امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55502
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۲
تعداد بازدید: 56
غلامحسین سلطان محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ پرسشی از میزان صادرات گل و گیاه گفت: سالانه ...

غلامحسین سلطان محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ پرسشی از میزان صادرات گل و گیاه گفت: سالانه 180 میلیون شاخه گل ایرانی به ارزش 60 میلیون دلار صادر می‌شود.

رئیس اتحادیه گل و گیاه استان تهران این میزان صادرات را بسیار اندک عنوان کرد و گفت:‌ نبودن هواپیمای اختصاصی برای صادرات گل، پایین بودن کیفیت در مقایسه با رقبای دیگر، کم شدن مشتری‌ خارجی و قیمت تمام شده بالا مهم‌ترین عوامل پایین بودن میزان صادرات گل ایران به شمار می‌رود.
*صادرات گل با هواپیمای اختصاصی ممکن است
سلطان محمدی گفت: به دلیل نبودن هواپیمای اختصاصی برای صادرات گل، در هواپیمای مسافربری حمل می‌شود و از آنجایی که امکان ماندگاری بیشتر گل وجود ندارد، قبل از رسیدن به مقصد پژمرده می‌شود.
وی افزود: سالانه 2 میلیارد شاخه گل در کشور تولید می‌شود که تنها 500 میلیون شاخه آن با کیفیت مناسب است و می‌توان صادر کرد.
رئیس اتحادیه گل و گیاه استان تهران گفت: تولید گل و گیاه باید از  سنتی عبور کرده و صنعتی شود، در تولید سنتی سیستم‌‌ها قدیمی است و تولیدکنندگان اغلب مستأجرند و زمین تولیدی باید عوض شود و همه اینها علاوه بر اینکه در کیفیت تأثیر دارد، قیمت تمام شده گل را نیز بالا می‌برد.
سلطان محمدی تأکید کرد: باید مراکز بزرگ تولید گل و گیاه در وسعت‌های بیش از 100 هکتار احداث شود، فارغ‌التحصیلان کشاورزی هم به کارگرفته شوند تا با تولید انبوه، قیمت تمام شده کاهش یابد، در این صورت مشتریان خارجی علاقه بیشتری به خرید گل ایرانی نشان خواهند داد.
*بسته حمایتی گل و گیاه اجرا نشد
وی در پاسخ به اینکه آیا بسته حمایتی ویژه برای پرورش گل و گیاه وجود ندارد، گفت: در دولت نهم و دهم قرار بود، بسته حمایتی ویژه پرورش‌دهندگان گل و گیاه وجود داشته باشد، اما اتفاق نیفتاد، امیدواریم در دولت یازدهم بسته حمایتی به این صنف داده شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها