امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۲:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55644
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین مظفر معاون نظارت مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز سه‌شنبه طی نشست ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین مظفر معاون نظارت مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز سه‌شنبه طی نشست خبری در تشریح عملکرد این معاونت گفت: پنجمین گزارش عملکرد معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی مربوط به سه ماهه خرداد، تیر و مرداد ماه سال 92 تنظیم و به نمایندگان مجلس تقدیم شد.

به گفته مظفر گزارش معاونت نظارت مجلس به صورت سه ماهه بوده و به نمایندگان مجلس و همچنین دستگاه‌های مرتبط داده می‌شود.

این نماینده مردم در خانه ملت با یادآوری اینکه آخرین گزارش معاونت نظارت مجلس مربوط به پایان کار دولت دهم است، خاطرنشان کرد: طی گزارش بعدی عملکرد دولت جدید را بررسی و طی گزارشی اعلام خواهیم کرد.

مظفر در تشریح آخرین گزارش معاونت نظارت مجلس گفت: در حوزه نظارت بر ابلاغ و انتشار قوانین از مجموع 10 قانون ابلاغ شده، رئیس‌جمهور دو قانون را در مهلت قانونی 5 روزه و 4 قانون را با تاخیر ابلاغ کرده است، البته 4 قانون هم با توجه به گذشت زمان نهایتا توسط رئیس مجلس به روزنامه رسمی ابلاغ شد.

وی افزود: در بحث نظارت بر اجرای قوانین و عملکرد مسئولان و دستگاه‌های اجرایی هم پایش مصوبات دولت حکایت از آن دارد که هنوز آئین‌نامه‌های مربوط به 50 قانون مصوبه هشتم و نهم تصویب نشده است.

معاون نظارت مجلس اضافه کرد: البته دولت در این سه ماهه باید 380 آئین‌نامه را تهیه و تنظیم می‌کرد که 167 مورد انجام نشده است.

وی در خصوص تذکر نمایندگان به وزرا و رئیس‌جمهور هم اظهار داشت: نمایندگان مجلس نهم از اول خرداد تا پایان مرداد 92 جمعا هزار و 50 مرتبه به وزرا و رئیس‌جمهور تذکر داده‌اند که از آن میان وزیر نیرو مخاطب بیشترین تذکر (175 فقره) و وزیر اطلاعات مخاطب کمترین تذکر (2 فقره) بوده‌اند.

مظفر در ادامه تشریح جزئیات گزارش عملکرد نظارتی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از اول خرداد تا پایان مرداد 92 اعضای هیئت وزیران مخاطب 50 سؤال نمایندگان دور نهم بوده‌اند، این سؤالات بنا به احکام آئین‌نامه داخلی برای بررسی مقدماتی به کمیسیون تخصصی ذیربط ارجاع شده و تحت رسیدگی است.

وی اضافه کرد: تاکنون کار بررسی سه سؤال به صحن علنی کشیده شده که نمایندگان از پاسخ وزرا قانع شدند؛ در این زمینه هم وزیر کشور با 10 سؤال مخاطب بیشترین سؤال بوده و وزرای دادگستری، بهداشت و اطلاعات نیز مخاطب سؤالی از نمایندگان نبوده‌اند.

به گفته معاون نظارت مجلس در مدت سه ماهه ذکر شده 5 تحقیق و تفحص به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شده که تحقیق و تفحص‌ها در دستور کار کمیسیون یا صحن علنی قرار دارند.

مظفر افزود: البته 61 درخواست تحقیق و تفحص داشتیم که فقط 5 مورد آنها به هیئت رئیسه تقدیم شده است که این مسئله نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد؛ معاونت نظارت در این زمینه پیشنهادی دارد تا شاهد تفاوت فراوان بین درخواست تحقیق و تفحص‌ها و تقدیم آنها به هیئت رئیسه نباشیم.

وی درباره شکایات واصله به کمیسیون اصل نود مجلس هم گفت: از اول خرداد تا 31 مرداد سال جاری 907 فقره شکایت در کمیسیون اصل نود ثبت و در جلسات کمیسیون و کمیته‌های چهارگانه رسیدگی شده یا در حال رسیدگی است.

مظفر درباره موارد ارجاعی از رئیس و هیئت رئیسه مجلس به معاونت نظارت هم اظهار داشت: معاونت نظارت بیش از 12 مورد ارجاعی رئیس و هیئت رئیسه مجلس و موضوعات نظارتی خاص را پیگیری و گزارش کرده است.

وی درباره نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور هم که جزو موارد مندرج در گزارش معاونت نظارت مجلس آمده است، خاطرنشان کرد: بحث نظارت بر انتخابات شوراها در دستور کار معاونت قرار گرفت و گزارش هیئت نظارت از برگزاری انتخابات سال 92 از جلسه علنی 16 مرداد ماه قرائت شد.

معاون نظارت مجلس در ادامه گفت: حدود 20 مورد مصوبات دولت با قوانین مجلس مغایرت داشته است.

مظفر همچنین اظهار داشت: در گزارش جدید بخشی در خصوص گزارش بازرسان مجلس اضافه شده است؛ درحال حاضر مجلس 200 ناظر در مجامع و شوراهای ملی و 200 ناظر در مجامع و شوراهای استانی دارد که آنها گزارشات خود را به معاونت ارائه می‌کنند.

معاون نظارت مجلس با اشاره به آغاز کار دولت یازدهم از تهیه گزارش از فعالیت سه ماهه این دولت خبر داد.

مظفر تاکید کرد: گزارشات معاونت نظارت هم جنبه اطلاع‌رسانی و هم جنبه پیگیری دارد و مباحث مربوط به آن دنبال خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود گفت: یک گزارش سالانه از روند حرکتی معاونت نظارت مجلس به دولت جدید و رئیس جمهور ارائه کردیم تا از مباحث مرتبط با این معاونت خانه ملت مطلع شوند.

به گزارش فارس پنجمین گزارش معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی طی ماه‌های خرداد، تیر و مرداد ماه سال جاری با محورهای نظارت بر ابلاغ و انتشار قوانین، نظارت بر اجرای قوانین و عملکرد مسئولان و دستگاه‌های اجرایی، تذکر نمایندگان به وزرا و رئیس‌جمهور، سؤال نمایندگان از وزرا، تحقیق و تفحص، رای اعتماد به وزرا، حضور وزرا و مسئولان اجرایی در صحن علنی مجلس برای ارائه گزارش و تبادل نظرات، تطبیق مصوبات دولت با قوانین، انتخاب نمایندگان ناظر در مجامع و شوراها، نظارت بر شوراها و مجامع و هیئت‌ها، رسیدگی به شکایات مردمی در کمیسیون اصل نود، موارد ارجاعی از ریاست و هیئت رئیسه مجلس و موضوعات خاص نظارتی و نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور تهیه و تنظیم شده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها