امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 20
۰۲:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 55923
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 33
«سید سلمان صفوی» مدیر مرکز بین‌المللی مطالعات صلح در لندن در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ...

«سید سلمان صفوی» مدیر مرکز بین‌المللی مطالعات صلح در لندن در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره اظهارات شب گذشته باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، گفت: دولت اوباما است که نیاز به بازسازی رابطه با ایران دارد.

وی با رد اظهارات مقامات آمریکایی که مدعی هستند ایران تحت فشار تحریم‌ها به رابطه با آمریکا نیاز دارد، تاکید کرد: آمریکا بنا به مصالح سیاست داخلی خودشان و مصالح امنیتی و راهبردی در منطقه خاورمیانه به جمهوری اسلامی نیاز دارد.

مدیر مرکز بین‌المللی مطالعات صلح در این‌باره افزود: در عرصه داخلی آمریکا و در انتخابات پیش رو ریاست جمهوری برای دولت اوباما بسیار مهم است که دستاورد سیاست خارجی همچون بهبود رابطه با ایران داشته باشد. اگر آنها (دموکرات‌ها) بتوانند به یک توافق با ایران برسند یک دستاورد بزرگ دارند تا بتوانند 4 سال دیگر کرسی ریاست جمهوری را در اختیار داشته باشند اکنون آنها هم نیازمند ما هستند.

صفوی تصریح کرد: در بعد منطقه‌ای اکنون خاورمیانه پر از تنش شده، وهابی‌ها و جریان القاعده در حال سیطره یافتن هستند و این تهدیدی برای منافع آمریکاست، از سوی دیگر مصر و عربستان هم در رابطه با کاخ سفید دچار مشکل شده‌اند و نوعی تعارض در منافع بین آنها ایجاد شده، پس آمریکا نیاز دارد با یک کشور مقتدری همچون ایران به توافق برسد تا با همکاری‌های دوجانبه بر سر منافع مشترک جلوی بی‌ثباتی بیشتر را بگیرد اما در این میان مشکلی وجود دارد که آن لابی‌ رژیم صهیونیستی است.

وی با بیان اینکه بیشترین ضرر از تنش‌زدایی در روابط ایران-آمریکا برای صهیونیست‌ها خواهد بود، اظهار داشت: سال‌هاست آنها ایران هراسی را در رسانه‌های غربی پمپاژ می‌کنند و به این بهانه میلیاردها دلار کمک هزینه نظامی و کمک بلاعوض از کشورهای غربی و آمریکا دریافت کرده‌اند.

مدیر مرکز بین‌المللی مطالعات صلح تاکید کرد: اگر حقیقت مطلب روشن شود که ایران تهدیدی برای امنیت منطقه نیست بلکه فرصتی برای صلح و امنیت پایدار است، دیگر صهیونیست‌ها نمی‌توانند چنین کمک‌های کلانی از مالیات دهندگان آمریکایی‌ها بگیرند.

وی با اشاره به اینکه جریان جنگ طلب به رهبری بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی کوشش شدیدی کرده‌اند که تنش‌زدایی بین ایران و آمریکا به خصوص در حوزه هسته‌ای صورت نگیرد و توافقی انجام نشود، تصریح کرد که این تلاش‌ها همچنان ادامه خواهد یافت.

صفوی با بیان اینکه نتانیاهو قمار بزرگی را آغاز کرده که احتمال باختش زیاد است، ابراز داشت: افکار عمومی آمریکا خواستار تفاهم با ایران هستند، در درون سرزمین‌های اشغالی هم جریان‌های زیادی مخالف تفکرات جریان نتانیاهو هستند.

وی در ادامه با انتقاد از لابی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در آمریکا تصریح کرد که عربستان به دلیل رقابتی که با ایران دارد، نفع خود را در ادامه تعارض بین تهران-واشنگتن می‌بیند و متاسفانه این کشور نیز دچار محاسبه غلط است و در چنین شرایطی این کشور سالانه میلیاردها دلار بابت خرید تسلیحات از آمریکا به شرکت‌های نظامی پول پرداخت می‌کند.

مدیر مرکز بین‌المللی مطالعات صلح ضلع سوم مخالف تنش‌زدایی بین ایران-آمریکا را کارتل‌های اسلحه‌سازی آمریکایی دانست و گفت: اسلحه سازان حامی نظامی‌گری در آمریکا هستند که به شدت مخالف این هستند که ایران به عنوان بازیگری مقتدر به رسمیت شناخته شود تا صلح و امنیت برقرار شود.

وی افزود: اگر ایران به عنوان بازیگری مقتدر در منطقه خاورمیانه ایفای نقش کند دیگر کارتل‌های تسلیحاتی نمی‌توانند میلیاردها دلار اسلحه به خاورمیانه و آسیای مرکزی صادر کنند و در چنین شرایطی آنها نیز دچار زیان‌های بزرگ می‌شوند.

صفوی در پایان با اشاره به اینکه تهران-واشنگتن می‌توانند از سد لابی‌های جنگ طلب عبور کنند، تاکید کرد که موفقیت یا عدم موفقیت لابی‌ها به عملکرد ایران بستگی دارد و اگر ایران بتواند هم حافظ منافع ملی‌اش باشد و هم بتواند نگرانی‌ها و بی‌اعتماد‌ها را مدیریت کند نقشه دشمنانش را ناکام گذاشته است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها