امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55487
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۹
تعداد بازدید: 145
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیات 6 تا 8 سوره مبارکه «فجر» به بیان ماجرای بهشت شدّاد می‌پردازد، ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیات 6 تا 8 سوره مبارکه «فجر» به بیان ماجرای بهشت شدّاد می‌پردازد، این بهشت را شداّد فرزند عاد ساخت در حالی که وی پیش از رسیدن به این بهشت ساختگی به هلاکت رسید.

در آیات این سوره آمده است؛

«اَلَمْ تَرَ کَیفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِعادٍ إِرَمَ ذاتِ الْعِمادِ الَّتِی لَمْ یخْلَقْ مِثْلُها فِی الْبِلادِ»؛ آیا ندیدی پروردگارت با قوم عاد چه کرد؟ با آن شهر اِرَم و با عظمت عاد چه نمود؟ همان شهری که مانندش در شهرها آفریده نشده است.

در تفسیر این سه آیه سوره «فجر» اینگونه روایت شده است که؛ «عاد» دارای دو فرزند به نام‌های «شدّاد» و «شدید» بود و در آن زمان حضرت «هود(ع)» مأمور هدایت عاد و قومش شد، بعد از مدتی عاد از دنیا رفت و فرزندانش با قلدری جمعی را به دور خود جمع کرده و به فتح شهرها پرداختند و با زور و ظلم و غارت بر همه جا تسلط  پیدا کردند که در این میان ‌شدید نیز از دنیا رفت، و شدّاد تنها شاه بی‎رقیب کشور پهناور شد و غرور او را فرا گرفت.

حضرت «هود(ع)» شدّاد را به خداپرستی دعوت کرد، و به او فرمود: «اگر به سوی خدا آیی، خداوند پاداش بهشت جاوید به تو خواهد داد»، وی گفت: بهشت چگونه است؟ «هود(ع)» بخشی از اوصاف بهشت خدا را برای او توصیف کرد؛ شدّاد گفت: اینکه چیزی نیست من خودم این گونه بهشت را خواهم ساخت و کبر و غرور او را از پیروی «هود(ع)» باز داشت.

شدّاد از روی غرور تصمیم گرفت، بهشتی بسازد تا با خدای بزرگ جهان عرض اندام کند بنابراین شهر اِرَم را ساخت و صد نفر از قهرمانان لشگرش را مأمور نظارت ساختن بهشت در آن شهر کرد، هر یک از آن قهرمانان هزار نفر کارگر را سرپرستی می‎کردند و آنها را به کار مجبور می‎ساختند.

شدّاد برای پادشاهان جهان نامه نوشت که هر چه طلا و جواهرات دارند همه را نزد او بفرستند ‌و آنها آنچه داشتند فرستادند.

آن قهرمانان مدت طولانی به بهشت‌سازی مشغول شدند، تا این که از ساختن آن فارغ شدند و در اطراف آن بهشت مصنوعی، حصار محکمی ساختند و در اطراف آن حصار، هزار قصر با شکوه بنا کردند، سپس به شدّاد گزارش دادند که با وزیران و لشکرش برای افتتاح شهر بهشت وارد شود.

شدّاد با همراهان، با زرق و برق بسیار عریض و طویل به سوی آن شهر که در جزیرة العرب، بین یمن و حجاز قرار داشت حرکت کردند و یک شبانه‌روز زمان می‎خواست که به آن شهر برسند که ناگهان صاعقه‎ای همراه با صدای کوبنده و بلندی از سوی آسمان به سوی آنها آمد و همه آنها را به سختی بر زمین کوبید، همه آنها متلاشی شده و به هلاکت رسیدند.
منابع؛

«مجمع البیان»، جلد 10، صفحات 486 و 487

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها