امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۳:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55667
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۰
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، گروه‌های مسلح موسوم به «گردان التوحید»، «گردان‌های الفاروق»، «ارتش محمد»، ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، گروه‌های مسلح موسوم به «گردان التوحید»، «گردان‌های الفاروق»، «ارتش محمد»، «گردان آزادگان شام اسلامی»، «تبارک الرحمن»، «ماموریت‌های ویژه»، «یوسف العظمه»، «صلاح الدین»، «گروه 12 تکاور»، «گروه اولین شجاعان»، «گروه دومین شجاعان» و همچنین گروه «جبهة النصره» و «امارت اسلامی عراق و شام» و شمار دیگری از گروه‌های مسلح جدایی خود را از آنچه که ائتلاف معارضان سوری نامیده می‌شود، اعلام کردند.

گروه‌های مذکور تاکید کردند که ائتلاف معارضان بعد از اعلام آمادگی برای شرکت در کنفرانس ژنو جهت مذاکره با دولت سوریه تنها برای منافع شخصی خود تلاش می‌کند و نماینده منافع آنها نیست.

اعلام سریع لیست گروه‌های مسلح جدا شده از ائتلاف نشان می‌دهد که هدف از این اقدام وارد آوردن ضربه سیاسی به این ائتلاف و کاستن از قدرت نمایندگی آن است.

سرانجام گروه‌های مسلح با گرایش‌های مختلف به جماعت اخوان المسلمین و گروه القاعده ختم می‌شود که این دو همپیمان قطر و ترکیه هستند و هم اکنون با عربستان وارد یک درگیری منطقه‌ای شده‌اند،‌ عربستان نیز از جهادی‌های سلفی‌ که با گروه‌های مسلح وابسته به جماعت اخوان اخوان المسلمین و سازمان القاعده در سوریه علیه نظام این کشور در مبارزه هستند، حمایت می‌‌کند.

اما دلیل پیشنهاد قطر و ترکیه به گروه‌های مسلحی که برای منافع آنها می‌جنگند، مبنی بر جدا شدن از ائتلاف به سه ماه پیش باز می‌گردد که «معاذ الخطیب»، رئیس سابق ائتلاف کنار گذاشته شد و حمد آل ثانی امیر سابق قطر دستور کناره‌گیری او را صادر کرد تا آمریکا نیز پرونده سوریه را از چنگ قطر درآورده و به همسایه و دشمنش عربستان سعودی بسپارد.

سران آل سعود «احمد جربا»‌ را به عنوان رئیس ائتلاف انتخاب کردند و با محدود شدن نفوذ اخوان المسلمین ضربه محکمی به بلندپروازی‌های قطر و ترکیه در سلطه‌طلبی و افزون‌خواهی در منطقه وارد آمد.

جدایی تعداد زیادی از گروه‌های مسلح از ائتلاف تاثیر زیادی بر روند مذاکراتی که قرار است، میان دولت سوریه و مخالفان برگزار شود، خواهد داشت که غرب همچنان آنها را نماینده اصلی اپوزیسیون سوریه به شمار آورده و نسبت به دیگر گروه های مخالف سهم بیشتری به آنها داده است.

به طور کلی می‌توان آثار این تحولات را در روند حل و فصل بحران سوریه در موارد زیر خلاصه کرد:

1. جدایی گروه‌های مسلح از یکدیگر قدرت مانور ائتلاف مخالفان در مذاکرات را محدود خواهد کرد،‌ به خاطر اینکه محدوده جغرافیایی تحت سلطه ائتلاف در داخل سوریه بسیار کم است و مناطقی که تحت کنترل شبه نظامیان ائتلاف مذکور قرار دارد، تنها 20 درصد از اراضی سوریه است،‌ مناطقی در جنوب سوریه در نزدیکی مرزهای مشترک با اردن، بخشی از حمص و مساحت بسیار اندکی از ریف دمشق.

2. این جدایی باعث افزایش تعداد گروه‌های مسلح شده و اطلاعات افشا شده اشاره می‌کند که توافق ژنو منجر به تشکیل نیروی سری مشترکی در سوریه خواهد شد و عناصر مسلحی که ائتلاف خود را با ارتش سوریه در جنگ علیه ترورسیم حفظ کنند، نیز جزئی از آن خواهند بود. این تحولات به دسته بندی گروه‌های مسلح جدا شده به گروه‌های تروریستی کمک خواهد کرد و ارتش سوریه نیز ماموریت سرکوب و نابودی این گروه‌ها را بر عهده خواهد گرفت. این مسئله ترکیه و قطر را در صورت اعلام تایید توافقنامه روسیه و آمریکا در مورد سلاح‌های شیمیایی از گردونه تحولات حذف خواهد کرد. پایه و اساس توافقنامه مذکور حل و فصل جامع بحران سوریه و دربردارنده از بین بردن نیروهای تروریستی که این دو کشور حمایت می‌کنند، خواهد بود.

3. شاید این تحولات نشان از عزم واشنگتن برای رهایی از افراد مسلح افراطی در سوریه باشد، این گروه‌ها همچنان تهدیدی برای منافع آمریکا در منطقه به شمار می‌روند، به ویژه حضور آنها در نزدیکی مرزهای سرزمین‌های اشغالی تهدیدی برای رژیم صهونیستی است و این رژیم قطب نمای تحرکات واشنگتن در منطقه به شمار می‌رود و امنیت اسرائیل خط قرمز واشنگتن است و سیاست‌های واشنگتن در منطقه و حتی در جهان را تعیین می‌کند.

این تحولات فرصتی است برای ارتش سوریه تا گروه‌های مسلح در نتیجه اختلافات به وجود آمده در میان آنها اقدام به حذف و نابودی یکدیگر کنند که ما نمونه آن را در جنگ میان گروه «امارت اسلامی عراق و شام» و گروه «طوفان شمال» به وضوح می‌بینیم.

«علاء الدین الحسن» تحلیلگر مسائل استراتژیک سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس عنوان کرد: حوادث اخیر سوریه از جمله جنگ میان گروه‌های مسلح و اعلام جدایی ده‌ها گروه مسلح از ائتلاف معارضان نشان می‌دهد که صحنه سوریه درآستانه حل و فصل بحران، بحرانی‌تر از دو سال پیش شده است.

وی افزود: بازتاب‌های این اختلافات و جدایی گروه‌های مسلح از ائتلاف به عنوان نیروی اصلی مخالفین، در جریان مذاکرات ژنو نشان دیده خواهد شد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها