امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55491
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۰۶
تعداد بازدید: 124
عطاءالله سلطانی‌صبور، رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص برنامه‌های کمیسیون آموزش ...

عطاءالله سلطانی‌صبور، رئیس کمیته آموزش و پرورش مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص برنامه‌های کمیسیون آموزش مجلس، اظهار داشت: طی روزهای گذشته مسئولان وزارت آموزش و پرورش با حضور در این کمیسیون در خصوص مباحث مربوط به افراد بازمانده از تحصیل، نهضت سوادآموزی و پیگیری مطالبات مالی این وزارتخانه مطالبی مطرح کردند.

*برگزاری کلاس‌های سوادآموزی به صورت فردی

سلطانی‌صبور گفت: رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور گزارش کاملی در خصوص مباحث مربوط به سطح سوادآموزی و تعداد افراد تحت پوشش و مسائل مربوط به این بخش در کمیسیون بیان کرد و بر اساس آماری که ارائه داد، در کشور حدود 9 میلیون نفر بی‌سواد وجود دارد.

وی افزود: البته تعریف فرد بی‌سواد از نظر 92 کشور جهان، شخصی است که سواد خواندن، نوشتن و حساب کردن را ندارد اما در کشور ایران، فردی که بتواند علاوه بر توانایی انجام این موارد، قرآن نیز بخواند به عنوان شخص باسواد شناخته می‌شود. 

رئیس کمیته آموزش و پرورش ادامه داد: افراد بزرگسالی که سن آنها بین 10 تا 50 سال باشد، تحت پوشش نهضت سوادآموزی قرار می‌گیرند. در گذشته کلاس‌های نهضت به صورت جمعی و در یک کلاس درس برگزار می‌شد، اما اکنون عمده این کلاس‌ها به صورت فردی تشکیل می‌شود.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه اکثر آموزش یاران نهضت جذب وزارت آموزش و پرورش شده‌ و زیر مجموعه این وزارتخانه قرار گرفته‌اند، اکنون معلمان این وزارتخانه افراد بی‌سواد را آموزش فردی داده و این آموزش سه ساله شده و در سه مرحله سوادآموزی، تکمیلی و تعمیق صورت ‌می‌گیرد.

سلطانی‌صبور اضافه کرد: نکته‌ای که در خصوص بی‌سوادی مطرح است اینکه افرادی که در کشورهای دیگر بی‌سواد بوده و یا دنبال سوادآموزی نمی‌روند، محدودیت‌هایی برای آنها وجود دارد اما در ایران چنین محدودیت‌هایی وجود ندارد، حتی برای آنها به عنوان مثال آموزش‌های رایگان و دولتی نیز وجود دارد که استفاده نمی‌کنند؛ که باید در این خصوص در قوانین کشور بازنگری‌هایی صورت گیرد.

*اختصاص سرویس نقلیه رایگان به مدارس روستا مرکزی

رئیس کمیته آموزش و پرورش در خصوص بحث سرویس مدارس روستایی در نشست اعضای کمیسیون با مسئولان وزارت آموزش و پرورش، بیان داشت: بحث درباره روستاهایی است که تعداد دانش‌آموزان آنها اندک بوده و جمعیت لازم برای تشکیل و برگزاری کلاس درس را ندارند، دانش‌آموزان این روستاها در یک روستای مرکزی که ظرفیت لازم را برای برگزاری کلاس درس دارد به تحصیل مشغول می‌شوند.

وی ادامه داد: مقرر شده بود که آموزش و پرورش با اختصاص بودجه‌ای، وسیله نقلیه رایگان را در اختیار این دانش‌آموزان قرار داده تا نقل و انتقال آن‌ها به مدرسه و روستای محل سکونتشان انجام شود که در این زمینه نیز با توجه به کسری بودجه‌ای که وجود داشت، مقرر شد معاون توسعه و مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش این موضوع را به طور دقیق پیگیری کند تا مشکلات این بخش نیز برطرف شود.

*دعوت از مسئولان مالی دولت در کمیسیون برای برطرف کردن مشکلات مالی آموزش و پرورش

سلطانی‌ صبور در خصوص سرانه اندک مدارس یادآور شد: حدود 50 میلیارد تومان بابت سرانه مدارس به حساب وزارت آموزش و پرورش واریز شده است اما این هزینه جوابگوی مخارج مدارس کل کشور نیست.

وی افزود: مقرر شد تا با پیگیری مسئولان مالی این وزارتخانه و کمیسیون آموزش مجلس از مسئولان مالی دولت از جمله معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و سرپرست معاونت توسعه مدیریت ریاست جمهوری دعوت شود تا با مطرح کردن مسائل و مشکلات مالی وزارت آموزش و پرورش از جمله هزینه‌های مربوط به سرانه، مدارس شبانه‌روزی، روستا مرکزی، اضافه‌کاری‌ها و مطالبات بازنشستگان و امتحانات بتوان این مشکلات را برطرف کرد. 

* 7/98 درصد افراد بازمانده از تحصیل تحت پوشش آموزش دوره ابتدایی قرار گرفته‌اند

رئیس کمیته آموزش و پرورش در خصوص حضور دیگر مسئولان وزارت آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش مجلس و ارائه گزارش از سوی آنها، اظهار داشت: رئیس سازمان مدارس غیر دولتی در کمیسیون حضور پیدا نکرد اما معاون آموزش ابتدایی در خصوص افراد بازمانده از تحصیل و آمار پوشش تحصیلی این افراد در دوره ابتدایی گزارش‌هایی را ارائه داد.

وی اضافه کرد: به گفته معاون آموزش ابتدایی، 7/98 درصد این افراد تحت پوشش آموزش دوره ابتدایی قرار گرفته‌اند که اکثر مشکلات عدم تحصیل آنها به دلیل مسائل مهاجرت، زندگی عشایری و عدم قابلیت آموزش آنها بوده است.

سلطانی‌صبور گفت: معاون عمرانی وزارت آموزش و پرورش نیز علاوه بر بیان گزارش‌های خود، اعلام کرد که از کل بودجه‌ای که مقرر شده بود به بخش عمرانی این وزارتخانه اختصاص پیدا کند 10 درصد پرداخت شده است.

*مسئولان مدارس نمی‌توانند بابت آموزش از اولیا وجهی دریافت کنند

رئیس کمیته آموزش و پرورش در خصوص بازدید از مدارس عنوان کرد: از زمان بازگشایی مدارس تاکنون از چند مدرسه در مناطق مختلف تهران بازدید به عمل آمده است که معمولاً مدارس غیرانتفاعی و شاهد دارای مشکلات کمتر و مدارس دولتی به دلیل کمبود سرانه دارای مشکلات فراوانی بودند که باید در این زمینه توجه بیشتری صورت گیرد. 

وی در خصوص دریافت اجباری وجه در مدارس دولتی گفت: آموزش تا پایان دوره متوسطه در مدارس دولتی رایگان است اما در برخی اوقات به دلیل کارهای فوق برنامه از اولیا وجهی دریافت می‌شود، اما مسئولان مدارس نمی‌توانند بابت آموزش از اولیا پولی دریافت کنند.

سلطانی‌صبور خاطر نشان کرد: همانطوری که مطالبات بسیاری از وزارت آموزش و پرورش وجود دارد، در مقابل باید از این وزارتخانه نیز حمایت شود و به خصوص مجموعه دولت باید مساعدت بیشتری نسبت به این وزارتخانه داشته باشد. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار