امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۶:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55664
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۰
تعداد بازدید: 75
حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص انتشار مطلبی در روزنامه ...

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص انتشار مطلبی در روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر تجزیه 5 کشور خاورمیانه یعنی عراق، سوریه، لیبی، یمن و عربستان سعودی به 14 منطقه قومی و مذهبی گفت: این گزارش جدید نیست و در زمان بوش پدر و پس از اخراج ارتش عراق از کویت تحت عنوان دکترین نظم نوین جهانی مطرح شد.

وی افزود: از نظر آمریکایی‌ها خاورمیانه‌ای ایده‌آل است که در آن کشورهای بزرگ مانند عربستان و سوریه تجزیه شده و هر بخشی دارای نظام طائفی یا قومی خود باشد، اما شرایط به وجود آمده در منطقه پس از جنگ خلیج فارس و به خصوص شکست رژیم صهیونیستی از حزب‌الله در جنگ 33 روزه رویکرد آمریکا در منطقه را تغییر داده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه به نظر می‌رسد طرح ارائه شده در روزنامه نیویورک تایمز نوعی بازنگری در سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه و همچنین تست واکنش افکار عمومی منطقه باشد، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط امروز منطقه، آمریکا نمی‌تواند به هدف خود که تجزیه کشورهاست، دست یابد و این رویا و خواست گروه‌های تندرو و جمهوری‌خواهان است.

هانی‌زاده با تاکید بر اینکه نام ایران در بین این کشورها مطرح نشده است، گفت: ایران قابل تجزیه نیست زیرا کارشناسان غربی پس از انقلاب اسلامی به این نتیجه رسیدند که با وجود نوعی همگرایی ملی در سطح همه قومیت‌ها و نیز همگرایی مذهبی شکل گرفته در کشور تجزیه جنگ داخلی در ایران روی نخواهد داد.

وی ادامه داد: این دو عنصر یعنی در همگرایی ملی و مذهبی در ایران باعث قوام کشور شده و به همین دلیل آمریکا از همان ابتدای انقلاب تلاش کرد این دو مؤلفه را هدف قرار دهد.

هانی‌زاده به تحریک برخی قومیت‌ها از سوی غرب در اوایل انقلاب اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: آنها تلاش کردند نوعی گسست در جامعه و حکومت ایران ایجاد کنند اما پس از 34 سال شاهد همگرایی بیشتر مردم هستیم.

وی یادآور شد: امروز عربستان به دلیل نظام غیر دموکراتیک، سوریه به دلیل مسائل داخلی و درگیری‌های رخ داده در آن و عراق به دلیل اختلافات طائفی و مذهبی جزو اهداف اصلی غرب برای تجزیه هستند اما باید گفت این طرح مربوط به 20 سال پیش است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه ممکن است طرح ارائه شده شبیه طرح خاورمیانه بزرگ خانم رایس باشد که در دهه گذشته عنوان شد، خاطرنشان کرد: آمریکا نتوانست کلید طلایی خاورمیانه را در اختیار رژیم اسرائیل قرار دهد چرا که این رژیم در جنگ 33 روزه شکست سختی خورد.

هانی‌زاده افق آینده خاورمیانه را وابسته به تحولات سوریه خواند و یادآور شد: نتایج درگیری داخلی سوریه منطقه را تحت تاثیر می‌گذارد و آمریکا تصور می‌کند که اگر بتواند موضوع سوریه را آن طور که می‌خواهد پیش ببرد می‌تواند به سراغ سایر طرح‌های منطقه‌ای خود حرکت کند.

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها