امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55596
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۸
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، بیش از 2 هفته از آغاز روند ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال 1393 اافغانستان می گذرد و 73 تن از ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، بیش از 2 هفته از آغاز روند ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال 1393 اافغانستان می گذرد و 73 تن از نامزدهای احتمالی انتخابات، بسته‌های حاوی راهنمای اطلاع رسانی و فرم پیش نویس ثبت نام را دریافت کرده اند اما فقط یک نفر به نام «بسم الله شیر» رئیس حزب «وفاق ملی» به عنوان نامزد ثبت نام کرده است.

این در حالی است که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بایستی پیش از 14 مهر 92 اطلاعات دقیق خود را در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان قرار دهند و بایستی رسما ثبت نام به عمل آورند.

برخی مقامات افغان از علل مهم عدم استقبال نامزدها برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را قوانین دشوار برای داوطلبان انتخابات می دانند.

«ضیاء الحق امرخیل» رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز می‌گوید: شرایط ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان نسبت به دوره گذشته سخت تر شده است.

وی در مورد شرایط مهم ثبت نام به تلویزیون «لمر» افغانستان گفت که افراد داوطلب برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری بایستی لیست 100هزار نفری از حامیان خود را تکمیل کند، همچنین مبلغ یک میلیون افغانی نیز به کمیسیون انتخابات این کشور بپردازد و در عین حال کارمندان و ماموران رسمی دولت گواهی تایید شده استعفای خود را ارائه دهند.

این در حالی است که برخی کارشناسان ناهماهنگی و عدم اعتماد در بین ائتلاف‌ها برای معرفی کاندید واحد، همچنین حمایت احتمالی کشورهای خارجی از برخی داوطالبان ثبت نام را از عوامل تاثیر گذار در عدم ثبت نام افراد تا دقیقه 90 در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر می‌شمرند.

«احمد سعیدی» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان نیز به خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در مورد دلایل عدم ثبت‌نام افراد در انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفت: در افغانستان کاندیدای ریاست جمهوری برنامه محور نیست و بیشتر شخص محور است به همین سبب چانه زنی‌های سیاسی جریان دارد تا مثلا چه کسی معاون اول یا معاون دوم و یا ... شود.

وی افزود: ائتلاف‌های تشکیل شده در آستانه انتخابات نیز برنامه ندارند و بیشتر روی منافع شخصی می‌چرخند و منافع ملی افغانستان را در نظر نمی‌گیرند، برخی افراد نیز تا روزهای آخر به سمت کسانی خواهند رفت که امکانات بیشتری دارند.

کارشناس مسائل سیاسی افغان در مورد شرکت کنندگان احتمالی در روزهای آخر مهلت ثبت نام انتخابات افغانستان اظهار داشت: فکر می‌کنم اشرف غنی احمد زی، عبدالرب رسول سیاف، و دکتر عبدالله عبدالله و همچنین امکان دارد که زلمی رسول ثبت نام کنند.

سعیدی تاکید کرد: باور دارم که در افغانستان دو تیم به میدان خواهند آمد، تیم آقای کرزی و تیم جبهه شمال، گفته می‌شود که آنها از دکتر عبدالله حمایت می‌کنند و تیم حامد کرزی هم احتمالا از زلمی رسول اما به باور من آقای رسول به نفع قیوم کرزی کنار خواهد رفت و قیوم کرزی حرف آخر را خواهد زد.

وی انتخابات را تنها راه برای پیشرفت افغانستان دانسته و تاکید کرد که چالش‌های امنیتی دامنگیر مردم افغانستان است ولی بدون انتخابات راه دیگری وجود ندارد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها