امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۱۹:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55823
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 46
به گزارش فارس، غالب قندیل تحلیلگر مسایل منطقه‌ای در مقاله‌ای در خبرگزاری الشرق الجدید به واکاوی ابعاد و انگیزه‌های درگیری‌‌های داخلی تروریست‌های سوری ...

به گزارش فارس، غالب قندیل تحلیلگر مسایل منطقه‌ای در مقاله‌ای در خبرگزاری الشرق الجدید به واکاوی ابعاد و انگیزه‌های درگیری‌‌های داخلی تروریست‌های سوری با یکدیگر پرداخته و نوشت که این درگیری‌ها در بخش‌هایی که خارج از تسلط دولت قرار دارد؛ دنبال می‌شود، وی برخی علل این درگیری‌ها را به تحولات سیاسی اخیر بعد از ابتکار روسیه مرتبط کرد.

قندیل نوشت که زیر ساخت گروه‌های تروریستی در سوریه آمیخته‌ای از مزدوران و دزدها وتکفیری‌ها و قاتلان حرفه‌ای است و از لحاظ اقتصادی و اجتماعی این گروه‌های مسلح که تعداد تشکیلات آنها بالغ بر هزار گروه است؛ از گروه‌های محلی کوچک و تیم‌های با حجم متفاوت تشکیل شده‌اند، این موضوع در تمامی گزارش‌هایی که در این رابطه نوشته شده و تمامی بررسی‌های میدانی از این حوادث موجود است.

این ترکیب فرصت خوبی را برای غارت ثروت‌ها و انجام غارت‌ها در سطح وسیع در سوریه ایجاد کرده و تشکیلات القاعده که با فتاوای شیوخ تروریست و تکفیری ساپورت می‌شوند، در این زمینه اختلافی با هم ندارند، به همین علت غارت‌های زیادی در این فضا با نام موهوم انقلاب در سوریه انجام می‌شود. به همین علت است که با فتواهای شیوخ و سران تکفیری‌ها در این حالت درگیریها در عرصه میدانی مبنی بر غارت های بیشتر و واگرایی بین گروه‌های مختلف مسلح است تا بتوانند ترکیب اقتصادی و اجتماعی مبتنی بر سرقت و وابستگی خارجی را برای خود حفظ کنند.

وی همچنین تصریح کرد که در ترکیب گروه های مسلح تروریست بخش زیادی از مبارزان خارجی وابسته به گروه‌های جهادی از القاعده وجود دارند که بالغ بر دهها هزار نفر هستند و در دو گروه وابسته به القاعده شامل حبهه النصره و دولت اسلامی عراق و شام توزیع شده اند، این گروهها از حمایت گسترده مالی و تسلیحاتی عربستان سعودی و قطر برخوردار هستند؛ علاوه بر این تروریست‌های دیگر وابسته به القاعده از مرزهای لبنان، ترکیه و اردن از تابعیت‌های مختلف وارد سوریه می‌شوند، این موضوعی است که آمریکا و کشورهای اروپایی نیز به آن اعتراف کرده‌اند، جبهه النصره گروه داعش تعدادی زیادی از این مبارزان از کشورهای آسیای مانند چچن، ترکمنستان، افغانستان و آفریقا مانند سومالی را در خود دارد، این دو گروه البته برای گرفتن نمایندگی القاعده در سوریه با یکدیگر وارد درگیری شده‌اند، این در حالی است که ایمن الظواهری رهبر القاعده بیعت جبهه النصره را پذیرفته است.

قندیل در ادامه این مقاله نوشت که درگیری بین این دو قدرت [تکفیریهای وابسته به القاعده و ارتش آزاد سوریه] انگیزه‌های سازمانی و سیاسی دارد و مبتنی بر دیدگاه‌های تکفیری تروریست‌هاست که هر راهکار سیاسی در سوریه را رد کرده و با هر قدرتی که به دنبال توسعه توان نظامی خود در سوریه باشد تا بتواند از این توان در گفت‌وگوها استفاده کند، ‌دشمنی می کند. از سوی دیگر القاعده به دنبال تسلط بر یک سرزمین برای توسعه پروژه بزرگ خود در منطقه و جهان است. القاعده، سوریه را تنها بخشی از پروژه‌های خود می داند و به هیچ هدفی در مورد آینده سیاسی این کشور فکر نمی‌کند، تکفیری‌ها مخالف دولت ملی و جامعه سوریه با تمامی ساختارهای آن هستند و با حذف تمام مخالفان خود می خواهند به بقا ادامه دهند و حاکم بر شرایط کنونی شوند. آنها با هر گروهی که ممکن است از سوی غرب تامین شده و با القاعده مخالفت کنند، می جنگند. این گروه‌ها البته در میان خود نیز وارد درگیری شده و به دنبال حذف همدیگر برآمده‌اند.

این تحلیلگر مسایل راهبردی در پایان تصریح کرد که حرکت اختلاط گروه های تروریستی که از نظامیان وابسته به آمریکا تحت پرچم ارتش آزاد سوریه خارج شده اند، به تصمیم عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس است تا در مقابل تحولات سیاسی بایستند، این در حالی است که برخی از اطلاعات درز شده نشان می‌دهد که آمریکا در پی شکست خوردن در طرح‌های خود برای فعال کردن اقدامات تروریستی علیه دولت ملی سوریه تحت عنوان اصلاح توازن در منطقه، به دنبال گرفتن پرونده سوریه از بندر بن سلطان است. این در حالی است که نیروهای بندر در ایجاد هر نفوذ جدی در حلب، ساحل لاذقیه و غوطه در دمشق شکست خورده‌اند و این موضوع باعث شد تا آمریکا موضوع تصمیم به دخالت نظامی در سوریه را مطرح کند، اما با آزمایش قدرت سخت بین‌المللی و منطقه‌ای محبور به کنار گذاشتن این سیاست شد و استراتژی جدیدی را بنا نهاد که نشان از سقوط هیمنه یک جانبه آمریکا در جهان می داد.

در فضای کنونی حتی اگر بندر بن سلطان مجبور به عقب‌نشینی شود، نیروهای تروریستی مورد حمایت وی که هیچ پروژه سیاسی در مورد آینده سوریه ندارند و در شرایط جنگی و هرج و مرج زندگی کرده‌اند، در موضع خود باقی خواهند ماند. این واقعیتی است که بسیاری از کشورها در پی بروز پدیده امرای جنگ با آن مواجه بوده‌اند، امرایی که پلاکاردهای سیاسی و اعتقادی را در دست می‌گیرند تا به غارتگری و هرج ومرج در کشورها ادامه دهند، این موضوع در جریان جنگ داخلی در لبنان وجود داشت و قبل از ایجاد حالت نظامی به رهبری ماتسی تونگ در چین نیز شاهد آن بودیم.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار