امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55678
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۲
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، اتفاقی که امسال در روز شعر و ادب و بزرگداشت شهریار افتاد و انتساب شعر علی ای همای رحمت به شهریار توسط عده‌ای زیر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، اتفاقی که امسال در روز شعر و ادب و بزرگداشت شهریار افتاد و انتساب شعر علی ای همای رحمت به شهریار توسط عده‌ای زیر سوال رفت، همچنان واکنش‌هایی در بین اهالی شعر و ادب دارد و بسیاری در دفاع از شهریار و شبهه‌ای که به شعر معروف او یعنی «علی ای همای رحمت» وارد شد، برخاسته‌اند و شهریار را مبرا از شایعه‌های مطرح شده می‌دانند. در همین راستا قادر طراوت پور عقیق رئیس دفتر شعر و ادب وزارت ارشاد در واکنش به این اقدام، یادداشتی را در اختیار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس قرار داده است که در ادامه از نظر می‌گذرانید:

** این شبهه مساله تازه‌ای در ادبیات ما نیست

اصل قضیه‌ای که امسال در سالروز بزرگداشت شهریار و روز شعر و ادب اتفاق افتاد از یک شایعه قدیمی نشات می‌گیرد. اما مایه تعجب است که این اتفاق از طرف برخی دامن زده می‌شود که شاعر هستند و نامی دارند و تا کنون هم نتوانسته‌اند سندیتی برای این ادعای خود ارائه و حقیقت این موضوع را ثابت کنند. این شبهه‌ای که درباره شعر «علی ای همای رحمت» مطرح شده‌ است، مساله تازه‌ای در ادبیات ما نیست و بزرگان شعر و ادب به این اتفاق توارد می‌گویند. شهریار هم به سنت قدمای شعر و ادب فارسی مثل حافظ و فردوسی و سعدی و و مولوی و دیگر شاعران بزرگ پارسی گو از پیشینیان خود قطعا اثراتی پذیرفته است. مثلا شاعری قبل از حافظ شعری با این مضمون دارد که «ما خاک را به نظر کیمیا کنیم» و حافظ بعد از او این شعر را تضمین کرده و سروده است: «آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند/ آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند» و از این دست مثال‌ها در شعر فارسی فراوان است. بعضی از مصرع‌های حافظ برای خواجوی کرمانی است  و بخشی از شاهنامه را نیز فردوسی نسروده است و این یک اصل پذیرفته شعری در همه روزگاران بوده است و مایه تعجب است که بعضی از دوستان این مساله تخصصی را به شکل نامناسبی رسانه‌ای کرده‌اند و بعد هم سندیتی برای گفته ‌های خود ارائه نمی‌کنند.

به تحقیق می‌توان گفت شعر «علی ای همای رحمت» سروده شهریار است و مرحوم اوستا و مشفق کاشانی سال‌ها پیش در این موضوع مطالبی را ارائه کرده بودند. البته مصرع اول شعر یعنی «علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را» تاثیر پذیرفته از مصرعی است از شاعر دیگر که این چنین است: «علی ای سحاب رحمت تو چه آیتی خدا را» که این شعر اتفاقا شعری ناشناخته است و منتسب به افتخار العلما متخلص به صهبا پسر میرزا حسن آشتیانی صاحب فتوای تنباکو است. البته هیچ سندی هم در این زمینه وجود ندارد. از افتخار العلما فقط یک مثنوی حیدرنامه به جا مانده که در وزن دیگری سروده شده است و حتی برای همین مصرع هم تا کنون سندی ارائه نشده است.

**«علی ای همای رحمت» داشته فرهنگی جامعه ما است

به عقیده من درباره این موضوع کمی خلط مبحث شده است و نباید در شعری چنین که به عنوان داشته فرهنگی و باور عمومی در جامعه دینی و فرهنگی ما پذیرفته شده، تشکیک کرد و بعد هم به آن شک دامن زد. اصلا این یک موضوع پژوهشی است که هیچ مدرک و سندی هم ندارد و هیچ پژوهشگر دانشگاهی یا یک محقق آکادمیک درباره آن اظهار نظر نکرده است و همین مساله نشان می‌دهد که این بحث‌های پیش آمده در حد بحث‌های ژورنالیستی و سطحی و عوامانه است نه یک بحث مستدل و مستند علمی.

**عده‌ای تلاش می‌کنند روز شعر ادب روز بزرگداشت شهریار نباشد

شعر «علی ای همای رحمت» یکی از ماندگارترین اثرهای فرهنگی ما و متعلق به روح علوی جامعه و سروده شهریار است و این یک موضوع پژوهشی تثبیت شده است و نمی‌توان با سخنی آشفته در یک تریبون غیر علمی در آن خللی وارد کرد. البته دلیل این رویداد این است که عده‌ای از روی غرض تلاش می‌کنند روز شعر و ادب، مصادف با روز بزرگداشت شهریار نباشد اما آنها متوجه این نکته نیستند که شهریار مظهر فرهنگی تمام جامعه فرهنگی ایران بزرگ است؛ هر چند زبان مادری این استاد شعر و ادب آذری بوده است اما بخشی از حقیقت شعر ایران است و این موضوع در تقویم فرهنگی ایرانیان تثبیت شده است و دیگر نباید به هیچ وجه به این موضوع دامن زده شود و همه بپذیریم که شهریار شاعر بزرگی است و هیچ منافاتی هم ندارد که سعدی و حافظ و فردوسی و مولوی شاعرانی پرآوازه‌تر و بزرگ‌تر از شهریار هستند اما روز شعر و ادب در تقویم ما با بزرگداشت شهریار عجین باشد.

شهریار متعلق به همه انسان‌های عالم، همه اهالی فرهنگ و هنر و متعلق به دوست داران شعر است و دامن زدن به این بحث‌ها هیچ سودی ندارد. ما هم هر سال روز شعر و ادب را در وزارت ارشاد با یاد همه شاعران گذشته از جمله سعدی و حافظ و مولوی و فردوسی و سنایی و بیدل و صائب و خواجوی کرمانی و شهریار گرامی می‌داریم.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار