امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55665
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران در مصاحبه با المانیتور گفت؛ ایران باید به کنفرانس ژنو 2 و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران در مصاحبه با المانیتور گفت؛ ایران باید به کنفرانس ژنو 2 و گفت‌وگوها درباره سوریه دعوت شود و آماده است در اجرای توافقنامه پیرامون مساله سلاح‌های شیمیایی سوریه کمک کند.

ظریف تاکید کرد که تهران برای پیگیری سریع پرونده هسته‌ای آمادگی کامل دارد.

وی افزود: من خوشحالم که آقای جان کری در برنامه 60 دقیقه گفت که او می‌تواند پرونده هسته‌ای ایران را در عرض 6 ماه حل و فصل کند.

ظریف همچنین گفت: هیچ کس بیشتر از من خوشحال نمی‌شود وقتی که آمریکا و دیگر اعضای گروه 3+3 اراده سیاسی لازم برای حل و فصل این موضوع طی یکی دو ماه آینده را داشته باشند.

وزیر خارجه ایران تاکید کرد؛ اگر ما موضوع هسته‌ای را به سرانجام برسانیم می‌توانیم به حل و فصل سایر موضوعات نیز بپردازیم.

وی به اهمیت روابط با روسیه و چین در استراتژی منطقه‌ای ایران تاکید کرد و توضیح داد که حضور آقای روحانی در نشست سازمان همکاری‌های شانگهای در بیشکک و دیدار وی با روسای جمهور روسیه و چین (ولادیمیر پوتین و شی جینپینگ) فضای مثبتی را ایجاد کرده بود.

ظریف افزود: روابط ما با چین و روسیه یک رقیب در برابر روابط ما با غرب نیست و تنها به ما امکان جهت گیری متنوع در روابطمان می‌دهد.

وی تاکید کرد که روابط ایران و روسیه در موضوع سوریه موثر بوده است.

ظریف در این زمینه گفت: شما نتایج مثبتی زیادی از این همکاری درباره سوریه مشاهده می‌کنید. همکاری ما موجب شد که از جنگ جلوگیری کنیم. این مهم از طریق تلاش‌های بازیگرانی مثل ایران و روسیه، و آمریکا و دیگر بازیگران حاصل شد و آماده است در روند اجرای توافقات آمریکا و روسیه برای از بین بردن سلاحهای شیمیایی سوریه همکاری و کمک کند.
بازیگران غیردولتی سوریه هم باید خلع سلاح شیمیایی شوند
ظریف گفت: ما اکنون به سمت اجرای کنوانسیون سلاحهای شیمیایی توسط سوریه حرکت می‌کنیم. این پروسه سخت است اما برای اینکه مطمئن شویم به سرعت و کامل اجرا شود ما به عنوان کشوری که در این فرایند حضور داشته آماده هستیم همکاری کنیم تا ذخایر شیمیایی سوریه تحت نظارت سازمان منع سلاحهای شیمیایی تخریب شود.
وی گفت: ما امیدواریم که بازیگران غیردولتی هم خلع سلاح شیمیایی شوند چرا که معتقدیم بازیگران غیردولتی نیز سلاح شیمیایی در اختیار دارند. ما باید مطمئن شویم که سوریه پایگاه بعدی تندروها نخواهد بود.
برای شرکت در کنفرانس ژنو ۲ التماس نمی‌کنیم
وزیر خارجه ایران اضافه کرد؛ ایران آماده است در کنفرانس ژنو۲ شرکت کند اگر از ما دعوت شود. ما التماس نمی کنیم که دعوت شویم. اگر از ما درخواست کنند ما می‌رویم بدون هیچ پیش شرطی و هیچ پیش شرطی را هم نمی‌پذیریم.
  ادامه دارد...
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها