امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۶:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55500
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۲
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از جمله دانشگاه‌هایی است که در اجرای ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از جمله دانشگاه‌هایی است که در اجرای طرح‌های کلان کشور از سهم قابل توجهی برخوردار است و این دانشگاه به ساخت ماهواره‌ها و فناوری‌های نوین شهره است.

ارائه فناوری‌ها در زمینه‌ها و رشته‌های مختلف در دانشگاه خواجه نصیر، نشان دهنده توجه این دانشگاه به پژوهش و فناوری است.

دانشگاه خواجه نصیر برای محققان و پژوهشگران، تسهیلات ویژه‌ای را نیز در نظر می‌گیرد تا سطح پژوهش در این دانشگاه افزایش یابد.

در رابطه با پژوهش‌های صورت گرفته در این دانشگاه با مهدی احسانیان معاون پژوهشی دانشگاه خواجه‌نصیر گفت‌وگویی داشته‌ایم.

فارس: دانشگاه خواجه نصیر در طرح‌های کلان کشور چه سهمی دارد؟

احسانیان: در یک طرح کلان ملی به صورت مستقیم و بالفعل فعالیت می‌کنیم و در چهار طرح به صورت بالقوه کار می‌کنیم، همچنین در شورای عتف و دانشگاه‌های مختلف نیز طرح‌هایی را در دست بررسی داریم.

اجرای طرح پلت‌فورم خودرو را با دو دانشگاه در دست داریم. همچنین در طرح هواپیمای ملی با دانشگاه صنعتی امیرکبیر همکاری می‌کنیم. برخی پروژه‌های پژوهشی ما نیز جنبه محرمانه دارند.

فارس: طرح‌های پژوهشی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در چه زمینه‌هایی صورت می‌گیرد؟

احسانیان: در دانشگاه خواجه نصیر طرح‌های پژوهشی در رابطه با مهندسی پزشکی به طور فعال پیگیری می‌شود. همچنین پروژه‌هایی را در رابطه با قرار دادن ایمپلنت‌های مختلف در بدن و سنسورهای آزمایشگاه‌های پژوهشی با مخابرات در دست اقدام داریم.

پژوهشکده بزرگی در دانشگاه خواجه نصیر وجود دارد که هشت قلم دارو را تولید کرده و این داروها بیشتر برای درمان سرطان کاربرد دارد.

در دانشکده مکانیک نیز از مواد و سازه‌های هوشمند با تکنولوژی نانو استفاده می‌شود تا برای تقویت سازه‌ها و مقاوم سازی در برابر زلزله به کار روند.

در زمینه رباتیک نیز کارهای خوبی در دانشگاه انجام دادیم، در یکی از طرح‌ها پله‌های ساختمان را طوری طراحی می‌کنیم که با حرکت بر روی آن انرژی ذخیره شود.

به طور کلی کمک به انسان‌ها برای رفاه حال آنها در پروژه‌های ما قرار دارد. به طور مثال طرح‌های شبیه‌سازی‌ مجازی نیز در دست اقدام داریم که این طرح‌ها در رابطه با اتوبوس، هواپیما و در زمینه فضایی انجام می‌شود.

سامانه ستاره‌یاب برای کمک به ناوبری و حداقل کردن خطا در جهت‌یابی ماهواره‌ها یکی دیگر از طرح‌های ‌ما است که ماهواره به این وسیله خطاهای خود را می‌یابد.

همچنین طرح پردازش تصاویر ستارگان به صورت نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و شبیه‌ساز ماهواره در دانشکده هوافضا پیگیری می‌شود.

طرح ملی زیرساخت اطلاعات مکانی نیز در این دانشگاه در حال انجام است که برای استاندارد کردن نقشه‌های ملی و به اشتراک گذاشتن آن استفاده می‌‌شود. این طرح در حال حاضر  30 درصد پیشرفت داشته است که امیدواریم تا یک سال آینده این طرح انجام شود. این طرح در وزارتخانه‌های خاص کاربرد دارد.

همچنین در دانشکده عمران طرح دستگاه زباله‌سوز در خلا در حال پیگیری است که زباله‌های بیمارستانی را از بین می‌برد.

طرح شبیه‌ساز زلزله را نیز در دست اقدام داریم.

*طرح انتقال اطلاعات از طریق لوله‌های گاز

یکی از طرح‌های پژوهشی دانشگاه خواجه نصیر طرح انتقال اطلاعات و دیتاها از طریق لوله‌های گاز است.

به طور معمول انتقال اطلاعات با کابل‌های مخابراتی و سیم‌های برق انجام می‌شود ولی با انجام این طرح، انتقال اطلاعات و دیتاهای تصویری، صوتی و غیره از طریق لوله‌های گاز صورت می‌گیرد.

این طرح در حال حاضر در مرحله آزمایشی قرار دارد، به طوریکه طرح آماده شده و محققان در حال آزمایش بر روی آن هستند.

تا زمانی که آزمایشات بر روی این طرح انجام نشود نمی‌توان در مورد مدت زمان اجرای طرح و چگونگی آن صحبت کرد.

در طرح دیگری نیز برای تحریک شبکه چشم کارهایی را بر روی حیواناتی مانند موش انجام دادیم.

فارس: برای اجرای طرح‌های پژوهشی با نهادهای دیگر نیز در ارتباط هستید؟

احسانیان: به طور کلی اولویت پژوهش در دانشگاه خواجه نصیر بر روی پروژه‌هایی است که منجر به محصول شده و محصول‌محور باشد بنابراین تفاهم‌نامه‌های متعددی نیز با سازمان‌ها و صنایع مختلف داریم. برای اینکه به هدف اجرای پروژه‌های محصول محور برسیم دانشگاه یک وسیله است و ابزاری به نام استاد و دانشجو در دست داریم. اساتید نیز ایده‌های زیادی دارند ولی باید تبدیل به عمل شود که برای تحقق این امر، پشتیبانی صنایع مختلف نیاز است. 

فارس: علت کم بودن ارتباط دانشگاه و صنعت در کشور ما چیست؟

احسانیان: معمولا صنایع مختلف در دنیا با دانشگاه‌ها کار می‌کنند و اعتمادی بین صنعت و دانشگاه تا حد منطقی وجود دارد.

صنعت به دنبال محصولی است که کار کند، کیفیت داشته باشد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد ولی در دانشگاه به بعضی از این موارد مانند تولید انبوه و مقرون به صرفه بودن توجه نمی‌شود.

دانشگاه بیشتر در کار تولید علم و نوآوری است و این علم باید به محصول تبدیل شود، که به دلیل محصول محور نبودن علم دانشگاه‌ها، صنایع کمتر حمایت می‌کنند.

فارس: طرح دکترای پژوهش محور که در برخی دانشگاه‌ها انجام شده است به ارتباط صنعت و دانشگاه کمک می‌کند، این طرح در دانشگاه خواجه نصیر هم انجام می‌شود؟

احسانیان: ما در قالب دکترای پژوهش‌محور پروژه‌های ارشد را انجام می‌دهیم و تفاهم‌نامه‌هایی نیز در این رابطه داریم.

اساتید دانشگاه را به صورت مهمان به صنایع معرفی می‌کنیم تا اساتید هم با نیاز صنایع آشنا شوند. 

اساتید دانشگاه باید با توجه به علم و دانش خود نیاز صنعتی روز را بشناسند. اساتید باید بر روی دانش روز حرکت کنند تا دانش آن‌ها نیاز صنعت باشد. تشنگی اساتید برای نوآوری باید به درد صنعت بخورد تا نیاز صنعت حل شود. در بعضی زمینه‌ها باید حرکت‌هایی را انجام دهیم حتی اگر نو نباشد.

دکترای پژوهش‌محور طرح جدیدی است که در دانشگاه‌ها انجام می‌شود، در حال حاضر اسامی متقاضیان را گرفتیم و از دو طریق دانشجو می‌پذیریم.

از طریق وزارت علوم که دانشجویان خودشان داوطلب شدند و به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند و در قالب تفاهم‌نامه با سازمان‌های مختلف به عنوان دکترای پژوهش محور فعالیت می‌کنند و روش دوم این است که دانشجوها به دانشگاه معرفی و در دانشگاه ارزیابی می‌شوند پس از آن در قالب نیاز صنایع، پروژه‌هایی تعریف می‌شود.

در حال حاضر احتمال دارد با هفت یا هشت نفر کار خود را در زمینه دکترای پژوهش محور آغاز کنیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها