امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55829
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 129
به گزارش فارس به نقل از العالم، این اقدام عربستان و امارات به شدت لبنانی‌ها را عصبانی کرده و رسانه های این کشور دیروز و امروز گزارش‌های متعددی در ...

به گزارش فارس به نقل از العالم، این اقدام عربستان و امارات به شدت لبنانی‌ها را عصبانی کرده و رسانه های این کشور دیروز و امروز گزارش‌های متعددی در مورد انگیزه این اقدام منتشر کردند.

روزنامه السفیر به عنوان یکی از مهمترین نشریات لبنانی خبر اول امروز خود را به این مساله اختصاص داده و تاکید کرده که علل درخواست از سلیمان برای لغو سفرش به عربستان وامارات شاید متفاوت باشد، ولی این درخواست در روابطِ بین سران کشورها کم سابقه بوده است و می‌توان گفت که یک نوع "توهین" محسوب می شود. این مساله هم ناگفته نماند که امارات علت درخواست از سلیمان برای به تعویق انداختن سفرش را نیز بیان نکرد که این امر این سؤال را در ذهن تداعی می کند که چه عللی باعث شده پادشاه عربستان و رئیس دولت امارات فرصتی برای حتی استقبال نمادین از سلیمان به عنوان رئیس جمهوری یک کشور پیدا نکنند تا شأن و مقام او را حفظ کنند.

اگر علت درخواست امارات از سلیمان برای لغو سفرش چنین توجیه شود که شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس دولت امارات بیمار است، آیا ولیعهد نمی‌توانست به جای رئیس دولت از سلیمان استقبال کند و این در حالی است که امارات دلیلی برای عذرخواهی خود از میزبانی سلیمان ارائه نکرده است.

دولت ریاض نیز بیماری عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان را علت به تعویق انداختن سفر سلیمان اعلام می کند، ولی این علت قانع کننده نیست خصوصاً اینکه ملک عبدالله یک روز قبل از سفر برنامه ریزی شده سلیمان به فعالیت عادی خود ادامه می‌داد. بنابراین معلوم است که دیدارهای مسئولان آمریکایی و ایرانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سران کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خصوصاً مسئولان عربستان را متحیر کرده است.

السفیر نوشت که عربستان از دیدارهای مسئولان آمریکایی و ایرانی که نخستین دیدار از زمان پیروزی انقلاب ایران بود، شوکه شده، به نحوی که سعود الفیصل وزیرامور خارجه عربستان در دیدار با میشل سلیمان در نیویورک از تصمیم دولت واشنگتن برای مذاکره با ایران ابراز نگرانی کرد.

مساله دیگر اینکه ائتلاف 14 مارس خصوصاً گروه المستقبل از مخالفت پادشاه عربستان با سفر میشل سلیمان شوکه شد و نتوانست توجیهی سیاسی یا دیپلماتیک قانع کننده برای تعویق سفر سلیمان ارائه کند و این در حالی است که ائتلاف 14 مارس امید زیادی به سفر میشل سلیمان به ریاض برای تشکیل دولت جدید لبنان با ترکیب (8-8-8) بسته بود .

به نوشته السفیر، ولی پیش بینی ها درست از آب درنیامد، زیرا عربستان فکر می کرد که لبنان همچنان اسیر تصمیمات آنها خواهد بود، ولی مساله انهدام سلاح‌های شیمیائی سوریه، منتفی شدن گزینه حمله نظامی به سوریه و وقایع نیویورک نشان داد که نباید بیش از حد به آمریکایی‌ها برای تغییر توازن قدرت در سوریه امید بست و باز شدن بیشتر دست ایران در کشورهای منطقه مانند عراق، لبنان و سوریه نیز نگرانی عربستان را بیشتر کرده است.

عربستان با توجه به امور فوق باید از هر گونه اقدام نسنجیده اجتناب می‌کرد، لذا سفر میشل سلیمان را به تعویق انداخت و شاید دعوت عربستان از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برای ادای مناسک حج نیز بی‌ارتباط با این موضوع نباشد، ولی نباید از احتمال وجود ارتباط بین وقایع نیویورک، تغییرات حاصله در گروهای مسلح فعال در شمال سوریه و اطراف دمشق و انفجارهای مناطق کُردنشین عراق غفلت کرد.

بنابراین عربستان آماده نبود که میشل سلیمان را به تشکیل دولت جدید لبنان با ترکیبی خاص ترغیب کند، چرا که اِعمال هر ترکیبی پیامدهای خاص خود را دارد به این نحو که ترکیب (8-8-8) شاید باعث بروز شکست‌های سیاسی حساب نشده ای شود و ترکیب (9+9+6) پیشنهادی ولید جنبلاط نیز مغایر با برنامه‌ریزی های عربستان و متحدانش است و طرح (دولت بی طرف) نیز مورد تأیید میشل سلیمان و ولید جنبلاط نیست.

این روزنامه لبنانی در ادامه می‌نویسد: لذا عربستان بهتر دید که پیش از مذاکره‌اش با طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی هیچ اقدامی انجام ندهد و همراه سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس وارد مذاکره با ایران شود و هیچ تعهدی به میشل سلیمان و دیگران ندهد.

به هر حال ملک عبدالله در نبود مسئولان امور لبنان یعنی بندر بن سلطان و سعود الفیصل نمی‌توانست از میشل سلیمان استقبال کند، زیرا بندر بن سلطان در اروپا به سر می برد و تلاش می کند که پیش از برگزاری کنفرانس ژنو 2 اقداماتی را در خصوص سوریه انجام دهد و سعود الفیصل نیز در واشنگتن تحت درمان است و نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد را نیز پیگیری می کند.

علی عواض العسیری سفیر عربستان در بیروت دیروز گفته بود که سفر میشل سلیمان به ریاض با رایزنی مسئولان عربستانی و لبنانی به آینده موکول شده است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها