امروز : دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 26
۱۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55818
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «رویترز»، درحالیکه مجلس نمایندگان و سنای کنگره آمریکا باید تا قبل از تاریخ 15 اکتبر سال جاری میلادی درباره ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «رویترز»، درحالیکه مجلس نمایندگان و سنای کنگره آمریکا باید تا قبل از تاریخ 15 اکتبر سال جاری میلادی درباره افزایش سقف بدهی دولت واشنگتن رای گیری کند و از طرفی در حالیکه جمهوریخواهان تهدید کرده اند که در مقابله با دموکرات ها، با گسترش مجوز قرض گیری دولت آمریکا مخالفت خواهند کرد، «جی کارنی» سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید روز گذشته (دوشنبه)،‌ هر گونه اقدام یک جانبه از سوی «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا برای افزایش این سقف در صورت ناکامی کنگره در تصویب آن تا قبل از ضرب الاجل اواسط اکتبر را رد و اقدامی فاقد اعتبار توصیف کرد.

بر این اساس، کارنی به خبرنگاران گفت: حتی اگر رئیس جمهور بتواند سقف بدهی را نادیده بگیرد، حقیقت این است که جنجال مهمی پیرامون قدرت رئیس جمهور برای اقدام یک جانبه وجود دارد به این معنا که این (افزایش یک جانبه سقف بدهی توسط اوباما) جایگزین معتبری به جای افزایش سقف بدهی توسط کنگره نیست و در این صورت، اقتصاد و بازارهای جهانی نیز آن را جدی نخواهند گرفت.

«بیل کلینتون» رئیس جمهور اسبق آمریکا از جمله کسانی است که تاکید دارد که اوباما باید شخصا سقف بدهی دولت را به منظور مهار ورشکستگی آن افزایش دهد؛ کلینتون در این راستا به متمم چهاردهم قانون اساسی آمریکا اشاره می کند که این متمم می گوید که اعتبار بدهی های عمومی دولت نباید زیر سؤال برود.

اوباما در ماه ژانویه سال جاری میلادی اعلام کرد که از این متمم برای افزایش یکجانبه سقف بدهی استفاده نمی کند و از طرف دیگر کارنی نیز روز گذشته عدم تمایل اوباما برای چنین اقدامی را تکرار کرد و گفت این وظیفه کنگره است که در زمینه محدودیت بدهی وارد عمل شود و وظیفه رئیس جمهور نیست.

سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید روز گذشته گفت: رئیس جمهور نمی تواند خودش سقف بدهی را افزایش دهد؛ این دولت باور ندارد که متمم چهاردهم قدرت نادیده گرفتن سقف بدهی را به وی می دهد.

سقف بدهی 16.7 تریلیون دلاری دولت واشنگتن به سرعت در حال پر شدن است و اگر این سقف افزایش پیدا نکند و واشنگتن مجوز قرض گیری بیشتری توسط کنگره به دست نیاورد، دولت آمریکا نمی تواند صورت حساب ها و بدهی هایش را پرداخت کند و در این صورت ورشکست خواهد شد.

جمهوریخواهان کنگره آمریکا اعلام کرده اند که اگر اوباما با تعویق امضای لایحه خدمات درمانی اش و کاهش عمیق هزینه ها موافقت کند، آنها (جمهوریخواهان) نیز با افزایش سقف بدهی موافقت نخواهند کرد؛ این درحالیست که اوباما هم با عدم امضای لایحه خدمات درمانی و هم با کاهش عمیق هزینه ها مخالفت کرده است.

این خبر در شرایطی منتشر می شود که دولت واشنگتن به دنبال بن بست به وجود آمده میان جمهوریخواهان و دموکرات ها بر سر بودجه، امروز اول اکتبر و همزمان با آغاز سال مالی جدید و نداشتن قانون بودجه جدید، تعطیل شد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها