امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۳:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55907
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۸
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس « خالد بن أحمد بن محمد آل خلیفه» وزیر امور خارجه بحرین در گفت‌وگو با روزنامه عربستانی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس « خالد بن أحمد بن محمد آل خلیفه» وزیر امور خارجه بحرین در گفت‌وگو با روزنامه عربستانی «الحیات»، تأکید کرد که ایران کشور همسایه‌ای مهم برای بحرین است.

خالد بن حمد گفت: پنهان نمی‌کنم که به دنبال روابط بهتر با تهران هستیم زیرا ایران کشوری بزرگ است و ما در گام نخست روابط  بسیار خوبی از هر جهت با این کشور همسایه داریم.

وی افزود: علی رغم اختلاف نظرها اما روابط ریشه داری میان دو کشور چه در میان مردم و چه به صورت رسمی وجود دارد و ما به دنبال بهبود روابط با ایران هستیم زیرا ایران صفحه جدیدی را گشوده که با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید رویکردهای جدیدی نیز ایجاد شده و ما همواره دستانی که به سوی ما دراز شده را می‌فشاریم.

وزیر امور خارجه بحرین تأکید کرد که منامه به دنبال بهبود روابط با ایران است به همین دلیل در اظهارات خود از بسیاری از مسائل چشم پوشی می‌کند تا روابط با تهران بهتر شود.

خالد بن حمد در پاسخ به سوالی درباره فصل مشترک سخنان «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا و «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران درباره تحولات منطقه و ابراز نگرانی از تحولات منطقه به خصوص عراق، سوریه و بحرین گفت: سخنان رئیس جمهور ایران مسئله تازه‌ای نیست و رئیس جمهور سابق نیز همواره همین سخنان را تکرار می کرد زیرا هر بار که ایران از مسئله سوریه سخن می‌گوید بحرین را نیز با آن همراه می‌کند.

وی افزود: درباره این مسئله با برادرم آقای « محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران گفت‌وگو کرده ام و به او اعلام کردم که این مسئله ما را آزار می‌دهد، اما استفاده رئیس جمهور آمریکا از این مسئله پدیده تازه‌ای است و هنگامی که از بحران طائفه‌ای در منطقه سخن گفت شرایط سوریه و بحرین و عراق را یکسان دانست و این موضوع برای ما قابل قبول نیست.

وزیر خارجه بحرین در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا آمریکا از این لحن جدید برای راضی کردن ایران استفاده کرده است، گفت: نمی‌دانم درباره این موضوع اطلاعاتی ندارم ولی‌ می خواهم بگویم که قرار دادن بحرین در کنار کشورهای دیگر منطقه که با بحران روبرو شده‌اند غیر عادلانه است.

وزیر خارجه بحرین همچنین در پاسخ به سوالی درباره پیامدهای تحولات اخیر در روابط تهران واشنگتن گفت: به نظر من تنها تغییری که ایجاد شده تغییر در لحن گفتار ایران است که اگر این مسئله به بهبود روابط تهران و واشنگتن منجر شود که باعث ایجاد ثبات در منطقه شود ما خوشحال می‌شویم.

وی افزود: از سال 1979 گفته‌ام که اختلافات ایران و آمریکا بر منطقه تأثیر گذاشته است بر منافع همه از جمله منافع ما و ایران تأثیر گذاشته، مسئله مهم این است که اگر موضوع بهبود روابط دوجانبه است و پایان دادن به اختلافات دوطرف و بستن پرونده‌های قدیمی است امیدوارم موفق باشند.

به گفته وزیر امور خارجه بحرین، این موضوع خوبی است و خبر خوشحال کننده‌‌ای است اما اگر مسئله مربوط به کشورهای منطقه و همپیمانان آمریکا است امیدواریم که دیگر کشورها هم در این مسئله لحاظ و دیده شوند و ما از همپیمانان خود در ایالات متحده شنیده‌ایم که بدون مشاوره با دوستانشان در منطقه در این زمینه گامی برنخواهند داشت.

وی افزود: «جان کری» وزیر خارجه آمریکا به ما اطمینان خاطر داده که گفت‌وگوها با ایران برای حل و فصل پرونده هسته ای این کشور خواهد بود و واشنگتن تلاش خواهد کرد که سیاست‌های ایران را درباره موضوعات مختلف تغییر بدهد و آمریکایی‌ها تأکید کرده‌اند که هیچ گامی درباره هیچ موضوعی بدون رایزنی با ما بر نخواهند داشت و ما از این رویکرد آنها تشکر می‌کنیم.
 
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها