امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۹:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55476
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۶
تعداد بازدید: 172
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، هفته‌های اخیر عرصه میدانی سوریه شاهد تغییر و تحولات بسیار مهمی بود، از جمله ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، هفته‌های اخیر عرصه میدانی سوریه شاهد تغییر و تحولات بسیار مهمی بود، از جمله اینکه تلاش کشورهای دشمن سوریه برای قرار دادن سوریه تحت بند هفتم منشور سازمان ملل با ناکامی مواجه شد و طرف‌های بین المللی بیش از پیش به سوی فراهم کردن مقدمات برگزاری کنفرانس ژنو 2 گام برمی‌دارند.

بی‌تردید این تحولات بازتاب‌های متعددی بر بحران سوریه در دو عرصه میدانی و سیاسی دارد که برای فهم و دریافت آن، خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق با «محمود محمد»، استاد روابط بین الملل دانشگاه دمشق و پژوهشگر امور استراتژیک سوری به گفت‌وگو نشسته‌ است.

محمد هدف کشورهای دشمن سوریه را محدود کردن قدرت و توانمندی نظام سوریه از طریق صدور قطعنامه‌های شورای امنیت و به خصوص قرار دادن دمشق تحت بند هفتم منشور این سازمان دانست که به دلیل موضع گیری‌های هم پیمانان سوریه از جمله روسیه و ایران موفق به تحقق این امر نشد.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه دمشق در ادامه گفت: بند هفتم منشور سازمان ملل به اعمال تحریم‌هایی علیه کشوری که به تعهدات خود در برابر تصمیمات شورای امنیت عمل نکند، مربوط می‌شود.

وی افزود: این مجازات‌ها و تحریم‌ها به تدریج افزایش یافته تا با تصمیم اعضای شورای امنیت به استفاده از نیروی نظامی علیه این کشور ختم شود که این امر در صورت وقوع به عنوان خطری برای حاکمیت ملی و بین المللی سوریه تلقی خواهد شد. 

محمد تاکید کرد: هدف‌هایی که کشورهای استعمارگر و دست نشانده‌های آنان در منطقه عربی دنبال می‌کنند، محدود کردن نظام سوریه و محاصره آن و توسل به دستاویزهای دروغین از جمله خارج از چارچوب قوانین بین المللی عمل کردن و بی‌توجهی به تعهدات بین المللی از سوی نظام سوریه است که ایجاد کننده آنها گروه‌های تروریستی مسلح هستند.

وی ادامه داد: شورای امنیت تلاش می‌کند، با توسل به این دستاویزها دشمنی خود با سوریه را توجیه و برای تحقق اهدافی که طی دوسال و نیم گذشته در تحقق آنها با شکست مواجه شده، استفاده کند.

این استاد روابط بین الملل افزود: اما این کشورها نمی‌توانند این اهداف را محقق کنند، چراکه روسیه با استفاده از حق وتوی خود در شورای امنیت همان طور که دیدیم، اجازه تصویب بند هفتم را نداده و نمی‌دهد، چراکه این فریب را یکبار روسیه درباره لیبی خورد و دیگر اجازه نخواهد داد، چنین اشتباهی بار دیگر تکرار شود.

محمد گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز با اعلام روشن موضع خود در قبال بحران سوریه اعلام کرد که هیچ‌گاه اجازه نخواهد داد، محور مقاومت شکست بخورد. این درحالی است که سکوت حزب الله نیز به شدت دشمنان سوریه را ترسانده و این نشان می‌دهد، دشمنان سوریه هیچ‌گاه نخواهند توانست، اهداف مورد نظر خود در سوریه را محقق کنند.

وی افزود: دشمنان سوریه آرزو دارند که دخالت نظامی خارجی در سوریه محقق شود، چراکه در داخل به طور کامل شکست خورده‌ و گروه‌های تروریستی مسلح مورد حمایت آنان از هم پاشیده و هم اکنون درک کرده‌اند که بدون اقدام نظامی خارجی قادر به سرنگونی حکومت در سوریه نیستند، این همان مخالفان خیانتکاری هستند که وابسته به رژیم صهیونیستی بوده و آرزویشان نابودی محور مقاومتی است که در خدمت گروه‌های ملی – مردمی در سوریه است.

اما درباره کنفرانس آینده ژنو 2 محمد تاکید کرد، یکی از خواسته‌های نظام سوریه از برگزاری این نشست پایان دادن به دشمنی‌ها علیه سوریه و حمایت‌های مالی و نظامی و لجستیکی از گروه‌های مسلح و تعهد به اجرای قوانین بین المللی است.

وی افزود: در حالی‌که نظام سوریه به چنین مواردی امید بسته، مخالفان و دشمنان سوریه به این نشست برای پایان دادن به نظام حاکم بر سوریه امید بسته‌اند و این خواسته‌ای است که هیچ‌گاه محقق نخواهد شد.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها