امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۲۰:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5575
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۰
تعداد بازدید: 103
حمید بورد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به این که برای توسعه مخازن مشترک باید هر کاری می توان ...

حمید بورد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به این که برای توسعه مخازن مشترک باید هر کاری می توان انجام داد، گفت: وقتی اولین چاه حفر می‌شود، تولید از این چاه نه در برنامه اولیه و نه در بودجه لحاظ می‌شود و دولت هم هیچ حسابی روی درآمد ناشی از آن نمی‌کند.

وی ادامه داد: به همین دلیل درآمد ناشی از تولید اولیه مخزن بهترین محل برای وام گرفتن در جهت توسعه مخزن است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد:بنابراین باید درآمد ناشی از صادرات نفت از تولید اولیه مثلا 10 هزار بشکه‌ای یک مخزن برای توسعه همان مخزن به کار گرفته شود.

وی گفت: به عنوان مثال در یک مخزن که توان تولید 200 هزار بشکه در روز دارد، با حفر 4 یا 5 حلقه چاه و صرف هزینه 200 میلیون دلار که هزینه کمی در توسعه میادین محسوب شده و قابل تأمین است، توسعه این میدان را به صورت تولید زود هنگام آغاز می‌کنیم.

بورد اظهار داشت: تولید زود هنگام از این میدان می تواند محل درآمدی برای ادامه توسعه پلکانی این مخزن شود و با این درآمد می‌توان چاه‌های بعدی را حفر کرد و کارخانه نمک‌زدایی احداث کرد تا به تدریج و در طول زمان توسعه میدان کامل شود.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق نفتخیز جنوب ادامه داد: بنابراین می‌توان تا  4 سال از درآمدهای مخزن وام گرفت و با در امد آن این وام را باز پس داد. آن هم در شرایطی که درصد این وام هر سال کمتر می‌شود، چرا که میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز سال به سال کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: به این شیوه می‌توان یک مخزن بزرگ مانند آزادگان را ظرف 4 یا 5 سال توسعه داد.

بورد در پاسخ به پرسشی درباره نیاز این شیوه توسعه میادین به وضع قوانین جدید گفت: در قانون بودجه می‌توان مجوز این نوع سرمایه گذاری را پیش‌بینی کرد، چنانکه در بودجه 88 چنین اتفاقی به صورت محدود رخ داد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره لزوم مالکیت شرکت نفت بر مخزن برای تحقق چنین شیوه‌ای از توسعه گفت: اکنون که شرکت‌های بهره‌‌بردار نماینده دولت هستند شرکت‌ها می‌توانند به عنوان نماینده دولت وارد کار شوند و با پایان یافتن پروژه آن را تحویل دولت دهند.

بورد افزود: این روش همانند زمانی است که از طریق فاینانس یا بیع متقابل منابع مالی وارد پروژه‌ها می‌شود، در این شیوه هم با در نظر گرفتن ردیف بودجه‌ای مشخص از درآمدها و هزینه‌ها می‌توان کل با بخشی از درآمدهای مخزن را در دوره توسعه از درآمدهای دولت جدا و به توسعه مخزن اختصاص داد.

وی خاطرنشان کرد: از نظر فنی این کار شدنی است و می‌تواند در شرایطی که منابع مالی محدود است، جایگزین روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری در توسعه میادین مانند فاینانس، بیع متقابل یا مشارکت در تولید شود. 

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها