امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۰۵:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55624
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۱۰
تعداد بازدید: 135
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ گروه آیین و اندیشه: در پی تصویب شورای سیاست گذاری سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مبنی بر راه ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ گروه آیین و اندیشه: در پی تصویب شورای سیاست گذاری سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مبنی بر راه اندازی دانشکده صدا و سیما در قم به منظور جذب دانش آموختگان حوزه و آموزش آنان در سطح تخصصی مورد نیاز سازمان صدا و سیما برای تولید برنامه‌های منطبق با موازین اسلام، دانشکده صدا و سیمای قم در سال 77 به طور رسمی با حضور «علی لاریجانی» ریاست وقت سازمان افتتاح شد.

دانشکده صدا و سیمای قم در هر سال تحصیلی دو مرتبه، یک بار از طریق آزمون سراسری و تنها در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و یک بار از طریق آزمون اختصاصی دانشجو می‌‌پذیرد. 

افتتاح این مرکز حلقه وصلی است تا کاوشگران حوزه معارف و علوم اسلامی مجال یابند با کسب دانش نظری و عملی رسانه به تولید کالای علمی خویش با استفاده از ابزارهای نوین تبلیغاتی مبادرت نمایند و جهان تشنه معنویت را با جرعه‌های آسمانی هنر دینی سیراب کنند.
 
  
تشکیل چنین دانشکده‌‌ای مد نظر بزرگانی چون مقام معظم رهبری بوده و ایشان در دیدار مدیران حوزه معاونت آموزش سازمان صدا و سیما در سال 77 فرمودند: این دانشکده همان مرکز است که ما کمبودش را داشتیم.

مقام معظم رهبری طی سخنان دیگری اشاره کرده بودند:

- اولین گام و اساسی‌ترین گام در توسعه و تحول آینده سازمان، توجه به دانشکده صدا و سیماست.

ـ آنجایی که شما آقایان کار می‌کنید، آینده صدا و سیما در حقیقت آنجا شکل می‌گیرد.

- اگر بر برنامه‌سازی رسانه‌ها، دین، اخلاق و فضیلت حاکم شود، قطعاً وضع بشر بهتر از وضع موجود خواهد بود.

با توجه به اهمیت شکل گیری چنین دانشکده‌ای که بر مدار دین و رسالت اصلی رسانه قدم بر می‌دارد، بر آن شدیم تا گزارش جامعی را از فعالیت‌های این دانشکده جهت معرفی هرچه بیشتر آن تقدیم مخاطبان گرامی کنیم.
 
  
در بدو ورود به دانشکده صدا و سیمای قم با محمد بجاری، مدیر روابط عمومی و مدیر حوزه ریاست دانشکده گفت‌وگویی داشتیم.

دانش آموختگانی با دو بال دین و رسانه

جناب آقای محمد بجاری، به عنوان مدیر روابط عمومی و مدیر حوزه ریاست این دانشکده در مورد ضرورت تأسیس دانشکده صدا و سیما بگویید و بفرمایید با توجه به اینکه دانشکده‌ای به همین نام در تهران داریم، به چه دلیل این دانشکده تأسیس شده است؟

- این دانشکده قصد دارد با رویکرد دینی عمل کند و افراد حداقل به مقدمات علوم دینی مسلط باشند و با این نگاه وارد رسانه شوند و مسائل مربوط به رسانه را بیاموزند تا با دو بال دین و رسانه بتوانند به کل سیستم در سازمان تزریق شوند و از این حیث افراد تأثیرگذاری باشند.

دانشکده صدا و سیمای مرکز قم در 4 رشته دانشجو می‌گیرد. خروجی‌های این دانشکده هم اکنون در جاهای مختلف در سازمان هستند. مثلا در مرکز قم، مدیر تولید و تهیه کنندگان از دانش آموختگان همین دانشکده هستند.

بعضی از خروجی‌های این دانشکده مدیر مراکز شده و قائم مقامند و در تهران حضور دارند و یا مدیریت شبکه قرآنی که همین جاست، همه از افرادی هستند که در همین دانشکده تحصیل کرده‌اند.

این افراد در استان‌های دیگر و در جاهای حساس رسانه فعالیت می‌کنند. در کرسی نظریه پردازی و کمیته رسانه‌ای که زیر نظر وزارت علوم و هماهنگی صدا و سیماست، نیز دانش‌ آموختگان دانشکده صدا و سیمای قم حضور دارند.

تفاوت رسانه دینی با رسانه‌های خارجی

مسئله بعدی تفاوت رسانه ما با رسانه‌های خارجی است. نظام رسانه‌های جهان مبتنی بر حاکمیت سرمایه داری است. تبلیغات، مادی گرایی، سکس و.. از جمله مسائلی است که در رسانه‌های جهان بروز می‌کند. ما در رسانه دینی می‌خواهیم به ماوراء، امیدبخشی، آخرت و حقایقی از این دست بپردازیم. همین تفاوت نگاه، ضرورت تشکیل دانشکده صدا و سیمای قم را نشان می‌دهد.

برای داشتن رسانه‌ای دینی با حاکمیت دینی باید افرادی را پرورش دهیم که علاوه بر تسلط بر ابزار رسانه‌ای، به مسائل دینی نیز آگاه باشند. رسالت اصلی این دانشکده بر همین اساس است که کمبود آن طی این سال‌ها حس می‌شد.
 
 
  
دانشکده صدا و سیما از چند معاونت تشکیل شده است؛ معاونت آموزش، معاونت پژوهش و معاونت دانشجویی که کار تولید و امثال آن را انجام می‌دهد.معاونت پژوهش، کارهای مربوط به پایان نامه و نشست‌های تخصصی مثل فقه و رسانه را انجام می‌دهد و یا اینکه علمایی را از بیرون دعوت می‌کنند و با اساتید مختلف نشست‌هایی دارند. خروجی‌هایی مانند کتاب و نشریات، زیر نظر معاونت پژوهش است. انتشار 4 کتاب و یک فصلنامه و ... از فعالیتهای این بخش است.

معاونت آموزش از ابتدا تا کنون با حدود 30 دانشجو شروع کرده و الآن 300 دانشجو دارد که شامل دانشجوهای خواهر نیز هست.

با این این معاونت‌‌ها دیدارهایی داشتیم که ماحصل این گفت‌وگوها چنین است:

منابع مکتوب و متناسب با علم بومی

سید علی محمد آذربخش، مدیر آموزش فعلی و مدیر پژوهش سابق:

کار پژوهش دانشکده، تقویت بنیادهای علمی و پژوهشی دانشجویان است. تأمین منابع مکتوب و متناسب با علم بومی یکی از مهم‌ترین فعالیتهاست. با توجه به اینکه رسالت اصلی دانشکده در حوزه دین و رسانه است، بنابراین تمام فعالیت‌هایی که انجام می‌شود باید در این حوزه پیگیری شود. 

مجموعه فعالیت‌هایی که در بخش پژوهش انجام می‌شود، در همین راستاست و بخشی از آن به پایان نامه‌ها و تألیف کتب و انتشار نشریه تخصصی بر می‌گردد. گروههای کارورزی نیز بخش دیگری هستند که در این حوزه فعالیت می‌کنند.

ضمن اینکه در کنار اینها بحثهای مشاوره‌های پژوهشی، کارگاه‌های پژوهشی، سخنرانی‌ها و نشستهای پژوهشی نیز دنبال می‌شود. امیدواریم بتوانیم تا حد امکان به تولید متن متناسب با حوزه دین و رسانه که در کشور کمتر به آن پرداخته شده، بپردازیم.

عمده دانشجویان اینجا طلبه‌‌اند و با این پیشینه وارد دانشکده می‌‌شوند. نکته‌ای که اینجا عرض می‌کنم این است که دانشجویان این دانشکده برای کارهای پژوهشی و صرفا پایان نامه‌های تحصیلی خود، باید انتخاب موضوعاتشان دقیقا در حوزه دین و رسانه باشد و انطباق صد درصدی با دین و رسانه داشته باشد. در غیر این صورت برای تأیید و تصویب فرستاده نمی‌شود.
 
  
کسب رتبه و جوایز در جشنواره‌های مختلف

پایان نامه‌هایی که در هر 4 رشته ادبیات نمایشی، تولید سیما، علوم ارتباطات اجتماعی و رشته دین و رسانه که با 4 گرایش فلسفه رسانه، تاریخ و رسانه، فقه و رسانه و اخلاق رسانه نوشته می‌شوند، همین شرایط را دارند.

تا الآن حدود 120 پایان نامه با این محتوا تولید شده است و حدود 150 موضوع در همین راستا در حال کار است. برخی از این پایان نامه‌ها به صورت کتاب منتشر می‌شود و رتبه‌هایی را نیز کسب کرده است. مقالاتی که از آنها استخراج شده، در نشریات متعدد منتشر شده و جوایزی را کسب کرده و همه اینها به دلیل نو بودن بحث است.

دانشجویان تولید و ادبیات نمایشی، دو پایان نامه دارند؛ یک پایان نامه نظری و یک پایان نامه عملی. پایان نامه دانشجویان تولید سیما، تولید یک فیلم است که همین فیلم‌ها در جشنواره‌های مختلف رتبه کسب کرده در شبکه‌های سراسری و استانی پخش شده و باز به دلیل شاخص بودن این نوع کارهاست.

نکته دیگر که باید به آن بپردازم، گروه‌های کارورزی است. از ابتدا تا امروز 5 گروه کارورزی در این دانشکده شکل گرفته است. ما سعی کردیم این گروه‌ها به صورت هدفمند و مطابق با نیاز دانشکده پیش رود. این گروه‌ها عبارتند از فقه و رسانه، اخلاق رسانه، موسیقی و رسانه، طنز و رسانه و آخرین گروه، گروه دین و رسانه است.

هر کدام از اینها دارای ریز موضوعاتی هستند. مثلا اخلاق رسانه شامل 6 موضوع: اخلاق حرفه‌‌ای کارگردانی، اخلاق حرفه‌ای تهیه کنندگی، اخلاق حرفه‌ای نقادی در سازمان صدا و سیما، اخلاق حرفه‌ای مدیریت و مجری گری و ... در سازمان صدا و سیما هست که در گروه کارورزی مورد بررسی قرار گرفته و به عنوان کار پژوهشی منتشر شده است.

گروه‌های کارورزی با حضور 5 تا 7 دانشجو و زیر نظر 2 استاد راهنما فعالیت می‌کنند.

کتابهای منتشر شده توسط معاونت پژوهش/ فصلنامه تخصصی «رسانه دینی»

یکی از دغدغه‌هایی که وجود دارد و از دغدغه‌های مقام معظم رهبری نیز هست، تولید متون متناسب با رسالت دانشکده و مطابق با علم بومی است.

تألیف این متون به کمک افراد آشنا به حوزه دین و رسانه انجام پذیر است و تا الآن نیز با همین رویکرد چند کتاب منتشر شده است. از جمله کتاب‌های «حکمت رسانه یا درآمدی بر حکمت یا فلسفه رسانه»، «ادبیات تطبیقی در ایران»، «درآمدی بر ارتباطات و اصلاحات در اسلام»، «درآمدی بر فقه نگاه در رسانه‌های جمعی»، در این دانشکده منتشر شده است.

نکته دیگر اینکه، «رسانه دینی» عنوان فصلنامه تخصصی اینجا است و با توجه به همان مأموریت اصلی، منتشر شده و مقالات آن صرفا در حوزه دین و رسانه است که از اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی کمک گرفته شده است.

تحقیقات بنیادینی هم به طور کارهای حاشیه‌ای در حال انجام است. کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی برگزار می‌شود و از اساتید مجربی دعوت به عمل می‌آید. کارگاه‌های پژوهشی آموزشی نیز برگزار می‌کنیم که در آنها آموزش فیلمسازی و نمایشنامه نویسی و زبان انگلیسی و... انجام می‌گیرد.
 


 
 

فعالیت‌های متعدد و متنوع معاونت دانشجویی و تولید

سید ابوالقاسم صالحی زاده، معاون دانشجویی و تولید دانشکده:

معاونت دانشجویی، سه مدیریت اصلی را زیر نظر دارد. یکی مدیریت رفاهی و دیگری مدیریت فرهنگی و در آخر مدیریت تولید است.

در زمینه مدیریت فرهنگی بسیاری از بخش‌ها از جمله کارگاه‌ها، حلقه‌های نقد، سلسله جلسات موضوعی نقد و تهیه فیلم و هم‌چنین نشریه‌ و ویژه نامه دانشجویی و سایت، اردوهای کارگاهی و تولیدی، همایش‌ها و جشنواره‌ها و نشست‌های تخصصی و کرسی‌های هم‌اندیشی و مراسمات زیر نظر بخش فرهنگی معاونت دانشجویی اداره می‌شود.

الزامی برای حضور دانشجو در کارگاه‌ها وجود ندارد و شرکت آنها در این کارگاه‌ها باعث می‌شود تا با توجه به کارهای عملی که در این کارگاه‌ها انجام می‌دهند، حوزه نظری را به حوزه عملی نزدیک کنند.

حلقه‌های نقد یکی از بخشهایی است که با توجه به نیازهای روز رسانه ملی و نیازهای روز دین و ارتباطات برگزار می‌شود و سلسله جلساتش بسیار منظم و موضوعی هست. موضوع آن نیز در چند بخش است. یک بخش مربوط به بحثهای تخصصی دانشجویان و بخش دیگر مربوط به جریان شناسی روز است. به جریان آخرالزمان، دین و رسانه، روحانیت در رسانه و موضوعاتی از این دست پرداخته می‌شود.

در بخش تولید، تولیدات آموزشی و کلاسیک و تولیدات درخواستی دانشجویان از ایده و مشاوره تا بازخورد و تولیداتی که خود دانشکده سفارش می‌دهد، ساخته و مدیریت می‌شود.

در بخش رفاهی نیز بحث خوابگاه‌ها و ورزش و اردوهای تفریحی و زیارتی و تغذیه و اوقات فراغت و وام‌های دانشجویی، اداره می‌شود.

از دیگر فعالیتهای این معاونت، بحث دیدار با علماست که در چند مرحله داشته‌ایم و هم‌چنین جشنواره فیلم دانشجویی فعالیت مهم دیگری است که گاهی با همکاری تهران برگزار می‌شود.

همایش فارغ التحصیلان را داریم که در مرکز استانها برگزار می‌شود و از فارغ التحصیلانی که در سرتاسر کشور هستند دعوت به عمل می‌آید تا در این همایش شرکت و تبادل نظر داشته باشند. تا سال 90 بیش از 26 نمایشگاه عکس برپا شده که همه این برنامه‌ها زیر نظر معاونت دانشجویی و تولید انجام می‌گیرد.
 
  
از سال گذشته حدود 30 درصد ظرفیت آزمون سراسری به غیر طلبه‌ها داده شد

سید علی محمد آذربخش، مدیر آموزش فعلی:

دانشکده کار خود را در سال 77 با رشته تولید سیما در زمان آقای لاریجانی ریاست وقت سازمان صدا و سیما شروع کرده و ابتدا مدرک داخلی داده می‌شد اما از سال 87 مدرک رسمی و زیر نظر وزارت علوم داده می‌شود.

پذیرش از طریق آزمون سراسری و آزمون اختصاصی است. رشته‌ ادبیات نمایشی یا فیلمنامه نویسی  و رشته علوم ارتباطات و رشته دین و رسانه با 4 گرایش فقه و رسانه حکمت و رسانه و تاریخ رسانه و اخلاق رسانه اضافه شد. برای رشته جدید مدیریت رسانه درخواست داده‌ایم و تا حدی نیز پیش رفته است و امیدواریم به زودی راه اندازی شود. رشته‌های دیگر هم به تناسب ایجاد خواهد شد.

تا کنون سه بار آزمون اختصاصی برگزار شده و ویژه طلاب سراسر کشور است و دانشجویانی که از طریق آزمون اختصاصی پذیرش می‌شوند از بهمن ماه شروع به تحصیل می‌کنند. اما دانشجویانی که از طریق کنکور سراسری پذیرش می‌شوند از مهر ماه تحصیل خود را آغاز می‌کنند. از سال گذشته حدود 30 درصد ظرفیت آزمون سراسری به کسانی داده شد که شرایط طلبگی را ندارند و این 30 درصد از بین غیر طلبه‌ها پذیرش می‌شوند.

تعداد دانشجویانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل و یا در حال انجام پایان نامه هستند، حدود 300 نفر است.

در حوزه ادبیات نمایشی که فقط اینجا به طور خاص دنبال می‌شود و حتی دانشگاه صدا و سیما نیز ندارد، حدود 50 نفر مشغول به تحصیلند.

در رشته ارتباطات حدود 70 نفر و رشته تولید سیما حدود 150 نفر در حال تحصیل هستند.

فارغ‌التحصیلان در صورتی که برجستگی‌های علمی و شرایط مورد نظر سازمان را داشته باشند، جذب خود سازمان می‌شوند. در بخش‌های مختلف پژوهشگران سازمان صدا و سیما در حوزه دین و رسانه و مدیرهای گروه‌های سازمان و در سمت‌های مدیریتی تا سمت‌های پژوهشی و نویسندگی و فعالیتهای نظارتی مشغول به کار می‌شوند. 

حضور هزاران فیلم و سریال در آرشیو فیلم دانشکده صدا و سیمای قم

یکی از بخشهایی که در پایان گزارش از آن دیدن کردیم، بخش آرشیو فیلم دانشکده صدا و سیماست.

به گفته کارمند آرشیو، فیلم‌ها در اینجا دو دسته‌اند؛ فیلمهایی که به صورت امانت داده می‌شوند و در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند و فیلمهایی که امانت داده نمی‌شوند و فیلم اصلی هستند که فقط در اینجا نگهداری می‌شوند.

حدود 6000 فیلم و سریال در آرشیو دانشکده صدا و سیما وجود دارد و حدود 2000 فیلم اصلی که امانت داده نمی‌شود. 6000 فیلم و سریالی که اینجا هست، دو نوع است: عمومی و پژوهشی. عمومی‌ها مثل فیلم‌هایی است که از تلویزیون پخش می‌شود و پژوهشی‌ها شامل فیلم‌هایی است که کمی از عمومی‌ها بازتر است ولی در حد کات خورده‌‌ها نیست.

جالب است بدانید به همین تعداد فیلم مادر هم وجود دارد که اگر این فیلم‌های امانی گم بشود، دوباره از روی فیلم‌های مادر زده شود و در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

کارمند بخش آرشیو اشاره می‌کند از قبل از انقلاب و یا اوایل انقلاب مستنداتی دارند که البته تعدادشان کم است.

گزارش: محمد محمدپور و مینا شیرخان

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار