امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۹:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55864
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۸
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «شیرعلی خیرالله اف» وزیر دفاع تاجیکستان با حمایت از این سند، در جلسه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «شیرعلی خیرالله اف» وزیر دفاع تاجیکستان با حمایت از این سند، در جلسه پارلمان این کشور گفت: متن موافقت‌نامه با روسیه در این زمینه یک سال پیش ضمن بازدید رسمی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه از تاجیکستان به امضا رسید و ماه می سال جاری میلادی در مجلس دومای روسیه نیز تصویب شد.

این مقام عالی‌رتبه نظامی تاجیکستان حضور پایگاه 201 روسیه در خاک این کشور را به منفعت هر 2 کشور عنوان کرد و گفت: موجودیت این پایگاه به هیچ وجه علیه کشور ثالث نیست.

وی همچنین تصریح کرد که همزمان با امضای این موافقت‌نامه، در تاریخ پنجم اکتبر سال 2012 یادداشت تفاهمی در مورد ارائه کمک‌های فنی- نظامی روسیه به ارتش تاجیکستان که شامل هواپیماهای نظامی، توپخانه، وسایل ارتباطات، ماشین‌های زرهی، موشک‌اندازها، ماشین‌های مکانیزه و سلاح است نیز به امضا رسیده که اقداماتی جهت اجرای آن انجام می‌شود.

وزیر دفاع تاجیکستان در این جلسه پارلمان همچنین با اشاره به این که روسیه در حال حاضر از کشورهای اساسی همکار و کمک‌کننده در اجرای برنامه‌های آموزش و تربیت کادرهای نظامی تاجیکستان است، تأکید کرد: از آغاز سال 2005 تاکنون در مؤسسات آموزش عالی نظامی روسیه بیش از 2 هزار افسر تاجیک آموزش دیده و هم‌اکنون نیز به طور رایگان 500 نفر مشغول آموزش می‌باشند.

به گفته وی، روسیه در هشت سال گذشته به تاجیکستان 411 میلیون دلار کمک‌های نظامیه فنی ارائه کرده‌ است.

این توافق‌نامه در تاریخ 18 سپتامبر سال جاری میلادی از سوی «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان به پارلمان این کشور پیشنهاد شده بود.

مسئله تصویب قرارداد بین دوشنبه و مسکو درباره تمدید حضور پایگاه 201 بیش‌تر از یک سال مورد بحث رسانه‌ها، جامعه شهروندی، کار‌شناسان و ساکنان عادی تاجیکستان بود اما هنگامی که «شکورجان ظهوراف» رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان از وکلای مجلس این کشور خواست تا چنانچه در خصوص تصویب این سند سؤالی و یا پیشنهادی دارند مطرح کنند، اکثر نمایندگان در جواب تصویب بدون بحث آن را در میان گذاشتند.

«سهراب شریف‌اف» وکیل مجلس نمایندگان تاجیکستان نیز در این جلسه از همتایان خود خواست که در حمایت از این سازش‌نامه رأی دهند چرا که به گفته وی، «سود سیاسی دارد».

در این جلسه «اسماعیل تلبک‌اف» نامزد پست ریاست جمهوری از حزب کمونیست تاجیکستان نیز گفت: «طرفداری از سازش‌نامه مذکور به نفع دولت بوده  و باید این سازش‌نامه بدون شک و تردید تصویب شود.»

«محی‌الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و نمایندگان پارلمان این کشور نیز در این جلسه سخنرانی کرد و گفت: «از نگاه ما تاجیکستان به عنوان یک کشور مستقل باید استقلال خود را حفظ کرده و قدرت تأمین امنیت خویش را داشته باشد.»

وی افزود: «اما واقعیت این است که با توجه به بعضی خطر‌ات منطقه‌ای، شاید ما نتوانیم امنیت خود را تأمین کنیم و ا‌گر چنین تهدیدی وجود داشته باشد، پس فکر می‌کنم ما مجبوریم انتخاب کنیم که یکی از کشور‌های قدرتمند باید در تاجیکستان پایگاه داشته باشد که با در نظر داشتن تاریخ همکاری و مهاجران کاری تاجیک، شاید روسیه انتخاب درست است.»

کبیری در ادامه اظهار داشت که نمایندگان طرفدار آنند که تاجیکستان به عنوان کشوری مستقل خود بتواند امنیت خویش را تأمین کند و به دولت‌های دیگر متکی نباشد ضمن این که وقتی چنین سازش‌نامه‌ای مطرح و یا بررسی می‌شود، باید همه مردم اطلاع کافی در مورد آن داشته باشند بخصوص این که در سازش‌نامه مذکور چه شروطی برای تاجیکستان مشخص شده و چه منافعی برای این کشور دارد؟

در جلسه امروز پارلمان تاجیکستان همچنین موافقت‌نامه در مورد شرایط جدید حضور مهاجران جویای کار تاجیک‌ در قلمرو روسیه  که هشتم فوریه سال 2013 به امضا رسیده بود، تصویب شد.

تاجیکستان با تصویب این سند در مورد تمدید حضور پایگاه نظامی روسیه برای 29 سال آینده به مباحث مخالفان این سند که عمدتا از طریق رسانه‌های مستقل دامن زده می‌شد، پایان داد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها