امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۸:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55867
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۸
تعداد بازدید: 32
به‌ گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، به‌ ابتکار وزارت فرهنگ، اتحادیه نویسندگان و انتشارات «ادیب» تاجیکستان، در ...

به‌ گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، به‌ ابتکار وزارت فرهنگ، اتحادیه نویسندگان و انتشارات «ادیب» تاجیکستان، در پایتخت این کشور هشتصدمین سالروز تولد مولانا برگزار شد.

در این مراسم که با حضور پررنگ شعرا، نویسندگان، دانشمندان و دانشگاهیان تاجیک همراه بود، «میرزا شاهرخ اسراری» وزیر فرهنگ تاجیکستان سخنرانی کرد.

وی تجلیل شایسته از روز مولانا در کشورش را «ثمره استقلال» توصیف کرد و گفت که توجه به‌ ریشه‌های تاریخی و تمدنی مردم و بهره‌برداری از آثار گرانمایه بزرگان علم و ادب گذشته از اهداف مقامات عالی دولت تاجیکستان می‌باشد.
اسراری در این رابطه به‌ تجلیل باشکوه نوروز و سایر مراسم‌ها و سنن تاریخی و فرهنگی مردم خود اشاره کرد.

وزیر فرهنگ تاجیکستان گفت که در چارچوب برنامه بزرگداشت هشتصدمین سالروز مولانا جلال‌الدین رومی در این کشور اقدامات مختلف فرهنگی صورت گرفته است.

وی همچنین چاپ اثر ارزشمند این شاعر و عارف بزرگ با نام «فیه‌مافیه» از سوی انتشارات «ادیب» را گامی مهم برشمرد و از دانشمندانی که برای برگرداندن آن به‌ خط سرلیک زحمت کشیدند، قدردانی به‌ عمل آورد.

این مقام تاجیک انتشار جدید منتخب مولانا به‌ زبان تاجیکی، روسی و انگلیسی در کشورش را نیز از دیگر اقدامات ارزشمند در راستای آشنا کردن مردم با آثار گره‌گشای این ادیب و عارف بزرگ دانست.

«مهمان بختی» رئیس اتحادیه نویسندگان تاجیکستان نیز توجه دولت و ملت کشورش به‌ مفاخر تاریخی و تمدنی را از برکت استقلال ملی ارزیابی کرد.

وی گفت: در زمان شوروی از آثار مولانا این شاعر و عارف بزرگ نه‌ تنها به‌ طور جدی چیزی معرفی نمی‌شد، بلکه از پاره‌هایی از اشعار وی با هدف گسترش رویکرد دین‌زدایی استفاده به‌ عمل می‌آمد. 
بختی اشاره کرد که به‌ مناسبت روز مولانا هر ساله در تاجیکستان برنامه‌های مختلفی نظیر همایش، میزگرد، مولوی‌خوانی و غیره برگزار می‌شود.

سخنرانی «علی‌اصغر شعردوست» سفیر ایران در تاجیکستان نیز مورد توجه شرکت‌کنندگان این همایش قرار گرفت.

وی با اشاره به‌ جایگاه و نقش استثنایی مولانا در احیا و غنای فرهنگ و عرفان ایرانی و فرهنگ بشری، گفت: در واقع کدام شخصیت در عالم اسلام و عرفان توانسته است فراتر از حد و شأن خاص قومی و بومی بنیان‌گذار فرهنگ پرمایة ملی و دینی باشد که در ایجاد و غنای فرهنگ بشری چنان نقش برجسته‌ای ایفا کند، به طوری که اندیشمندان سراسر عالم را علیرغم همه اختلافات و تفاوت‌های ظاهری، پس از گذشت هفت قرن گردهم آورد و بر سر خوان او نشاند و هر کدام از ظن خویش یار وی گردیدند و همچنان در اثبات عظمت مولانا و مثنوی او می‌نویسند، در حالی که آن دریای بیکران، همچنان غواصانی را می‌طلبد تا در کرانه عمیق‌تر آن شناگری کنند.
وی به باور تمام محققان اعم از خاورشناسان غربی و اندیشمندان اسلامی و ایرانی، مولانا دین و معرفت عرفانی را با امر قدسی و تجربة دیدار با عوالم برتر درآمیخته است.

شعردوست در ادامه افزود: در مثنوی معنوی هنوز هم می‌توان دغدغه‌ها و تضادهای درونی انسان عصر 21 را مشاهده کرد. مثنوی برخلاف دیگر آثار، انسان را به وحدت دعوت می‌کند و اگر تضادی در آن دیده می‌شود، تضاد درونی انسانی است و از این رو، مولانا نخستین سفیر صلح جهان است که همة مردم را فارغ از زبان و رنگ و قوم و نژاد به همدلی دعوت می‌کند:

ای بسا هندو و ترک همزبان

ای بسا دو ترک چون بیگانگان

پس زبان محرمی خود دیگر است

همدلی از همزبانی خوشتر استمولانا هرگز نخواست مانند مقلدان معاصر خود نعش‌کش الفاظ بی‌جان و مرده باشد، بلکه مسیحایی بود که با اعجاز خود کلامِ مرده را جانی تازه بخشید:

آبِ حیوان خوان، مخوان این را سخن

روحِ نو بین در تنِ حرفِ کهن

در این همایش همچنین محققان و دانشمندان دیگری نیز سخنرانی کرده و پیرامون افکار و اندیشه‌های عرفانی مولانا ابرازنظر نمودند.

قرائت شعر و اجرای آهنگ‌هایی بر اشعار مولانا و نمایش‌نامه‌ای با نام «بشنو از نی» از دیگر برنامه‌های بزرگداشت روز مولانا در تاجیکستان بود.انتهای پیام/خ  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها