امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۵:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55914
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۸
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «اکمل الدین احسان اوغلو» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «اکمل الدین احسان اوغلو» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای «الحیات»، خواستار خویشتن‌داری درباره ابراز خوش‌بینی درباره حل مسئله سلاح هسته‌ای ایران یا حل‌وفصل سیاسی بحران سوریه شد.

وی که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد، درباره گشایش صورت گرفته میان ایران و آمریکا گفت: اکنون تنها از مقاصد دو طرف سخن به میان می‌آید و باید پیشرفت مذاکرات میان ایران و کشورهای غربی با توجه به تجارب گذشته پیگیری شود.

وی درباره توافق ایران و آمریکا که طی 30 سال گذشته بی‌سابقه بوده و روسای جمهور دو طرف با یکدیگر مکالمه تلفنی داشته‌اند، گفت: من معتقدم که حل مشکل ایران یا مشکلات مربوط به پرونده ایران، در درجه نخست در از بین‌ بردن عوامل بزرگ تنش در منطقه سهیم خواهد بود و این امر در نهایت در خدمت امنیت و ثبات کل منطقه خواهد بود. اما در واقع گشایش صورت گرفته کنونی در حد صحبت کردن درباره مقاصد و تمایلات دو طرف بوده است. لذا نمی‌توانیم شتاب‌زده و زودهنگام در این‌باره حکم دهیم به ویژه که مذاکرات میان ایران و جهان غرب روندی طولانی دارد و ما هنوز در اول راه هستیم و پیش‌بینی آینده در این زمینه، دشوار است.

احسان اوغلو در پاسخ به این سوال که آیا ماه عسل روابط ایران و آمریکا با خشم و نارضایتی ترکیه و کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس مواجه است، گفت: من به موضوع این‌چنین نگاه نمی‌کنم زیرا مشکل اصلی پرونده ایران، با غربی‌ها و اسرائیل است. ما به عنوان کشورهای منطقه به حق خود در مدرنیزه کردن و توسعه توانمندی‌های تکنولوژیک هسته‌ای برای اهداف مسالمت‌آمیز تاکید داریم و این هدف اصلی ایران است که تاکنون نیز آن را بیان داشته است. من تصور می‌کنیم این آغازی است که ما امیدواریم با موفقیت همراه باشد. من این مسئله را به اسم یک مشکل دیگر تمام نمی‌کنم زیرا مشکلات دیگر مشکلاتی است که باید میان خود کشورهای منطقه حل‌و فصل شود.

خبرنگار الحیات در ادامه این سوال را طرح کرد: بگذارید پرونده هسته‌ای را کنار بگذاریم و به پرونده سوریه بپردازیم. در این پرونده نیز «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا به ایران و روسیه روی آورد و از آنها کمک خواست و کشورهای حوزه خلیج فارس را که بازیگران اصلی منطقه بودند، کنار گذاشت و به ایران نقشی ریشه‌ای که به دنبال آن بود اعطا کرد. نظر شما در این‌باره چیست؟

رئیس سازمان همکاری اسلامی گفت: توافق‌های صورت گرفته اخیر درباره مسئله شیمیایی منحصر به فرد است. با این وجود راه برای حل و فصل این مسئله بسیار طولانی به نظر می‌رسد و هنوز مشکلات زیادی وجود دارد.بحران سوریه با مشکلات گره‌خورده‌ای مواجه است و تنها با باز شدن تمامی این گره‌ها می‌توان گفت که این بحران حل شده است.

وی تصریح کرد: اما انتخاب تنها یک گره مانند «پرونده شیمیایی» - به رغم آنکه من آن را تایید می‌کنم و امیدوارم به نتیجه برسد و آن را اقدام مهمی می‌دانم- صرفا یک گام از ده‌ها گامی است که برای سوریه باید برداشته شود. به معنای دیگر، یک سوال اساسی در این‌ میان وجود دارد. بله در سوریه از سلاح شیمیایی استفاده شده و این امر از نظر بین‌المللی نیز مردود است و باید متوقف شود و زرادخانه شیمیایی سوریه نیز باید از بین‌ برود اما تاکنون کسی به این سوال پاسخ نداده که چه طرفی از این سلاح استفاده کرده است؟ این سلاح‌ها از کجا آمده‌اند؟ سازنده و فروشنده آن چه کسی بوده است؟ آیا در منطقه طرف‌های دیگری نیز از این سلاح‌ها برخوردارند و چرا این طرف مسئله ممنوعیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی را رعایت نمی‌کنند؟
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها