امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۷:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55627
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۱۰
تعداد بازدید: 130
سعید بیابانکی شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره میزان سرانه مطالعه اظهار داشت: مردم ...

سعید بیابانکی شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره میزان سرانه مطالعه اظهار داشت: مردم مطالعه نمی‌کنند و برای آن بهانه‌هایی درست می‌کنیم مثل اینکه کتاب گران است اما اینها مطلقا درست نیست چون در زمانی‌که کتاب ارزان هم بود باز سرانه مطالعه پایین بود و به فرهنگ عمومی ارتباط دارد. ما کلا مردم مکتوبی نیستیم و بیشتر مردم شفاهی هستیم و دوست داریم اطلاعات را بشنویم تا بخوانیم. از قدیم مردم ما با منبر، وعظ و ... عادت کردند ولی در کشورهای دیگر اینگونه نیست و این چنین جلسات شفاهی نداریم، اگر هم باشد خیلی تخصصی است و همایش علمی است.

وی ادامه داد:  رسانه‌ها و تعدد دنیای مجازی در این موضوع اثرگذار است ولی قبلش هم که اینها نبود باز سرانه مطالعه پایین بود و موضوع فراگیری است.

این شاعر در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برخی معتقدند عناوین کتاب‌ها محدود هستند و مخاطبان را جذب نمی‌کنند، گفت: من این مسئله را قبول ندارم و کتاب‌های متعددی در بازار هستند و در حال حاضر کتاب‌هایی مجوز گرفته‌اند که برخی از نویسندگان آنها حتی با کلیت جمهوری اسلامی هم مشکل دارند. کتاب‌های متنوعی موجود هستند و آنها که مجوز نشر هم ندارند در گوشه خیابان انقلاب به فروش می‌رسند مثل کتاب‌های ایرج میرزا و ... .

بیابانکی در زمینه کارهایی که برای افزایش سرانه مطالعه می‌توان انجام داد، توضیح داد: نظام آموزشی ما ضد مطالعه است و ما بچه‌ها را به صورتی پرورش می‌دهیم که از کتاب و کتاب‌خوانی بدشان می‌آید. در زمان ما تا حدی بد بود که بچه‌ها بعد از اتمام مدرسه کتاب‌هایشان را می‌سوزاندند اتفاقی که در هیچ جای دنیا نمی‌افتد. سیستم آموزش و پرورش ضد مطالعه است و باید سیستم را به شکلی مانند حوزه‌های علمیه سوق بدهیم که عاشق مطالعه باشند. سیستم آموزشی وقتی متکلم وحده باشد این موضوع در کودکان نهادینه می‌شود و در دراز مدت چنین آثاری را به دنبال خواهد داشت. در دانشگاه هم وضع همین‌گونه است.

وی درباره مهمترین نهادهایی که در این زمینه اثرگذار هستند، خاطرنشان کرد: رسانه ملی و تلویزیون نقش بسیار مهمی دارند اما کاری نمی‌کنند و تبلیغ کتاب ممنوع بود ولی تبلیغ چیپس و پفک جایز! البته اخیرا گویی ممنوع نیست اما باید تبلیغ درستی کرد و روزی حداقل 10 دقیقه کتاب تبلیغ شود. کتاب در رسانه ملی در حال حاضر هم در حد تبلیغ پفک نیست.

شاعر کتاب «نامه‌های کوفی» درباره تبلیغاتی که در حال حاضر در تلویزیون صورت می‌گیرد، عنوان کرد: ‌برنامه تلویزیونی باید زنده و پر چالش در زمینه کتاب باشد و جاذبه تصویری ایجاد کند. باید درگیری و چالش میان افراد مختلف ایجاد کرد و صرفا نشان دادن عنوان کتاب تاثیری ندارد و جاذبه تصویری می‌خواهد.

بیابانکی درباره نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در زمینه افزایش سرانه مطالعه گفت: وزارت ارشاد باید کمی محدودیت در مورد ممیزی را با سعه صدر بیشتری انجام دهد و با یک کتاب تغییری در جامعه اتفاق نمی‌افتد.

وی در پایان درباره نقش نویسندگان و شاعران گفت: وظیفه ما تولید آثار و تبلیغ است و به جاهای مختلف برویم و با خوانندگان گپ بزنیم و نظرات آنها را بپرسیم و به نظرات آنها بدهیم  و ارتباط دوسویه با آنها برقرار کنیم. به نظرم دنیای مجازی می‌تواند در این زمینه هم اثرگذار باشد. سرانه مطالعه بسیار پایین است و کاری برای آن نشور نسل آینده نسلی تهی و بی سواد خواهد بود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها