امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۳:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55559
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۸
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، حامد کرزی در مصاحبه با تلویزیون «سی سی تی وی» چین بیان داشت: ادامه حضور آمریکا و ناتو در افغانستان زمانی مقدور ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، حامد کرزی در مصاحبه با تلویزیون «سی سی تی وی» چین بیان داشت: ادامه حضور آمریکا و ناتو در افغانستان زمانی مقدور است که ملت افغانستان با آن موافقت کرده و همسایه‌های ما نیز آن را بپذیرند.

رئیس جمهور افغانستان تصریح کرد: افغان‌ها یک ملت با افتخار بوده که در گذشته حضور خارجی‌ها را در کشور خود نپذیرفته‌اند اما این‌بار ملت افغانستان به خاطر مبارزه علیه تروریسم و همچنین مظالمی که طالبان بر مردم روا داشتند، از حضور جامعه جهانی استقبال کردند.

کرزی افزود: مردم افغانستان می‌خواهند که کشورشان روی پای خود ایستاده و همانند سایر کشورها از خود نیرو داشته و فرزندان خود آنان امنیت را تأمین کنند.

رئیس جمهور افغانستان تأکید کرد: به رغم آن که حضور ناتو، آمریکا و در مجموع جامعه جهانی در افغانستان مفید واقع شده اما متأسفانه این حضور نتوانسته است در مبارزه با تروریسم در افغانستان و منطقه مؤثر واقع شود.

این مقام افغان تصریح کرد: مبارزه جامعه جهانی علیه تروریسم در افغانستان مؤثر نبوده و متأسفانه باعث افزایش تلفات غیرنظامیان شده است.

رئیس جمهور افغانستان در خصوص بازگشت مجدد طالبان به قدرت گفت: ناممکن است که این گروه دوباره به قدرت برسد.

کرزی در توضیح این مطلب افزود: افغانستان امروز، نسبت به گذشته خیلی متفاوت است، حدود 8 میلیون کودک به مدرسه می‌روند که حدود 34 تا 40 در آنان دختران تشکیل می‌دهند.

وی همچنین گفت: جامعه امروزی افغانستان مسیر زیادی را پیموده است، طالبان هیچ ارمغانی برای افغانستان نمی‌آورد، بنابرین، نه طالبان توان برگشت به قدرت را دارند و نه هم حضور آنان به صلاح این کشور است.

کرزی بار دیگر طالبان را خطاب قرار داد و گفت: آنانی که فرزندان این خاک هستند حق دارند برگردند و بخشی از کشورشان شوند و در رفاه و رستگاری کشور خود سهم بگیرند.

رئیس جمهور افغانستان بیان داشت: طالبان می‌توانند از مجراهای قانونی که در قانون اساسی پیش‌بینی شده است در دولت سهیم شوند.

به گفته وی، اگر طالبان به قانون اساسی انتقادی دارند، می‌توانند نظر خود را اعلام کرده تا مردم افغانستان در مورد آن تصمیم بگیرند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها