داخل کیدال روی داد.

ارتش مالی تلاش می کند بار دیگر کنترل مناطق شمالی مالی را به دست بگیرد، به گفته این مسئول اطلاعاتی، شهرک انیفس در محاصره نیروهای ارتش مالی است و آنها توانسته اند برخی مناطق را از کنترل شورشیان خارج کنند.

جنگجویان جنبش ملی آزادی بخش ازواد به موجب توافقنامه آتش بس که ماه ژوئن امضا شد موافقت کردند در پادگان هایشان باقی بمانند تا امکان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این منطقه دورافتاده فراهم شود. این گروه پنجشنبه گذشته به این توافقنامه پایان داد و ابراهیم بوبکر کیتا رئیس جمهور مالی که در پی انتخابات یازدهم اگوست این کشور به قدرت رسید به رعایت نکردن شروط توافق از جمله آغاز مذاکرات صلح دو ماه پس از به دست گرفتن قدرت، متهم کرد.

جنگجویان طوارق وفادار به ایاد اغ غالی، موسس گروه انصارالدین، هستند که رابطه ای نزدیک با القاعده دارد. انصار الدین یکی از سه گروه تندرویی است که در پی کودتای ماه مارس سال 2012 کنترل دو سوم مالی را به دست گرفتند اما در ژانویه امسال ارتش فرانسه در عملیاتی هوایی و زمینی این شورشیان را سرکوب کرد و همچنان هزار نیروی خود را در مالی نگاه داشته است.

یک مقام محلی مالی و یک منبع نظامی آفریقایی نیز دیروز یکشنبه از کشته شدن یک عامل انتحاری در شهر کیدال در شمال شرق این کشور خبر دادند.

این فرد قصد داشت انفجاری انتحاری را در کیدال ترتیب دهد اما با دستکاری در کمربند انفجاری حامل خود کشته شد.

اوضاع در شمال مالی این هفته در پی درگیری امروز یکشنبه بین یک گروه جدایی طلب طوارق و ارتش این کشور در کیدال و حمله انتحاری روز شنبه در شهر تمبکتو، وخیم شده است.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها