امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55499
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۲
تعداد بازدید: 57
«عدنان بوزان»، دبیرکل جنبش مردمی کردستان سوریه (t.g.k) در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، به سوالات وی ...

«عدنان بوزان»، دبیرکل جنبش مردمی کردستان سوریه (t.g.k) در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، به سوالات وی درباره آخرین تغییر و تحولات جاری در عرصه میدانی سوریه از جمله اختلافاتی که در این اواخر میان دو گروه «امارت اسلامی عراق و شام» موسوم به «داعش» با «ارتش آزاد سوریه» به چشم می‌خورد، پرداخت.

  آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است

فارس: درگیری‌های مسلحانه میان «داعش» یا همان «امارت اسلامی عراق و شام» با «ارتش آزاد سوریه»، چه تاثیری بر جریان حوادث در بحران سوریه دارد؟
 
بوزان: این درگیری‌ها قابل پیش بینی بود، چراکه دو طرف وابسته به طرف‌های خارجی هستند و سیاست آن طرف‌ها را دنبال می‌کنند، این امر به خصوص پس از حمله شیمیایی به «غوطه دمشق» و تهدیدهای آمریکا برای اقدام نظامی علیه سوریه و به دنبال آن امضای توافقنامه روسیه و آمریکا درباره پرونده سلاح‌های شیمیایی سوریه که براساس آن دو طرف درگیر نشست ژنو 2 را برای حل سیاسی بحران پذیرفتند، مشهودتر است. در این مرحله دو طرف نیاز دارند تا تنش میان مخالفان و نظام را کاهش دهند، از این رو درگیری میان داعش و ارتش آزاد برای دادن فرصتی دیگر به نظام سوریه به وجود آمد. 
 
فارس: آیا این درگیری‌ها بر روابط عربستان و ترکیه تاثیر گذار خواهد بود؟
 
بوزان: این درگیری‌ها نمی‌تواند، بر روابط عربستان و ترکیه تاثیر گذار باشد، چراکه این دو طرف سیاست‌های آمریکا را در منطقه اجرا و نقش ژاندارم منطقه را بازی می‌کنند. شاید برخی اختلاف‌های ظاهری میان آنان مشاهده شود، اما در پشت پرده هیچ نشانه‌ای از اختلاف میان آن دو وجود ندارد.
 
فارس: برخی این درگیری‌ها را تلاش عربستان برای کنار زدن ترکیه و پرداختن به پرونده سوریه به صورت یک‌جانبه همانگونه که درباره مصر اتفاق افتاد ملاحظه می‌کنند، نظر شما در این خصوص چیست؟ 
 
بوزان: عربستان هیچ تلاشی برای کنار زدن ترکیه ندارد، چراکه اوضاع در سوریه به طور کامل با مصر متفاوت است، در قضیه سوریه، قضایا و موضوعات دیگری هم مانند اقلیت کُردهای سوریه مطرح است و این بخشی جدایی ناپذیر از نگرانی‌های ترکیه به شمار می‌آید که به صورت جدی به آن فکر می‌کند، از این‌رو کنار زدن ترکیه از پرونده سوریه را امری دشوار می‌دانم. 
 
فارس: عربستان سعودی از طریق تسلط بر برخی مناطق از طریق گروه‌های سلفی جهادی به دنبال تامین منافع و اهداف سیاسی خود در نشست ژنو 2 است، آیا این امر درست است؟
 
بوزان: بله، چراکه به نظر من به این طریق عربستان سعودی تصور می‌کند که با دستی پرتر در کنفرانس ژنو 2 حضور پیدا می‌کند.
 
فارس: سکوت آمریکا در برابر تحولات منطقه و درگیری‌های جاری میان گروه‌های مسلح را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا تمایلی از سوی دولت آمریکا برای رهایی یافتن کامل از این گروه‌ها وجود دارد؟
 
بوزان: سکوت آمریکا و علاوه بر آن سکوت جامعه بین الملل جای تعجب ندارد، چراکه هدف تضعیف دولت سوریه و نابودی زیربناها و از هم پاشیدن دستگاه‌های نظامی آن است. من معتقدم که توطئه‌ای بین المللی نه تنها علیه نظام سوریه بلکه علیه تمام ملت سوریه در جریان است.
 
فارس: برخی دلیل اصلی درگیری‌ها را سرقت اموال و دارایی‌های سوریه می‌دانند، آیا این گفته را تایید می‌کنید؟
 
بوزان: بله، این بخشی از اهداف این درگیری‌هاست .. نباید فراموش کنیم که گروه‌هایی در پس پرده در حال پیاده کردن این توطئه هستند.
 
فارس: نقش ایران در سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 
بوزان: نقش ایران در سوریه به ویژه در رابطه با مسئله اقلیت‌ها مثبت است.
 
فارس: توافقنامه روسیه و آمریکا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 
بوزان: تعجبی در خصوص این توافقات وجود ندارد، چراکه دو طرف به دنبال منافع سیاسی و اقتصادی خود در سوریه هستند، اما در این مرحله مصلحت هر دو کشور در ادامه بقای نظام سوریه است، چراکه هیچ گزینه‌ای بهتر از نظام سوریه برای دو طرف وجود ندارد که مورد پذیرش هردو آنها نیز می‌باشد. در واقع آمریکا و روسیه راه حل سیاسی را بهتر از سرنگونی نظام ملاحظه کرده‌اند. مسکو و واشنگتن به این نتیجه رسیدند که پایانی برای بحران سوریه وجود ندارد، این رو به این توافق رسیدند.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها