امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۸:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55723
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، محمد باقر ذوالقدر در اولین گردهمایی بسیجیان قوه قضاییه و وزارت دادگستری در مورد مذاکره و ارتباط با آمریکا گفت: باید ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، محمد باقر ذوالقدر در اولین گردهمایی بسیجیان قوه قضاییه و وزارت دادگستری در مورد مذاکره و ارتباط با آمریکا گفت: باید مراقب باشیم تا به دستاوردهای 8 سال دفاع مقدس و انقلاب پشت‌پا نزنیم و به آنها خیانت نکنیم بلکه تلاش شود از این دستاوردها حمایت کنیم.

وی ادامه داد: برقراری رابطه با آمریکا امری عادی و متعارف نیست و جزء حساس‌ترین و پیچیده‌ترین مسائل سیاست خارجی ما است.

ذوالقدر تصریح کرد: آمریکا پس از پایان یافتن نظام دو قطبی به عنوان قدرت برتر دنیا محسوب می‌شود و سرکرده جریان استکبار و میراث خوار استعمار جهانی است و به دلیل تعاملی که در طول سالها با ایران داشته این رابطه به یک پدیده خاص در سیاست خارجی ما تبدیل شده است.

معاون راهبردی قوه قضاییه گفت: آمریکا در تعامل با ایران بیشترین ظلم و جنایت را در حق مردم ما روا داشته و از 240 کشور دنیا اگر یک کشور را به عنوان کشوری که بیشترین ظلم و جنایت را به ایران داشته بخواهیم معرفی کنیم، آمریکا است.

وی افزود: بیش از یک قرن از قدمت آمریکا نمی‌گذرد. تبهکاران و دزدان اروپایی به این قاره حمله کردند و آن را بنا کردند. از ساخت آمریکای جدید تاکنون همیشه این قاره در تعامل خود با ایران روند خیانت را داشته است.

ذوالقدر با اشاره به اینکه آمریکا در طول جنگ جهانی، ایران را پل پیروزی و وسیله خود قرارداده، گفت: بعدها آمریکا میراث‌خوار انگلیس شد و ساواک را در ایران تأسیس کرد و ارتش ایران دنباله‌رو ارتش آمریکا شد و باید همه جنایتهای ساواک را به حساب آمریکا بنویسیم.

وی افزود: در جریان انقلاب، آمریکا بیشترین حمایت را از شاه داشت و برای سرنگونی انقلاب مستقیماً دخالت کرد؛ فهرست بالابلندی از جنایتهای قبل و بعد از انقلاب از سوی آمریکا در دست است به طوری که حتی دارایی‌های ما را مسدود کردند و در جریان طبس حمله مستقیم نظامی داشته‌اند.

معاون راهبردی قوه قضاییه با اشاره به تحریک صدام از سوی آمریکا تصریح کرد: شورای همکاری خلیج فارس برای حمایت از بعثی‌های عراق از سوی آمریکا شکل گرفت و گر نه عرب‌ها فکر تأسیس چنین شورایی را نداشتند.

ذوالقدر گفت: اگر کیفرخواستی بخواهیم علیه آمریکا صادر کنیم باید کیفرخواستی از جنابت‌های آمریکا را لیست کنیم؛ تدوین قانون داماتو و آغاز تحریم‌های عملی علیه ایران و تمدید هر 5 سال یک‌بار نمونه‌ای از این جنایتها است.

وی افزود: آمریکا به بهانه هسته‌ای شدیدترین تحریم‌ها را که به تعبیر خود فلج‌کننده‌ترین فشارها است را علیه ایران راه انداختند، این رفتار جز عقده گشایی و خصومت چه معنایی دارد.

معاون راهبردی قوه قضاییه افزود: انرژی هسته‌ای حق ما و هر ملتی است و استفاده صلح‌آمیز از آن حقی است که نمی‌توانند ما را محدود کنند.

ذوالقدر گفت: آمریکایی‌ها رسماً در فتنه‌های سال 88 وارد شدند، اظهارنظر کردند و به عناصر فتنه روحیه دادند، آنها از منافقان حمایت کردند و این افراد را از لیست تروریست‌ها خارج کردند.

وی با اشاره به واقعه 11 سپتامبر گفت: دولت به اصطلاح اصلاحات با راه‌انداختن بحث تنش‌زدایی و گفت‌وگوی تمدن‌ها که البته شعار جهانی شد روی کار آمد اما آمریکا ما را در کنار عراق و کره شمالی محور شرارت نامید و تهدید به حمله نظامی و اتمی کرد.

معاون راهبردی قوه قضاییه گفت: بحث مراوده و ارتباط با آمریکا ساده نیست و هوشیاری بالایی را می‌طلبد، تدبیر دقیقی را می‌خواهد و اینکه یک گپ و گفت و مکالمه صورت بدهیم کافی نیست.

وی دلایل برقراری ارتباط آمریکا با ایران را اینگونه توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران نظامی قدرتمند در منطقه است. موقعیت ایران استحکام ساخت قدرت، برخورداری از نظام مشروعیت دینی و مردمی، وحدت، ثبات و امنیت، وجود رهبر خردمند، تجربه تاریخی انقلاب، جنگ همه جانبه، وجود نیروهای مسلح ایران را دارای ویژگی‌هایی کرده که آمریکا را خواستار برقراری رابطه با ما نشان می‌دهد.

ذوالقدر عمق استراتژیک ایران در خارج از مرزها را عامل دیگری برای برقراری ارتباط آمریکا با کشور دانست و افزود: از سوی دیگر آمریکا دچار ضعف‌هایی شده است و به‌رغم ادعای قدرتی که دارد با 20 ساله گذشته متفاوت است.

وی افزود: همه سیاستهای آمریکا در منطقه با شکست مواجه شده است، می‌خواستند به سوریه حمله کنند و نتوانستند و بحران‌های مالی آمریکا در سال‌های اخیر بر کسی پوشیده نیست.

معاون راهبردی قوه قضاییه گفت: ناکارآمدی سیاست تحریم آمریکا که مهمترین حربه‌اش بود شکست خورده است بنابراین آمریکا نیازمند برقراری رابطه با کشور ایران است.

ذوالقدر گفت: اینکه برخی سیاستمداران ما دهانشان آب افتاده بدانند که گرایش آمریکا به برقراری ارتباط به مراتب بیشتر است و همین مکالمه نشان می‌دهد از قبل ساماندهی شده بود و اوباما به عنوان کار تبلیغاتی در بین خبرنگاران حاضر شد و این گفت‌وگو را مطرح کرد.

معاون راهبردی قوه قضاییه گفت: آمریکایی‌ها بیش از برخی از سیاستمداران ما به رابطه با ما نیازمندند چرا که بدون دخالت ایران، حل مسائل منطقه شدنی نیست.

ذوالقدر افزود: آنهایی که بیشترین رابطه را با آمریکا داشته‌اند مگر چه دارند که ما دنبال آن باشیم و باید بدانیم اعتبار بین‌المللی ما ممکن است در این مذاکرات از بین برود.

معاون راهبردی قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستاوردهای 8 سال دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس میراث و دستاوردهای آن جزء امانتهای تاریخی ملت است که در آن سهیم هستیم و باید در جهت پاسداری از آن تلاش کنیم.

وی گفت: 8 سال دفاع مقدس باعث صدور انقلاب ما شد و پرده از چهره جهان‌خواران کنار زد، این دوران ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکست و نشان دادیم که علیه تمام قدرت‌ها می‌توانیم سالها مبارزه کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار