امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55518
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۹
تعداد بازدید: 201
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور طی نشستی خبری ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور طی نشستی خبری برنامه‌های این نهاد را برای هفته کتاب تشریح کرد و اظهار داشت: امسال 24 آبان‌‌ماه روز «کتاب، کتابخوانی و کتابداران» در تقویم کشور نام‌گذاری شده است که مصادف با یازدهم محرم است؛ هر سال در ایام هفته کتاب و این روز جشن کتاب، کتابخوانی و کتابداران را برگزار می‌کردیم ولی امسال به جهت مصادف شدن این ایام با ماه محرم عنوان برنامه به بزرگداشت کتابداران،کتابخانه‌های عمومی و مطالعه مفید تغییر یافته و با این عنوان برپا می‌شود.
 
* برنامه‌های هفته کتاب نهاد جزئی از برنامه‌های ارشاد است/ برنامه‌ها در 4 سطح

وی گفت:‌ برنامه‌های هفته کتاب را به صورت سنتی و بر حسب مسئولیتی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد هر سال توسط معاونت فرهنگی و ستادی که در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد تشکیل می‌شود برنامه‌ریزی می‌کنند و نهاد کتابخانه‌های عمومی هم یکی از دستگاه‌هایی است که در ذیل این کتاب فعالیت‌هایش را دارد. طبیعتا برنامه‌های ما جزئی از برنامه‌‌هایی است که وزارت ارشاد اعلام خواهد کرد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تصریح کرد: برنامه‌های نهاد از روز 24 آبان آغاز شده و تا 30 آبان نیز ادامه خواهد داشت. در این برنامه‌‌هایی که امسال پیش‌بینی شده چهار سطح کتابخانه‌های عمومی، شهرستان‌ها، استان‌ها و ملی در نظر گرفته شده است. در بخش کتابخانه‌های عمومی برنامه‌ها در 3 هزار کتابخانه انجام می‌شود یعنی کتابخانه‌های عمومی در سطح کشور برنامه‌‌هایی خواهند داشت؛ سطح دیگر در بخش شهرستان‌ها و بخش دیگر در 31 استان برپا می‌شود و مجموعه‌‌ای از برنامه‌ها نیز در سطح ملی صورت می‌‌گیرد.

* تقدیر از خیرین و اهدا کنندگان کتاب/ فعالان حوزه کتاب تقدیر می‌شوند

این مقام مسئول پیرامون تقدیر از فعالان عرصه کتاب همزمان با هفته کتاب هم بیان کرد: در برنامه‌هایی که برای کتابخانه‌ها پیش بینی شده می‌توان به تقدیر از اعضای فعال کتابخانه‌ها، تقدیر از خانواده‌های نمونه عضو اشاره کرد؛ تا به جای اینکه آحاد جامعه عضو کتابخانه باشند خانواده‌ها عضو کتابخانه می‌شوند البته برخی کتابداران در این راستا موفقیت بیشتری داشته‌اند. از این رو این افراد تقدیر خواهند شد تقدیر از خیرین و اهدا کنندگان کتاب از دیگر برنامه‌های ماست.

به گفته وی، در بخش کتابخانه‌ها افرادی را تحت عنوان یاوران کتابخانه داریم، این گروه افراد دانشجو و یا بازنشستگانی هستند که جزء پرسنل نهاد محسوب نمی‌شوند، اما به مسئول کتابخانه یاری می‌رسانند، از این رو این افراد نیز تقدیر خواهند شد و در ادامه از خردسال‌ترین اعضای کتابخانه‌ها همزمان با هفته کتاب تجلیل می‌شود.
 
* برنامه‌های قصه‌خوانی، نشت نقد کتاب، همنشینی با مولف و نویسنده و مسابقات کتاب‌خوانی تدارک دیده شده است

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره بخش کودک و نوجوان در کتابخانه‌ها هم توضیح داد: در حال حاضر در بیش از هزار کتابخانه بخش اختصاصی کودک و نوجوان داریم که امروز تعداد قابل توجهی عضو خردسال در کتابخانه‌ها رفت و آمد می‌کنند. همچنین از افرادی که رتبه‌های برتر را در هر کتابخانه توانسته‌اند کسب کنند در این هفته تقدیر می‌شود، برنامه‌های قصه‌خوانی در کتابخانه‌ها خواهیم داشت، نشست نقد و بررسی کتاب با حضور مولف و نویسنده و در ادامه کانون‌های ادبی نیز نشست برگزار می‌کنند و مسابقات کتابخوانی اختصاصی در هر کتابخانه برپا می‌شود.

وی گفت: همه کتابخانه‌‌ها در این هفته آذین‌بندی خواهند شد و سعی می‌کنیم برنامه بازدید از کتابخانه‌ها را برای مدارس تسهیل کنیم.

* تشریح برنامه‌های استانی/ برگزاری نمایشگاه کتاب از آثار یک‌ساله گذشته

واعظی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در هر کتابخانه یک نمایشگاه کتاب از مجموعه کتاب‌هایی که در یک سال به آن کتابخانه ارسال شده برگزار می‌‌کنیم تا هر عضوی بداند کتابخانه‌اش چه مقدار منابع دراختیار دارد، تصریح کرد: به طور متوسط هر سال حدود 10 میلیون تومان منابع کتابخوانی برای هر کتابخانه در نظر می‌گیریم، در طول سال حدود 30 میلیارد تومان منابع کتابخوانی تهیه می‌شود که حجم قابل توجهی از بهترین کتاب‌‌هایی است که در کشور ما منتشر می‌شود بنا داریم در هر کتابخانه یک نمایشگاه کتاب کوچک تشکیل دهیم.

وی به برنامه‌هایی در سطح شهرستان‌ها اشاره و تصریح کرد‌: از کتابداران و مسئولین کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها که کارهای ویژه انجام داده‌اند و به عنوان کتابدار نمونه شهرستان هستند در مراسمی در سطح شهرستان تقدیر خواهد شد؛ البته در بسیاری از کتابخانه‌ها رابط فرهنگی داریم افرادی که کارهای برجسته انجام می‌دهند. از این افراد نیز تقدیر می‌شود.

دبیرکل نهاد کتابخانه ها اضافه کرد: ‌بنابراین است که مسئولین هر شهرستان در جمعه 24 یا جمعه 30 آبان در نماز جمعه شهرستان‌ها شرکت و گزارشی از فعالیت کتاب و کتابخوانی و اعضا ارائه دهند و در ادامه از نویسندگان و مولفین هر شهرستان تقدیر به عمل خواهد آمد.

واعظی گفت: ملاقات کتابداران به هر استان با مسئولان شهرستان هم پیش‌بینی شده است.

* برنامه‌های هفته کتاب در 31 استان/ پیشکسوتان کتابداری در سطح استان تقدیر خواهند شد

وی در سطح استان برنامه‌ها را اینگونه عنوان کرد و گفت:‌ در 31 استان کشور تقدیر از کتابداران نمونه، کتابخوانان برجسته را خواهیم داشت و در ادامه طی مراسمی کتابخانه‌ها و کتابداران برتر که فعالیت‌های فرهنگی انجام داده‌اند و در حوزه مطالعه مفید نقش‌آفرین بوده‌اند معرفی و تقدیر می‌شود. پیشکسوتان کتابداری در سطح استان تقدیر خواهند شد. همچنین خیرینی که طی یک سال اخیر اقدامات برجسته در توسعه کتاب و کتابخوانی و ساخت کتابخانه‌ها انجام داده‌اند تجلیل می‌شوند.

این مقام مسئول در نهاد ابراز داشت:‌ شهرداران، فرمانداران، دبیران انجمن و افرادی که فعالیت‌هایی در ترویج کتابخوانی دارند تقدیر می‌شوند. از برجسته‌ترین نویسندگان و مولفین استان که در یک سال اخیر کارهای برجسته در حوزه تولید محتوا خصوصا حوزه‌هایی که مخاطب بیشتری دارد داشته‌اند تقدیر می‌شود و در ادامه خبرنگاران استانی فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی طی مراسمی مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

* تشریح برنامه‌های هفته کتاب در سطح ملی/ 25 آبان روز تجدید میثاق با آرمان‌ها

وی به برنامه‌های سطح ملی اشاره و خاطرنشان کرد: در طول هفته کتاب روز 25 آبان با عنوان تجدید میثاق کتابداران و کارکنان ستاد با بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را خواهیم داشت. در تهران این کتابداران به مرقد امام راحل مشرف می‌شوند و در شهرستان‌ها به گلزار شهدای آن شهرها می‌روند.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور خاطر نشان کرد: در این هفته فاز پنجم طرح ملی ایستگاه مطالعه افتتاح می‌شود تاکنون سه فاز کامل شده و منابع فاز چهارم تامین و مشخص شده است. بر این اساس فاز پنجم را با 1600 ایستگاه راه‌‌اندازی می‌کنیم که تا پایان سال مجموعا هزار ایستگاه خواهیم داشت.

به گفته وی،‌ اخیرا مطلبی را روز اول مهر دکتر روحانی رئیس‌‌جمهور تحت عنوان زنگ کتابخوانی مطرح نمودند؛ چند سالی است نهاد طرحی تحت عنوان زنگ کتابخوانی دارد که مقدمات آن با آموزش و پرورش مذاکره شده است. اما انجام عملی را شاهد نیستیم. ولی با تاکید رئیس‌جمهور تلاش می‌کنیم تا آن زمان بتوانیم تفاهم‌نامه را با آموزش و پرورش محقق و عملیاتی کنیم.

* جشن هفته کتاب در برج میلاد/ دعوت از رئیس جمهور برای دیدار با کتابداران

واعظی درباره برپایی مراسم روز 29 آبان هم تشریح کرد:‌ روز 29 آبان روز جایگزینی جشنی است که هر سال برگزار می‌کنیم ولی امسال تحت عنوان بزرگداشت کتابداران،‌کتابخانه‌های عمومی و مطالعه مفید در سالن همایش‌های برج میلاد خواهیم داشت که امیدواریم دکتر روحانی هم برای اولین بار به این مراسم آمده و در جشن کتابداران شرکت کند. در ادامه هدیه کتاب توسط مردم به کتابخانه‌های عمومی با کمک شهرداری‌ها عملیاتی می‌شود.

وی گفت:‌ کمتر از دو سال است موسسه‌ای را تحت عنوان کتاب‌نشر تشکیل داده‌ایم که البته رقیب ناشران نیست. در واقع نوعی از کتاب‌هایی که ناشران به دلایل مختلف نمی‌توانند منتشر کنند را پوشش می‌دهد. این نوع کارها و عمدتا کتاب‌های ایستگاه مطالعه چه در تیراژ 150 و یا 200 هزار جلد منتشر می‌شود از سوی این موسسه صورت می‌گیرد. امروز کتاب‌نشر از برخی جهات ناشر اول کشور است روز 27 آبان دویستمین عنوان کتاب نشر منتشر خواهد شد که رونمایی به همین مناسبت برپا می‌شود و در روز یکشنبه 26 آبان مراسم تجلیل از خبرنگاران حوزه کتاب را برپا می‌کنیم.
 
* توضیح درباره کتابخانه صبا/ سرانه مطالعه 74 دقیقه

واعظی درباره راه‌اندازی کتابخانه صبا با همکاری رسانه ملی گفت: یکی از برنامه‌های رسانه ملی کتابخانه صبا بود که با حمایت‌های نهاد توانستیم 8 کتابخانه در سراسر کشور تشکیل دهیم. عمدتا در روستاهای پرجمعیت و مناطق محروم این کتابخانه تشکیل می‌شود که بسیار علاقمندیم همراه رسانه ملی مجددا برنامه مشابهی را تشکیل دهیم. مردم هم البته حمایت‌های لازم را انجام دادند.

وی در پایان سرانه مطالعه را 74 دقیقه اعلام کرد و گفت: آمار دقیق نشان می‌دهد مطالعه در فضای مجازی افزایش و در فضای کاغذی کاهش یافته است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها