امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۷:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55862
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۸
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان همچنین با تأکید بر بهبود روند ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان همچنین با تأکید بر بهبود روند حمل‌ونقل در سال‌های اخیر، پیشنهاد کرد که قراردادهای بین‌المللی برای انتقال منابع انرژی تنظیم و همچنین گفتمان سیاسی جدید و دائم در آسیای مرکزی تحت عنوان «همایش صلح و همکاری» برگزار شود.

پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی سازمان ملل امروز سه‏‌شنبه (9 مهر) در گزارشی از سخنرانی وزیر خارجه ترکمنستان در شصت‌وهشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، ضمن اعلام مطلب فوق، تصریح کرد: به نظر وزیر خارجه ترکمنستان ایجاد همایش مذکور می‏‌تواند راهکار جدیدی برای حل‌و‌فصل مسائل مهم در منطقه آسیای مرکزی و کشورهای همسایه آن باشد.

مرداف تأکید کرده بود: همایش مذکور در واقع می‏‌تواند بستر مناسبی برای ایجاد شورای مشورتی سران کشورهای آسیای مرکزی باشد.

این مقام عالی‌رتبه دولت ترکمنستان که به نمایندگی از دولت و ریاست جمهور این کشور سخن می‏‌گفت، پیشنهاد کرد که در سال 2014 همایش بین‏‌المللی خلع سلاح به میزبانی عشق‏‌آباد، برگزار شود.

از سوی دیگر خبرگزاری «شین هوا» از نیویورک گزارش داد که دولت ترکمنستان روز دوشنبه استفاده از نیروی نظامی را به عنوان ابزار سیاست خارجی و روابط بین‌المللی رد کرده است.

این منبع به نقل از رشید مرداف معاون رئیس هیئت وزیران و وزیر خارجه ترکمنستان که در مجمع عمومی سازمان ملل صحبت می‌کرد، افزود: کشور ما متقاعد شده‏ که امروزه راه‌حل‏‌های مبتنی بر استفاده از زور، محکوم به شکست است و این راه‌حل‏‌ها منشأ و عوامل ایجاد مناقشات را حذف نمی‏‌کنند.

وزیر خارجه ترکمنستان تأکید کرد: ما به عنوان یک اصل، استفاده از نیروی نظامی را به عنوان ابزار سیاست خارجی و روابط بین‌الملل رد می‌کنیم.

وی در پایان تصریح کرد: رئیس‌جمهور کشورش در شصت‌وششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل ابتکاری را که هدف از آن تصویب بیانیه سازمان ملل در مورد اولویت استفاده از ابزارها و راه‏‌های سیاسی و دیپلماتیک برای حل مسائل جهانی می‌باشد، پیشنهاد کرده است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها